Banky.cz Bankovní poradna zdarma Půjčka #19106, Nestíhám splácet nebankovní půjčky

Jaké jsou důsledky prodlení s úhradou u nebankovních společností?

Nejlevnější půjčka od Zonky
14.9.2022 Půjčka

Dobrý den, rád bych se informoval, jestli máte zkušenosti s nebankovními společnostmi jako Zaplo, Kamali apod. Jde mi o to, že poslední dobou nedokážu splácet včas, obvykle až cca 12 dní po splatnosti, taky provedu odklad splátky místo úhrady, což se prodraží. Případného navyšování jsem si vědom, ale lze obecně říci, kdy může nastat skutečný problém? Se společnostmi jsem neustále v kontaktu, volám s nimi, komunikuji, vždy dodržím datum úhrady které jim slíbím, jen bohužel poslední dobou později. Ale vždy své závazky uhradím. Bohužel jsem přeúvěrovaný, mám úvěr v bance a cca 6 nebankovních společností, ale splácet zvládám i když později. Lze obecně říci co se stane, kdybych byl v prodlení cca měsíc a více, co lze očekávat? Každá společnost toto bude mít pravděpodobně jinak, zajímá mě však obecně jak to chodí. Podle informací už jsem v registru - jedna společnost zadává už 4. den po splatnosti. Myslíte, že může být pohledávka předána vymáhací agentuře i v případě, že jsem se společností v kontaktu, komunikuji a než třeba provedu celou platbu než budu moci tak zasílám alespoň menší částky? Jde mi o to, jestli tyto společnosti obecně předávají vymáhací agentuře klienta co nejdříve a nebo jen ty kteří dělají "mrtvé brouky"? Přece jen z hlediska poskytovatele bych ocenil, kdyby klient platil alespoň něco než nic.

Dobrý den,

záleží na interních postupech konkrétní nebankovní společnosti. Dokud budete platit s mírným zpožděním a každý měsíc aspoň něco, velmi pravděpodobně se inkasní agentuře nic předávat nebude. Pro nebankovní poskytovatele půjček je to výhodnější. Poplatky za odklad splátek a sankce za pozdní splácení bývají velmi vysoké - nebankovky si z Vás tak dělají doživotního dlužníka (hovorově "dojnou krávu"). Nestíháte-li splácet své závazky, požádejte o osobní bankrot. 5 let o chlebu a vodě, po kterých dostanete šanci na nový začátek. V současné situaci sice sem tam něco splatíte, ale celková výše dluhu velmi pravděpodobně roste.