Banka odmítla hypotéku kvůli neobložené koupelně - Co dělat, když banka posoudí dům jako neobyvatelný?

Sjednejte si hypotéku online
25.7.2017 Reality

Dobrý den, s bratrem vlastníme po rodičích rodinný dům se zahradou. Bratr se rozhodl svou polovinu prodat mně za 950 000 Kč, nemovitost s velkou zahradou je odhadnuta na 3 mil. korun. Dům užíváme pouze na rekreaci jako chatu, je nutná rekonstrukce. Chtěl jsem využít hypotéku, ovšem bankovnímu odhadci velmi vadila neobložená koupelna a z toho důvodu posoudil dům jako neobyvatelný. Bude tak postupovat každá banka? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

každá nemovitost má hodnotu (lze ji prodat), ať už je obyvatelná či nikoliv. Kvůli neobložené koupelně určitě nelze tvrdit, že nemovitost má nulovou zástavní hodnotu. Potřebujete-li si půjčit jen třetinu či polovinu hodnoty nemovitosti, s hypotékou by neměl být problém. Banky vyžadují ručení trvale obytnou nemovitostí, čímž se ale myslí, že nemůžete ručit např. malou chatou bez čísla popisného a napojení na infrastrukturu či stodolou. Naopak lze ručit i zcela vybydleným bytem v centru města, který je momentálně neobyvatelný (na totální rekonstrukci), neboť i přes současný stav má tato nemovitost potenciál být velmi dobře trvale obytnou.

Vyplňte prosím formulář zde a kolegové se Vás pokusí oslovit s konkrétní nabídkou.