Odprodaná pohledávka, Exekuce a insolvence

Dobrý den, prosím o radu ohledně podivné situaci se splácením dluhu. Klient dluží bance, ta s nim poté sepíše splátkový kalendář, který dlužník dodržuje. Z ničeho nic mu přijde na onen dluh exekuce na plat, ale již od jakési firmy, která tento dluh od banky odkoupila bez vědomí dlužníka a samozřejmě se tímto dluh navýšil o dost vysokou částku. Jak se zachovat a co dělat v teto situaci, banka, která sepsala splátkový kalendář od toho již dává ruce pryč. Kam jít a s kým tuto situaci řešit? Moc děkuji za jakoukoliv radu.

Dobrý den,

s dluhy, resp. s pohledávkami, lze obchodovat téměř bez omezení. Jakmile klient bance nesplácí včas, porušuje tím obchodní podmínky úvěru a banka má plné právo od smlouvy o úvěru odstoupit a půjčku zesplatnit (požadovat okamžité uhrazení celého  dluhu). Na to většinou dlužník nemá a padá do exekuce. Banky se primárně zabývají půjčování peněz a ne vymáháním pohledávek. Proto banky tyto dluhy (podobně jako např. dopravní podniky, operátoři, atd.) odprodávají firmám, které se na vymáhání pohledávek specializují. Odprodáním dluhu jiné firmě se dlužná částka navýšit nemůže. Je ale pravděpodobné, že banka dluh navýšila o smluvní pokutu a úrok z prodlení. Vymáhací firma pravděpodobně usoudila, že nejsnáze se k navrácení peněz dostane přes exekuci. Náklady exekuce (plat exekutora) je ze zákona povinen hradit dlužník (proto se dluh opět navýšil a dál bude růst o úrok z prodlení až do plného zaplacení dluhu).

Je samozřejmě zvláštní, že banka v tomto případě nejprve s klientem sepsala splátkový kalendář a až následně změnila názor a pohledávku prodala. Nicméně na to má věřitel právo. Bance se pravděpodobně nechtělo čekat na doběhnutí splátkového kalendáře a upřednostnila okamžité navrácení peněz. Kdybyste Vy někomu půjčila své peníze a dlužník Vám neplatil včas, také byste pravděpodobně volila řešení, které by vedlo k co nejrychlejšímu navrácení peněz (bez ohledu na zájmy dlužníka).