Platba do Litvy, Platba

14.2.2019 Platba

Dobry den, posilala jsem expresni SEPA platbu do Litvy pro jednu firmu (9 000 EUR). Penize neprisly - na druhy den je vidim na uctu. Do Litvy vubec asi ani neodesly, protoze se mi vratily na ucet z jineho uctu CS, takze je asi zadrzela primo banka. Vrchol je jeste to, ze mi banka nevratila celou castku, chybelo tam priblizne 10 000 Kc (pravdepodobne kvuli konverzi CZK-EUR-CZK) a minus jeste poplatky za SEPA. Nikdo z banky mi nevolal, vse jsem musela sama resit, dokonce mi odmilti vysvetlit, proc platbu neprovedli a pozadali me o dolozeni puvodu prostredku. Ma banka pravo zadrzet a vratit zpet zauctovanou platbu a dokonce o tom ani neinformovat? Jak ziskam zpet penize, o ktere jsem prisla vinou banky ? Dekuji

Dobrý den,

z jakého důvodu jste do Litvy posílala tak vysokou částku? Jedná se o velmi nestandardní transakci, průměrný Čech nemá důvod posílat do Litvy tolik peněz. Banka musí dle AML legislativy (proti praní špinavých peněz a financování terorismu) hlásit podezřelé transakce Finančně analytickému útvaru MF, který může rozhodnout o blokaci platby. Byly všechny údaje k platbě zadané správně? (IBAN, BIC) Možná ČS peníze odeslala a platbu stopla a vrátila korespondenční banka (ČS nemá přímý platební styk s Litvou, peníze putují ještě přes "zprostředkovatelské" banky - např. Polsko).