Banky.cz Bankovní poradna zdarma Pojištění #19462, Pojišťovna mi po nehodě zdražila povinné ručení

Pojišťovna mi po nehodě zdražila povinné ručení, Pojištění

Životní pojištění od expertů
15.10.2022 Pojištění

Dobrý den, pojišťovna mi po zaviněné nehodě opakovaně zvedla pojistné. Podnikám v autodopravě se sanitními vozy, náklady na podnikání rostou, úhrady od pojišťoven jsou nízké. Může mi pojišťovna takto zvedat pojistné? Není to libovůle pojišťovny? Musím využívat služeb makléře?

Dobrý den,

výše pojistného je počítána na základě velmi sofistikovaných matematických modelů, které zohledňují rizikovost vaší flotily dle mnoha parametrů (místo a typ podnikání, škodní historie, atd.). Je to podobné jako u povinného ručení pro fyzické osoby - zkušený řidič bez škod z malého města s malým autem versus nezkušený řidič se škodami z velkého města s velkým vozem - rozdíl v pojistném může být i stovky procent.

Sanitky v plném provozu jsou výrazně rizikovější než např. malá auta na malých městech. Pojistné 12 000 Kč je pro sanitky v ostrém provozu v dnešních podmínkách spíše nereálné (tolik platí třeba i mladý řidič bez historie za osobní auto). Sanitka v ostrém provozu a navíc se škodní historií bude platit výrazně více. Určitě nejde o libovůli pojišťoven, kalkulované pojistné je výsledkem matematických modelů.

Argument "mám vysoké náklady na podnikání, úhrady od pojišťoven jsou nízké" je zcela irelevantní. Pojišťovny měří pojistné dle rizikovosti klientů, ne dle jejich finančních možností. Pokud se Vám podmínky u vaší pojišťovny nelíbí, poohlédněte se u konkurence. Na trhu máme mnoho pojišťoven. Služeb makléře zcela určitě využívat nemusíte.