Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #10828, Předčasné splacení hypotéky

Banka mi po předčasném splacení hypotečního úvěru účtuje náklady ve výši 120 000 Kč, je to správné? Jak postupovat v případě, že náklady nejsou oprávněné?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v roce 2019 jsem v souvislosti s prodejem nemovitosti doplatil hypoteční úvěr za tuto nemovitost ve výši 1,45 mil. Kč. Do konce 5-ti leté fixace tehdy zbývaly 2 roky. Dodatečné náklady s předčasným splacením u jedné nejmenované banky mi vyčíslili na částku přesahující 120 000 Kč. Zcela náhodou jsem se dozvěděl, že banka při předčasného splacení hyp. úvěru, může žádat 1% z částky, která je placena, pokud hypoteční smlouva trvá alespoň 2 roky. Chci se proto zeptat, zda náklady ve výši 120 000 Kč jsou oprávněné, popř. jak bych měl postupovat když by tomu tak nebylo. Děkuji mnohokrát.

Dobrý den,

je to tak jak píšete, pokud od podpisu smlouvy uplynuly min. 2 roky, může být sankce za předčasné splacení hypotéky max. 1% z výše doplácené částky, max. 50 000 Kč, a musí se jednat o účelně vynaložené náklady banky, které ČNB svým dovysvětlením z roku 2019 omezila pouze na administrativní náklady (banky nemohou požadovat úhradu úrokové ztráty).

Tato pravidla se vztahují pouze na hypotéky sjednané nebo refixované po 12/2016, tedy pokud jste úvěrovou smlouvu uzavřel dříve, mohla Vám banka naúčtovat i více.