Můžeme si vyplatit dům z dluhů a bydlet na dožití?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsme s manželem v konkurzu, dlužíme 600 tisíc. Před týdnem dělali odhad od insolvenční správkyně ,ještě neznáme výsledek. Dal by se dům vyplatit z dluhů a my tu mohli bydlet na dožití a platit měsíčně nájem a být zapsaní v katastru jako věcné břemeno?

Dobrý den,

vše je o dohodě s ins. správcem, resp. s potenciálními kupci, ale spíše to možné nebude. Kupující (ten kdo Vás bude vyplácet z dluhů) by s tímto musel souhlasit. Taktéž je třeba si ujasnit, zdali byste chtěli mít věcné břemeno užívání nemovitosti nebo být v klasickém nájmu. Oboje má vliv na hodnotu nemovitosti. U nájmu se věcné břemeno do katastru nezapisuje. Zapsané věcné břemeno užívání nemovitosti má s ohledem na Váš věk a výši obvyklého nájemného značný vliv na hodnotu nemovitosti. Ins. správce nemůže činit takové kroky, které by vedly ke snížení hodnoty majetkové podstaty dlužníka.