Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #4425, Sleva za úroky na hypotéku

FÚ odmítá uznat potvrzení o hypotéce kvůli trvalé adrese - co s tím udělat?

9.3.2018 Daně

Dobrý den, prosím o informaci, přebrala jsem hypotéku po zesnulém bratrovi, pokračuji mám jen dodatky ke smlouvám. Podala jsem FÚ daň přiznání s tím, že tam mám i potvrzení z HB za r 2017. FÚ mě to nechce uznat, protože mám trvalé bydliště jinde než se movitost nachází a znám lidi, kteří to mají stejně a FÚ jim to uzná/l. Je to jen pečlivou paní účetní nebo jak to tedy je? Platím pravidelně, tak nechápu. Vždyť trvalá adresa a korespondenční je běžná věc. Vždyť já tam můžu říct, že v tom domě žije osoba blízká. Proč FÚ dělá na lidi, kteří tvrdě pracují takovou lichvu? Můžete my poradit co s tímto případem můžu udělat? Děkuji Klára

Dobrý den,

slevu na dani z příjmu za zaplacené úroky z hypotéky lze poskytnout jen tehdy, je-li hypotékou řešena bytová potřeba osoby, která daňovou slevu uplatňuje (nebo osoby blízké). Slevu tak nelze uplatnit např. na chatu, nemovitost k pronájmu, druhý byt, ve kterém nebydlíte, atd. Trvalé bydliště máte obvykle na adrese, kde bydlíte (zejména když byt/RD vlastníte). Povinnost mít trvalé bydliště v nemovitosti, na kterou chcete uplatnit daňovou slevu není, ale úředníkovi na FÚ to může být podezřelé. Pokud skutečně v nemovitosti po bratrovi bydlíte, pak kontaktujte FÚ a na slevě trvejte (domluvte se na dodání čestného prohlášení či jiných dokumentů, které by potvrzovaly, že na dané adrese bydlíte).