Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #16972, Splácel jsem cizí byt, který skončil v insolvenci

Splácel jsem cizí byt, který skončil v insolvenci, Reality

Sjednejte si hypotéku online
22.2.2022 Reality

Dobrý den, známý má problém - cca 13 let splácí hypotéku na byt, kde společně bydlel s rodiči. Otec mu slíbil, když si hypotéku bral, že byt na něj přepíší, ale to nestihl udělat a zemřel - jeho otec byl velký potížista a stále to oddaloval a dělal jen naschvály. Tudíž polovina co je po otci šla do dědického řízení a v dědickém řízení byla rozdělena mezi známého a jeho dva sourozence, se kterými má velmi napjaté vztahy. Oba jeho sourozenci jsou v insolvenci a oba chtějí z bytu vyplatit. Nedokážu moc dobře pochopit, proč by je měl vyplácet, když hypotéku na byt platí jen on a nikdo jiný. Dá se to nějak vyřešit, aby na tom nebyl škodný? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

brát si hypotéku na cizí byt s tím, že cizí majitel (byť v rámci rodiny) na mě jednou byt přepíše, nedává žádný smysl. Je to velmi rizikové. Pokud si chtěl známý koupit byt na hypotéku, měl si koupit byt na sebe - ne koupit byt otci na svůj úvěr. Majitelem bytu je otec, resp. nyní oprávnění dědicové, kteří jsou navíc v insolvenci a o jejich dědickém podílu bude tedy rozhodovat ins. správce (bude chtít podíl na bytu zpeněžit a umořit závazky dlužníků). Všechno od A do Z špatně, šance na rozumné řešení téměř nulová.