Spoření na důchod, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
8.2.2021 Spoření

Dobrý den, je mi 38 let a ráda bych si začala spořit na důchod. Uvažuji o částce min. 1 500 Kč až 3 000 Kč měsíčně. Důležité je pro mě využití max. státního přípěvku (2 760 Kč), daňových odpočtů a vklad libovolné částky. Byla jsem v bance (ČS) a doporučili mi si založit doplňkové penzijní spoření a to ve dvou fondech (etický fond 80% a 20% vyvážený fond). Myslíte si, že je to dobrá volba? Měla jsem původně zájem o běžné penzijní spoření (penzijní připojištění), ale jak jsem pochopila, tak to už neexistuje. U doplňkového spoření se mi moc nelíbí, že není garantováno nezáporné zhodnocení. Je prosím ještě nějaká jiná volba, jak spořit na důchod? Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

vstup do systému penzijního připojištění byl ukončen již v roce 2012. Běžným penzijním spořením je od roku 2013 doplňkové penzijní spoření. Sice zde není garance nezáporného zhodnocení, ale fondy mohou díky tomu investovat odvážněji a dosahují vyšších výnosů (u penzijního připojištění nemůžete nominálně tratit, ale výnosy pod 1% v dobách tříprocentní inflace, to je reálná ztráta každý rok min. 2%).

Doplňkové penzijní spoření si zřiďte jedno a ukládejte na něj přesně 3 000 Kč měsíčně (čímž dosáhnete na max. státní podporu o daňovou slevu). Nemá smysl ukládat více stejně jako jednorázově vkládat větší částku peněz v počátku. Etický fond ČS má nízké výnosy, doporučil bych raději vyvážený fond (střední riziko, středně vysoký výnos) nebo dynamický fond (v dlouhodobém horizontu nejvýnosnější, ale je zde nejvyšší riziko ztráty).