Banky.cz Bankovní poradna zdarma Osobní a rodinné finance #8497, Starobní důchod a potřebná doba pojištění

Starobní důchod a potřebná doba pojištění, Osobní a rodinné finance

Dobrý den, v současné době je potřebná doba pojištění pro odchod do starobního důchodu 35 let. Domníváte se, že se může ještě zvyšovat? Děkuji.

Dobrý den,

to bude záviset na udržitelnosti důchodového systému, který je v současné podobě neudržitelný (a politici přesto odmítají jakoukoliv reformu). Státní penzijní systém (tzv. první pilíř) si představte jako trojúhelník, v jehož vrcholech leží 1) výše důchodu 2) průměrná délka života (doba výplaty důchodů) 3) poměr ekonomicky aktivních a pasivních obyvatel (plátci a příjemci), viz náš článek o Druhém pilíři. Toto musí být v rovnováze, což dnes s odřenýma ušima ještě jen. Jenže za 10 a více let to bez reformy v rovnováze nebude (vlivem demografického vývoje).

Délka života se prodlužuje (lidé čerpají důchod po delší dobu), poměr ekonomicky aktivních a pasivních obyvatel (plátci a příjemci) se zhoršuje (více lidí čerpá, méně platí) a politici se populisticky předhání v tom, kdo přidá seniorům více (nad zákonný valorizační mechanismus zohledňující inflaci a růst platů). Z čehož plyne, že je to neudržitelné.

Jak to lze řešit? Bez penzijní reformy jsou jen 2 možnosti (tzv. parametrické změny současného systému). Buď se budou snižovat důchody nebo se bude prodlužovat doba odchodu do penze (tedy poroste pravděpodobně i potřebná doba pojištění). Oboje je nepříjemné. Zatímco pravice se pokusila aspoň o malou reformu zavedením druhého pilíře (2013 - byť to nebylo dokonalé), levice v čele ČSSD tento pilíř obratem v roce 2016 zrušila a sama nic nového nepředložila.

Při dostatku úspor v penzijním spoření (penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření) můžete odejít do důchodu dříve a po určitou dobu čerpat tzv. předdůchod (který Vám na rozdíl od předčasného důchodu placeného státem nesnižuje budoucí starobní důchod).