Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #12396, Stavební spoření a daňové rezidentsví

Stavební spoření a daňové rezidentsví, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
11.1.2021 Spoření

Dobrý den, jako matka platím dceři žijící v Kanadě 8 roků stavební spoření. Je zletilá, je tam zaměstnaná a platí tam tedy daně z příjmu. Dcera má stále trvalé bydliště v ČR. Poprvé na výpisu z účtu za rok 2020 stav. spořitelna upozorňuje, že kdo není daňový rezident v ČR, nahlásí to fin. úřadu a ten tyto údaje předá správci daně, kde je člověk daňovým rezidentem. Tedy v případě mé dcery kanadskému daňovému úřadu? A proč? Dcera má přece stále trvalé bydliště v ČR, pracuje a odvádí daně z příjmu jen v Kanadě. V ČR žádné příjmy nemá. Prosím o vysvětlení, jak se má dcera tedy zachovat nebo co mám já, jako plátce toho staveb. spoření (už od dětských let dcery) zařizovat? Moc děkuji za odpověď a jsem s pozdravem.

Dobrý den,

daňové rezidentsví a politická expozice jsou obecně údaje, které banky zjišťují u každého klienta (nikoliv pouze z důvodu nároků na státní podporu u stavebního spoření). Kanadské daňové rezidentsví a trvalý pobyt v ČR nemusí jít dohromady s pobíráním státní podpory. Daňovým rezidentem jste obvykle v zemi kde žijete a/nebo pracujete. Na státní podporu má nárok občan ČR (nebo cizinec s přiděleným RČ) s trvalým pobytem na území ČR. Nelze tak žít, pracovat a odvádět daně 8 let v Kanadě a souběžně čerpat státní podporu v ČR.