Banky.cz Bankovní poradna zdarma Podvod #6765, Zaplatil jsem podvodníkovi, co dělat?

Zaplatil jsem podvodníkovi, co dělat?, Podvod

8.6.2019 Podvod

Pokračování dotazu č. 6761: No, dobrovolně...podvodníkovi jsem zaplatil omylem, on se prokázal cizími doklady, účet v bance má pravděpodobně založený taky na zcizený doklad. Některé banky nevyžadují fyzický kontakt při zakládání účtu a napomáhají tak těmto lidem v páchání trestních činů.

Dobrý den,

banky obecně mohou ručit je za svá pochybení. Tedy pokud by např. peníze odešly z účtu bez Vaší autorizace či někdo zneužil Vaše osobní údaje uložené v databázi banky. Jestliže jste peníze poslal podvodníkovi a platbu řádně autorizoval, nedošlo k žádnému pochybení na straně banky (byl to projev Vaší svobodné vůle). Je to stejné, jako byste si koupil vadný produkt a prodejce Vám nechtěl uznat reklamaci. Také po bance nemůžete žádat, aby platbu stornovala. Banky tu jsou pouze k převádění peněz, tím jejich role končí. Podvody, spotřebitelské spory, atd. řeší příslušné orgány (ČOI, Policie ČR, atd.). Toto banky řešit nemohou (nemají k tomu zákonné oprávnění).

Je pravdou, že dnes lze založit běžný účet online. Vždy jsou vyžadovány 2 doklady totožnosti a výpis z jiného existujícího účtu. Následně se účet aktivuje po zaslání 1 Kč z již existujícího účtu, který byl založen fyzicky na pobočce. Podvodníci nezakládají falešné účty na odcizené či neplatné doklady (ani jedno by neprošlo) - místo toho využívají tzv. bílé koně (bezdomovce, atd.), kteří si účet založí na své jméno a následně ho přenechají k užívání podvodníkům. Toto opět není pochybení bank, ale kriminální činnost páchána podvodníky a jejich spolupachateli. Tyto osoby je třeba žalovat.