1) Jak danit příjmy z prodeje kryptoměn, které byly zakoupeny v minulém roce? 2) Kde získat potvrzení o příjmech pro daňové přiznání spojené s kryptoměnami?

17.12.2020 Daně

Dobrý den, ráda bych se zeptala na danění kryptoměn. 1) Kdybych letos koupila kryptoměnu, čistě teoreticky, za 35.000,-, která by nabývala časem na hodnotě a ke konci příštího roku by se prodala za 80.000,-.. do daňového přiznání za rok 2020, předpokládám, nic nepíšu.. ale v přiznání za rok 2021 už píšu příjem/zisk, ale výdaj za rok 2020 je 0,-, protože byla kryptoměna koupena už v předchozím roce..? 2) a ještě jedna otázka. Nevíte, kde vzít "potvrzení o příjmech" nebo nějaký ten podklad pro paní účetní, která dělá daňové přiznání? Mockrát děkuji a přeji krásný den! :-)

Dobrý den,

ke zdanění dochází při prodeji - na vašem příkladu v roce 2021. Daní se zisk, tedy rozdíl mezi prodejní a kupní cenou (nevadí, že kryptoměna byla koupena dříve v minulosti).

Potvrzení o příjmech z obchodování s kryptoměnami Vám nikdo nevystaví. Doporučuji abyste jako podklad pro účetní vyrobila XLS tabulku, ve které budou uvedeny všechny realizované transakce a bude vyčíslen zisk či ztráta.

Chcete-li znát více detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.