1) Jak spočítat zisk z obchodování kryptoměn a danit ho? 2) Kdy a jak se daní obchodování kryptoměn - při převodu na fiat nebo i při výměně za jinou kryptoměnu? 3) Je potřeba platit daň z kryptoměn i při obchodování na burze? 4) Lze odečíst bonusy z obchodování kryptoměn při vyplňování daňového formuláře?

21.2.2021 Daně

Dobrý den, obchodoval jsem a kryptoměnami na burze a mám dotazy. 1) když kryptoměny prodávám a kupují mezi sebou (krypto za krypto), jak spočítám zisk, potřebný k daní? A bude to potřeba danit, když jsme to ne převedl na euro nebo cz? 2) daní se jen když převedu krypto na euro/cz (fiat)? Nebo i jen za jinou kryptoměnu? 3) platím daň i když to je pořád na burze? 4) dá se to odečíst bonusy na daňovém formuláři? Děkuji za porady

Dobrý den,

předmětem daně z příjmu je zisk realizovaný prodejem kryptoměn (krypto za fiat) či směnou (krypto za krypto nebo krypto za službu). Zisk se počítá jako rozdíl prodejní a kupní ceny. Naopak se nedaní zhodnocení (když Vám hodnota krypta roste a Vy krypto neprodáváte). V rámci daňového přiznání můžete uplatnit všechny daňové slevy jako u ostatních příjmů (např. ze zaměstnání či jiné závislé činnosti).

Chcete-li znát více detailů na téma kryptoměn a daní, můžete si je prostudovat v našem článku s kompletním návodem na zdanění kryptoměn.