Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #11947, Zdanění příležitostného příjmu

Jak je to s daněním příjmů z jednorázových darů na platformě Twitch?

30.11.2020 Daně

Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, jak je to ohledně danění příjmů z platformy Twitch (konkrétně "donátů"). Tyto "donaty" jsou jednorázové dary. Když na této platformě streamuji, rád bych si na ní také rád přivydělal, jelikož jsem student (plnoletý). Na 100% by se však jednalo o malé částky v řádech pár stovek korun měsíčně. Zajímá mě tedy, zda musím mít ŽL/být OSVČ a platit daně, nebo ne. Protože kdyby ano, nemá to pro mě logicky žádný smysl. Na internetu jsem již dlouho hledal odpovědi a nejsem si moc jistý. Často se spekuluje o částce 30 000 Kč ročně (nemusely by se platit daně - příležitostný příjem). Na druhé straně někdo tvrdí, že se jedná o dary a ty se (prý - nevím, nemám zatím takový přehled ani finanční gramotnost) musí danit vždy. Jednoduše: Chtěl bych si přivydělat pomocí jednorázových darů, které nepřesáhnou určitou částku. Musím tento příjem danit, nebo ne? Obracím se na Vaší stránku a doufám, že byste mi mohli tuto situaci lépe objasnit. Děkuji

Dobrý den,

od placení daně z příjmu jsou osvobozeny příležitostné příjmy do 30 000 Kč ročně. Tyto příjmy se nemusejí uvádět v daňovém přiznání. Z darů se platí 15% daň z příjmu.

Já bych Vaši otázku položil jinak - ne "jestli zaplatíte z příjmů daň" ale "máte-li povinnost podat daňové přiznání". Povinnost podat daňové přiznání totiž může vést i k nulové daňové povinnosti či dokonce k daňovému přeplatku (díky daňovým slevám - na poplatníka, na studenta, atd.). Ať už se bude jednat o dary či pravidelný příjem, v praxi se daň z příjmu do cca 124 000 Kč/rok neplatí. Doporučuji náš článek Daň z příjmu. ŽL pro tento typ činnosti nepotřebujete (nebudete-li muset platformě Twitch fakturovat, což není pravděpodobné).