Letos se díky růstu minimální mzdy zvýšila daňové sleva za školkovné. Kdo, kdy a kam je povinen podat přiznání k dani z příjmu za rok 2019? O jaké položky je možné snížit daňový základ?
Kdo: Přiznání k dani z příjmu podává každý, kdo měl v předchozím fiskálním roce zdanitelné příjmy, a komu z nějakého důvodu neprovede roční zúčtování daně zaměstnavatel. Těchto důvodů může být několik, např.:
Daňové přiznání podává taktéž nezaměstnaný, který pracoval pouze část roku a nebyl k 31/12 veden v evidenci úřadu práce (v opačném případě za něj podává přiznání poslední zaměstnavatel).
Kdy: Do 31/3/2020 je třeba FÚ předložit daňové přiznání za rok 2019 a v případě nedoplatku i zaplatit daň. Necháme-li se zastupovat daňovým poradcem, pak se termín pro podání přiznání (a placení daňového nedoplatku) posouvá na 30/6/2020. FÚ obvykle toleruje zpoždění do 5 dnů, ale spoléhat na to nelze. Odpuštění penále není nárokové. Lepší je vždy podávat daňové přiznání včas.
Kam: Daňové přiznání se podává místně příslušnému finančnímu úřadu (dle bydliště), daň se platí na účet krajského FÚ vedeného u centrální banky. Předčíslí účtu bude vždy 721 (značí daň z příjmu FO) a kód banky 0710 (ČNB). Majitelé datových schránek podávají daňové přiznání povinně elektronicky (jinak se vystavují sankcím), ostatní mohou i v papírové formě.
Daňové přiznání má pro běžnou nepodnikající fyzickou osobu jen dvě stránky, do kterých se s trochou nadsázky vypisují jen tři údaje (hrubý příjem, pojistné placené zaměstnavatelem a již odvedená záloha na daň), které nalezneme na POZP vystavené zaměstnavatelem (Potvrzení o zdanitelných příjmech za rok 2019). Není to žádná věda a vyplnění celého formuláře nám nezabere více než 10 minut. Určitě se tedy obejdeme bez daňového poradce, u kterého bychom za nekomplikované daňové přiznání zaplatili 1 000 – 1 500 Kč.
Na poplatníka (24 840 Kč): Jediná sleva, na kterou má nárok každý. Nezávisle na počtu odpracovaných měsíců máme vždy nárok na plnou slevu 24 840 Kč. Pro získání základní slevy na poplatníka podepisujeme každoročně zaměstnavatelům tzv. růžovku (Prohlášení poplatníka daně z příjmu), kterou si nárokujeme slevu již v průběhu roku. Pokud jsme z jakéhokoliv důvodu růžovku nepodepsali a sleva nám aplikována v průběhu roku nebyla, získáme ji zpětně podáním daňového přiznání.
Na manželku/manžela (24 840 Kč): Slevu uplatňuje jeden z manželů v situaci, kdy druhý z manželů měl v roce 2019 příjmy nižší než 68 000 Kč. Nárok na slevu mají i registrovaní partneři (ale ne druhové). Trvalo-li manželství pouze po část roku, máme nárok jen na poměrnou část slevy. Je-li manžel/manželka ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (49 680 Kč).
Na studenta (4 020 Kč): Nárok má student studující na státem uznané škole do 26 let věku (u prezenčního doktorského studia do 28 let), v případě studia pouze po část roku činí nárok na slevu 335 Kč za každý odstudovaný měsíc.
Na děti (15 204 Kč - 24 204 Kč): První dítě 15 204, druhé dítě 19 404 Kč, třetí a každé další dítě 24 204 Kč, slevu můžeme uplatnit na vyživované děti žijící ve společné domácnosti do 26 let věku dítěte, pokud dítě studuje. Děti musí být vlastní, osvojené, v náhradní péči či druhého z manželů. Naopak není nárok na děti druhů. Nevyčerpáme-li celou slevu na dani za děti, máme nárok na doplatek nevyčerpané části (tzv. daňový bonus), pokud naše příjmy činily min. šestinásobek minimální mzdy za rok 2019 (80 100 Kč). Slevu může uplatnit pouze jeden z manželů (druhý dokládá čestné prohlášení o neuplatňování slevy). Při narození dítěte (stejně jako při ukončení jeho studia) je nárok na slevu pouze za poměrnou část roku (ale máme nárok na slevu za celý měsíc, ve kterém se dítě narodilo či ukončilo studium). Je-li dítě ZTP/P, zvyšuje se sleva na dvojnásobek (30 408 Kč/38 808 Kč/48 408 Kč). Pořadí dětí si můžeme stanovit zcela libovolně, až vždy musíme nejprve maximálně možně vyčerpat nižší slevy před vyššími (vyšší slevu není možné uplatňovat na více měsíců než nižší slevu).
Na invaliditu (2 520 Kč - 16 140 Kč): Za přiznaný invalidní důchod 1. a 2. stupně činí sleva 2 520 Kč, za 3. stupeň 5 040 Kč, držitelé průkazu ZTP/P 16 140 Kč, při přiznání/zániku důchodu/ZTP/P v průběhu roku nám náleží poměrná část slevy (nárok máme za každý měsíc, na jehož počátku jsme podmínky splňovali).
Na umístění dítěte ve školce (až 13 350 Kč): Lze uplatnit slevu na dani ve výši nákladů (bez stravování, výletů, dopravy, příspěvků do třídního fondu) za umístění dítěte ve školce (dle školského zákona) nebo ekvivalentním zařízení, náklady je nutné doložit potvrzením vydaným školkou. Sleva platí na dítě, tedy u dvou dětí až 26 700 Kč, u tří dětí až 40 050 Kč, atd. Pro rok 2020 se max. sleva navyšuje na 14 600 Kč/dítě (ekvivalent minimální mzdy).
Mimo slev na dani výše je možné si snížit i daňový základ, ze kterého se počítá výsledná daňová povinnost. Reálná úspora na dani bude rovna 15% z částky, o kterou jsme snížili základ daně.
Úroky z úvěrů na bydlení (až 300 000 Kč): Daňový základ můžeme ponížit o úroky zaplacené na hypotékách a úvěrech ze stavebního spoření, kde byl úvěr použit k uspokojení vlastních bytových potřeb (nebo bytových potřeb blízké rodiny). Při koupi stavebního pozemku je podmínkou zahájení výstavby do 4 let od nabytí nemovitosti). Je třeba být účastníkem úvěrové smlouvy a zároveň majitelem nemovitosti. Potvrzení o zaplacených úrocích nám banka zašle nejpozději do konce ledna.
Životní pojištění (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč zaplacených na životním pojištění.
Penzijní připojištění/doplňkové penzijní spoření (až 24 000 Kč): Lze odečíst až 24 000 Kč, které byly zaplaceny na penzijní připojištění navíc nad hranici základních 12 000 Kč, na které stát dává příspěvek až 230 Kč/měsíc. Potvrzení o zaplacených příspěvcích nad hranici základních 12 000 Kč nám penzijní fond zašle nejpozději do konce ledna.
Odborové příspěvky (až 3 000 Kč): Daňový základ je možné snížit až o 3 000 Kč zaplacených na členských příspěvcích odborovým organizacím.
Dary (max. 15% základu daně, min. 2% základu daně nebo 1 000 Kč): Je možné odečíst hodnoty darů vybraným fyzickým a právnickým osobám (obvykle školská/zdravotnická zařízení a útulky), darování krve (3 000 Kč/odběr) a orgánů/odběr krvetvorných buněk (20 000 Kč/orgán/odběr).
Další vzdělávání (až 10 000 Kč): Odečítá se částka vynaložená na úhradu odborné zkoušky ověřující výsledky dalšího vzdělávání, pro zdravotně postižené se částka navyšuje na 13-15 000 Kč (dle výše postižení).
Aktuální informace naleznete v článku Jak vyplnit daňové přiznání.
Musíme šetřit, rozhodla vláda, a představila lidem vládní konsolidační balíček. Ještě jej ani nestihla formálně schválit, a už naznal několika změn. Stabilně se zatím drží navrhované změny v dani z přidané hodnoty. Ta (až na drobné výjimky) poroste. A tím zrychlí růst už tak dost vysoké inflace. Podívejme se, co se brzy zdraží i vám.
Prodali jste nemovitost. Kdy musíte příjem z prodeje zdanit, a kdy se dani naopak vyhnete?
Máte povinnost podat přiznání k dani z příjmu za rok 2022? Jaké daňové slevy můžete čerpat? Poradíme, jak správně vyplnit daňové přiznání a nepřipravit se o případný daňový přeplatek.
Kdo musí platit daň z nemovitosti? Kdo musí, a kdo naopak nemusí na finanční úřad s přiznáním k této dani? Do kdy je nutné daňové přiznání podat, na jaký formulář jej vyplnit a kam ho poslat? Jak vysoká je daň z nemovitých věcí, do kdy a jak se platí? Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek už pro vás máme připraveny.
Změnit trvalý příkaz a navýšit částku, kterou každý měsíc posíláte na sociální a na zdravotní pojištění. To čeká od tohoto roku podnikatele, kteří platí minimální zálohy. U každého ze zmíněných pojištění se minimální měsíční platba zvedne zhruba o 100 korun. Za rok si tak oproti loňsku připlatíte téměř 2 500 korun.
Pokračování dotazu č. 22471: Dobrý den, manželka má smlouvu od 1.10. 2021 a bude mít k 31.12. 23 naspořeno 27 tis. vlastních prostředků, já mám smlouvu od 1.6. 2023 a na konci roku budu mít naspořeno 7 tis. vlastních prostředků. Změnu státní podpory vnímáme jako zásadní změnu obchodních podmínek vyvolaných rozhodnutí státu, tak bychom měli mít možnost od smlouvy odstoupit bez sankcí. Můžete tedy navrhnout řešení s ohledem na výše uvedené skutečnosti, jak se ze smluv vyvázat bez sankcí nebo s co nejmenším dopadem sankcí? Děkuji za informace
Dobrý den,
změna státní podpory pro vybrané produkty ani změna zdanění nejsou obecně považovány za zásadní změny obchodních podmínek (tyto změny nařídil stát, nikoliv vaše penzijní společnost). Vaše paní může penzijní spoření ukončit kdykoliv (má odspořeno již 2 roky) - přišla by pouze o již připsanou státní podporu, vlastní úspory ji budou navráceny včetně zisků. Vám bych doporučoval s rušením penzijního spoření vyčkat na uplynutí 2 let (jinak byste přišel o všechno). I mimo státní podporu Vám bude fond připisovat zisky. Pakliže manželka peníze nutně nepotřebuje, může si spořit ještě další 3 roky (taktéž bude dostávat průběžné zisky od penzijní společnosti) - následně dostanete zpět vše včetně již připsané státní podpory.
Dobrý den, co mám dělat, když firma pošle peníze na cizí účet místo na můj? A staví se k řešení odmítavě?
Dobrý den,
je-li pochybení na straně firmy (Vy jste ji dal správné číslo účtu, oni peníze poslali na chybný účet), trvejte na zaslání peněz na svůj účet (chybnou platbu si firma musí vyřídit s majitelem chybně zadaného účtu).
Dobrý den, spousta obchodníků v mém okolí si stanovuje minimální částku pro bezhotovostní platby, i když většina bank má v podmínkách pro přijímání platebních karet pravidlo nepodmiňovat přijetí platební karty minimální nebo maximální výší částky transakce. Existuje nějaká organizace, která se tímto zabývá? A nebo je nutné vždy kontaktovat v případě stížnosti na toto jednání banku, které terminál patří? Předem děkuji za opověď.
Dobrý den,
pronájem platebního terminálu je smluvním vztahem banky a obchodníka. Pokud obchodník porušuje smluvní podmínky banky, lze podat podnět dané bance.
Dobrý den, mám dotaz ohledně zdanění úroků ze spoření u banky na Slovensku. Ačkoliv vím, že nejlepší možnost vzhledem k rozdílným výším daní (ČR 15%, Slovensko 19%) je danit pouze v ČR, jaká by nastala situace, když by nebylo dodáno bance potvrzení o daňovém domicilu v České republice? Nastala by automaticky nutnost danit úrok na Slovensku i v ČR? Nebo je možné, aby byla daň stržena pouze na Slovensku a v ČR nebylo potřeba nic dokládat?
Dobrý den,
úrok ze spořicího účtu u slovenské banky se daní buď na Slovensku (srážková daň aplikována bankou při nedoložení daňového domicilu) nebo v ČR (v rámci vašeho daňového přiznání, pokud se úrok nezdaní na Slovensku). Nikdy tedy nedojde ke dvojímu zdanění v obou zemích. V ČR je sice sazba nižší, ale zase musíte řešit vše sám v rámci ročního Přiznání k dani z příjmu.
Akcie symbolizují majetkový podíl v určité společnosti a patří mezi oblíbené investiční nástroje mnoha lidí. Když se rozhodneme investovat do akcií, můžeme očekávat atraktivní výnosy, ale musíme si být vědomi i možného rizika. Jakou roli hrají akcie v investičním světě a co bychom měli vědět?
1. Podstata a význam akciíCo to je: Akcie reprezentují část vlastnictví v organizaci či firmě.
Kategorie akcií: Rozlišujeme mezi několika typy akcií, mezi něž patří základní, upřednostněné nebo ty, které nevyplácejí dividendy.
Finanční benefity: Majitelé akcií mohou profitovat z dividend, tedy podílu na zisku dané firmy.
Majetková a kontrolní práva: Držitelé akcií mívají často možnost hlasovat o klíčových rozhodnutích společnosti.
Obchodovatelnost: Díky burzovnímu obchodování mohou být akcie rychle prodány či zakoupeny.
2. Možná rizika a šance spojená s akciemiFluktuace cen: Hodnota akcií může v krátkém čase výrazně vzrůst či poklesnout v reakci na různé faktory.
Dlouhodobý pohled: Mnozí považují investice do akcií za strategii s dlouhodobým výhledem, která může v průběhu let přinést značný zisk.
Rozložení investic: Efektivní strategie často spočívá v rozložení investic mezi různé akcie, což snižuje riziko závislosti na výkonu jedné společnosti.
Výzkum a informovanost: Rozhodující je detailní zkoumání finanční situace a tržního postavení společnosti před nákupem akcií.
Neustálé učení: Aktuální informace a znalost trhu jsou nezbytné pro informované investiční rozhodování.
V investičním světě akcie představují nástroj, který může přinést významné výnosy. Přestože je s nimi spojeno určité riziko, vhodná strategie a informovanost mohou minimalizovat potenciální ztráty a maximalizovat zisky.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMNový způsob autorizované komunikace s úřady (a později i se soukromými subjekty).
Portál občana, portály úřadů či portál Moje daně - ke všem těmto portálům se od ledna 2021 bude možné přihlásit přes internetbanking vaší banky. Doposud to bylo možné pouze přes datovou schránku, kterou většina občanů nemá.
Bankovní IDentitu zatím nabízí:
Air BankČeská spořitelnaČSOBKomerční bankaRozhodnutí vydané Českou národní bankou, na jehož základě smí česká akciová společnost nebo pobočka zahraniční banky vykonávat na českém trhu bankovní činnosti. Základní činností banky je přijímání vkladů. V bankovní licenci je vždy uvedeno, k jakým činnostem na bankovním trhu získala daná banka nebo pobočka banky povolení. Odejmutí licence (ať už se odehraje z jakéhokoliv důvodu) pak nevyhnutelně znamená krach banky.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAMBIC kód banky je 8-11 místný kód, který označuje specificky konkrétní banku, resp. až bankovní pobočku v dané zemi. Standardní formát BIC (Business Identifier Code) je definován provozovatelem služby SWIFT - mezinárodní bankovní převody.
Při zadávání platby do zahraničí je tak BIC kód jen jedním z několika nezbytných údajů. Musíte samozřejmě identifikovat konečného příjemce (číslo účtu firmy nebo osoby), ale i adresy klienta či pobočky banky.
Kód BIC pro platbu prostřednictvím služby SWIFT tedy využijete pro odesílání peněz mimo Evropskou unii a přidružené státy, tedy zejména do USA, Asie, Austrálie, apod. Pro platby v rámci EU lze jednodušeji využít IBAN (mezinárodní číslo účtu), jenž je jedinečným číslem účtu koncového příjemce.
ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM
KOMENTÁŘE k článku Daň z příjmu za rok 2019
Daně, Komentoval(a): Markéta
Daň z příjmu , Komentoval(a): Iva Jonová
Daň z příjmů fyzických osob - důchod , Komentoval(a): Jitka
Do konce června jsem byla zaměstnaná od 1.7 jsem ve starobním důchodu. Mam příjmy z pronajmu polí. Které si uplatňuji 30% z příjmů. Mám někde zoohlednit že jsrm 1/2 roku v důchodu?
Děkuji