Přistoupení syna k úvěru, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Pokračování dotazu č. 2799: Dobrý den, obracím se na vás ještě jedním dotazem. Hypoteční banka požaduje při změně účtu pro splátky (i když je také u ČSOB) přistoupení mého syna i k úvěru. Mám nějakou možnost se tomuto vyhnout? Děkuji za odpověď

Dobrý den,

ta podmínka slevy 0,1% z úrokové sazby za splácení úvěru z účtu ČSOB je za splácení ze svého účtu. Tedy nestačí, že budete splácet z účtu Vašeho syna, pokud by tedy Váš syn nepřistoupil k úvěru, na což doporučuji velmi rychle zapomenout.

Kdybyste do toho Vašeho syna zatáhla, má to několik důsledků:

  • sám by hypotéku už na své bydlení v budoucnu nedostal (dokud Vy nedoplatíte svůj úvěr)
  • stal by se ručitelem za Váš dluh - kdybyste nesplácela/byla na Vás uvalena exekuce, tak exekutor rovnou obstaví synovi veškerý majetek a plat

Skutečně, nechcete-li synovi zničit život, doporučuji ho do toho nezatahovat. Ručitelský závazek se nepodepisuje nikdy nikomu - ani v rodině. V případě problému jednoho to pak má dominový efekt a do exekuce to zatáhne celou rodinu, celá rodina přijde o všechny nemovitosti, atd. - viz třeba tento dotaz, kde problém jednoho stáhl na dno všechny.