Jak získat hypotéku na 100% financování a vyhnout se problémům s bankou?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, potřebovala jsem si vzít 100% hypotéku na 1.300.000 (ČM mám 22.000,-), ale v bance mě překvapili nejenom, že 100% již neposkytujou, ale že na zbytek do těch 100 % (200.000,-), že si údajně nemohu půjčit ani jiným byť méně výhodným úvěrem, jelikož to banka vidí a brala by to prý jako 100% hypotéku. Přitom s mým příjmem není problém na oboje dosáhnout. Opravdu není žádná cesta?

Dobrý den,

dle nařízení ČNB se od 1/10/2016 mohou poskytovat hypotéky pouze do 95% LTV a od 1/4/2017 pouze do 90% LTV. Proto Vám dnes žádná banka již nemůže poskytnout 100% hypotéku. Čistý plat 22 000 Kč je určitě pro úvěr ve výši 1,3 mil. Kč dostačující, problém je skutečně jen v té zástavní hodnotě nemovitosti.

Ceny nemovitostí nyní sice rostou, ale mohou i klesat, a pokud byste se v budoucnu dostala do problémů se splácením a banka by chtěla nemovitost zpeněžit a umořit tak Váš dluh, mohl by být výtěžek z dražby nižší než zůstatková hodnota úvěru. Přesně tento scénář byl jedním ze startérů celosvětové finanční krize (2009), kdy banky poskytovaly 100% hypotéky (garantované vládními agenturami), cenová bublinka nemovitostí splaskla, ceny klesly, lidé přišli o práci, neměli z čeho splácet a nemovitosti nebylo možné prodat tak, aby to umořilo zbytek dluhu.

Jinak 100% hypotéky byly výrazně dražší než 90% (i dvojnásobný úrok), takže by se to stejně příliš nevyplatilo. Obávám se, že jedinou cestou je se teď  snažit dávat si každý měsíc z platu stranou 10 000 Kč a za rok požádat o 90% hypotéku.