Banky.cz Bankovní poradna zdarma Běžný účet #14217, Banka mi účtuje vysoké poplatky

Banka mi účtuje vysoké poplatky, Běžný účet

12.5.2021 Běžný účet

Dobrý den, mám účet u Poštovní spořitelny. Na účet přišla blokace od exekutora. Po nabytí právní moci exekuce banka strhla účetní zůstatek ve výši asi 104 Kč a odeslala ho na účet exekutora. Vše v pořádku. Ovšem za tuto jednorázovou transakci mi naúčtovala poplatek 2 tisíce Kč. S tím nemohu souhlasit a domnívám se, že je taková částka nepřiměřeně vysoká a možná i protiústavní. S poplatkem souhlasím, ale myslím, že by v tomto případě měl být na úrovni poplatku za bankovní informací, kterou dává banka exekutorovi, tedy v ČR maximálně 200 Kč. Aktuálně mám vedeno 16 účtů u 11 bank v ČR a s takovým poplatkem jsem se zatím nesetkal. Zarážející je také rozdílnost v tom, jak banky konají nebo nekonají když dojde k nabytí právní moci na exekuci. Osobně jsem žádal u České spořitelny s vyjádřením od exekutora, že má banka dokonce ze zákona povinnost uhradit zbývající částku na exekuci, která v tu dobu byla na účetním zůstatku na mém účtu u ČS. Ta však tvrdila, že nemůže takovou operaci provést, zřejmě kvůli blokaci exekutora. Prosím o váš výklad jak je možné tak rozdílné chování, kdy jedna banka si naúčtuje tak vysoký a dle mého názoru nepřiměřeně vysoký poplatek a jiná nekoná vůbec, přestože by podle zákona měla. Jen pro přehled uvádím poplatek, který si banky účtují za vyžádání bankovní informace pro exekutora. Fio banka - 100 Kč Mbank - 0 Kč Airbank - 0 Kč Česká spořitelna - 0 Kč Expobank - 0 Kč Sberbank - 150 Kč Equa bank - 0 Kč Hello! bank - 0 Kč Creditas - 0 Kč UniCredit Bank - 0 Kč.

Dobrý den,

každá banka uvádí poplatky ve svém sazebníku. Pokud s výší poplatků nesouhlasíte, nemějte u dané banky běžný účet. Podmínky bankovních produktů se velmi liší. Některé banky účtují nízké poplatky, nabízejí levnější půjčky a hypotéky a klienty odměňují vyššími úrokovými sazbami na spořicích účtech a termínovaných vkladech. A jiné banky to dělají naopak (vyšší poplatky, dražší úvěry, horší spoření). Na trhu máme přes 30 bank a je pouze na Vás, abyste si zvolil přesně takovou banku, která Vám nejvíce  vyhovuje svými podmínkami.