Fix na 5 nebo 7 let?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online
24.10.2021 Hypoteční poradna

Dobrý den přeji, podle vývoje trhu z nemovitostmi to vypadá, že volba 5leté fixace u hypotečního úvěru je sázka vedoucí do propasti. 1) Je tomu skutečně tak? 2) Doporučujete zvolit raději vyšší RSPN nebo úrok o 0,2 % s volbou 7, 8 nebo 10 leté fixace u jiné banky? 3) Zároveň se chci zeptat, jestli se doporučuje sázet na UniCredit Bank, pokud stále zpoplatňují mimořádnou splátku až 1 % z její hodnoty včetně finančních nákladů, co uvádějí i na stránkách? Z diskuse vidím, že je téměř předem vyhráno, pokud se budeme soudit, jelikož po 24 měsících by měla být mimořádná splátka zdarma, t.j. pouze za administrativní náklady. 4) Mimořádná splátka funguje stejně jako refinancování? To znamená, že se na ni vztahují stejné podmínky jako u mimořádné splátky (mám na mysli zmíněné v bodu č. 3)? Předem děkuji.

Dobrý den,

některé banky dnes nabízejí fixaci i na 7 let za cenu pětileté. To se obvykle děje v situaci, kdy si banky myslí, že v horizontu 5 let budou sazby níže než dnes. Kratší fixace (5 let) za nižší cenu tak může být výhodnější. UniCredit Bank se svou sazbou 3,55% (5 let fix do 80% LTV s povinným pojištěním, bez pojištění dalších +0,2%) je zdaleka nejdražší. Navíc dle mého názoru nerespektuje doporučenou interpretaci Zákona o spotřebitelském úvěru dle ČNB. Nevidím tak žádný důvod brát si od nich hypotéku (nejvyšší úroky, nejhorší podmínky).

U mimořádné splátky je jedno, jestli ji hradíte z vlastní kapsy nebo formou refinancování hypotéky od jiné banky - platí stejné podmínky.