Dědím práva ke společné vkladní knížce po zemřelé matce – jak dál postupovat?

Sjednejte si hypotéku online
1.11.2019 Reality

Dobrý den, bydlím v domě, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví a spoříme si na vkladní knížku, vedenou u Poštovní spořitelny, peníze na opravy. Bohužel je vkladní knížka na 2 vkladatele, kdy jednou z nich byla moje maminka. Ta v květnu 2019 zemřela a nyní při dědickém řízení mi bylo sděleno, že dědím "práva ke vkladní knížce, vedené na jména sousedky a mé matky se zůstatkem 168 441,26 Kč s příslušenstvím". Na to "konto" jsem zaplatila notářský poplatek, který byl díky tomuto dědictví, o 2 300 Kč vyšší. Nyní nastala situace, kdy požaduji po ostatních spolubydlících proplacení této částky notářské odměny, neboť nemám samozřejmě v plánu si peníze ponechat. Chci se proto zeptat, jaké jsou v tomto případě práva a povinnosti obou vkladatelů, neboť jsem nařčena i z toho, že se chci obohatit a podobně a celá situace je velice nepříjemná. Na internetu jsem si našla informaci, že by práva měla být pro oba vkladatele stejná. Můžete mi tedy prosím poradit, jak dále postupovat? Děkuji Vám a přeji krásný nejen dnešní den.

Dobrý den,

nejlepší by bylo založit SVJ (Společenství vlastníků bytových jednotek) a pro toto SVJ pak běžný účet (bezplatně nabízí Fio banka). Peníze by pak byly bezpečně uloženy na účtu SVJ a nehrozily by nynější komplikace, kdy mimo úmrtí a dědictví riskujete např. zabavení společných peněz exekutorem v případě dluhů jednotlivce či zpronevěru. Peníze uložené na vkladní knížce či účtu psaném na konkrétní fyzickou osobu (např. Vaši matku či sousedku) totiž mohou být považovány za majetek dané osoby (a nikoliv za společné peníze fondu oprav).

Poplatek notáři za vyřízení dědictví (2 300 Kč) byste měli rozúčtovat mezi všechny rovným dílem.