Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14847, Hypotéka, dělení majetku a rozchod

Hypotéka, dělení majetku a rozchod, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, s partnerem jsme si vzali hypotéku na pozemek v roce 2018, kterou jsme hned začali splácet. Později jsme si vzali hypotéku na stavbu baráčku, hotová hrubá stavba. Za obojí jsme ručili bytem mojí mámy. Tyto 2 hypotéky jsem před 4 měsíci konsolidovala a od té doby platíme řádnou splátku. Stále ručíme bytem než se to zhodnotí a mámu budeme moc vyvázat. Na všech dokumentech je moje jméno, vše jsem zařizovala, papírování ohledně banky, stavební povolení, stavbu do teď..Částka je na 6 mil. Kč na hypotéku, kde jsme psáni 50:50. Můžete mi poradit? Jak se to řeší při vyplácení? V jakém poměru bych já vyplácela? Případně jestli jde jen poloviční část vyplatit? Jak se to počítá? Děkuji

Dobrý den,

vypořádání majetku při rozchodu mezi partnery je čistě věcí dohody (na rozdíl od dělení SJM v manželství, kde vše musí posvětit soud). Vypořádání rozestavěné nemovitosti by mělo reflektovat, kolik každý ze svého do stavby vložil a kolik již splatil. Můžete např. zjistit hodnotu současné rozestavěné stavby, odečíst výši nesplacené hypotéky a dostanete aktuální čistou hodnotu majetku (který můžete rozdělit v poměru dle zásluh, viz výše). Doporučuji náš článek Převod hypotéky.