Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #17367, Nelíbí se mi datové schránky a digitalizace

Nelíbí se mi datové schránky a digitalizace, Daně

22.3.2022 Daně

Pokračování dotazu č. 17354: Děkuji vám za propagaci něčeho, co bytostně odmítám. Nepřesvědčil jste mě. Je to pro mě jako důchodce všechno stokrát složitější. A mimochodem - nemám chytrý telefon, takže žádný otisk palce nepřipadá v úvahu. Co se týká paušálních výdajů z autorských honorářů, jsou stejné, ať podávám daňové přiznání jako živnostník, či neživnostník - to jest 40 % z příjmů. Důchodci OSVČ mají jiné podmínky pro podnikání než běžní občané či úředníci, a měl by na to být brán zřetel. Hlavně na to, že neumí s počítačem a nemají všichni smartphony, takže co je pro vás jednoduché, pro nás to přináší velké výdaje a překážky. Úředníci nejsou schopni empatie vůči starším občanům a jednají arogantně a bezohledně. Elektronické podání by mělo být dobrovolné a o opaku mě nikdo nepřesvědčí! Povinné datové schránky jsou donucovací nástroj jako EET a čiší z něho všechno možné, jenom ne svoboda. V našem právním systému není uzákoněno, že kdo chce podnikat, je to podmíněno vlastnictvím PC, smartphonu a jiných vynálezů, ani speciálním vzděláním v oboru IT. Podnikala jsem 22 roků a nikdy jsem neměla problémy při své práci samotné, ani s konkurencí, jen s úřady, které se spolu s politiky rozhodly drobné živnostníky šikanovat a co nejvíce jim znepříjemnit život. Budu bojovat s Podnikatelskými odbory do posledních sil, aby tato nepříjemná překážka byla odstraněna, tak, jako bylo odstraněno EET. Lidé jsou různě založení, někteří mají k technickým věcem větší vlohy, někteří pramalé, a proto by v tomto měla být svoboda. Přece např. nikdo nikoho nenutí, aby jeho podnikání bylo podmíněno perfektní znalostí angličtiny. To by asi ubylo živnostníků v Čechách! A nutit někoho násilím k užívání datových schránek či jiných e-vychytávek při běžném styku s veřejnou správou je to samé! Uvědomte si, že to, co je pro vás běžná rutina, je pro nás stres!!! Myslíte si - no jo, stará hloupá ženská - takto uvažují všichni, kteří mají IT v malíku. No nevím, možná jsem hloupá na IT, ale zase jsem napsala 22 funkčních učebnic angličtiny, 1 z toho s doložkou MŠMT pro gymnázia, které pomohly spoustě lidí k lepším studijním výsledkům. Mimochodem můj manžel má tituly JUDr. Ing. a také je nad jeho síly mi pomoci dopracovat se např. ke kontaktu s PSSZ. Mimochodem, moje banka je FIO, a ta neumožňuje kontakt s veřejnou správou jako jiné banky. Proto manžel před lety přerušil podnikání jako právník, aby nemusel povinně mít datovou schránku. A takových lidí je mnoho, stačí si přečíst názory na článek o povinných datových schránkách. No nic, vy jste mě nepřesvědčil, ale ani já vás nepřesvědčím. O to tady vlastně nešlo, že?

Dobrý den,

nesnažil jsem se Vám nic propagovat ani Vás o čemkoliv přesvědčovat. Pouze jsem Vám popsal možnosti a jejich přínosy. Rozhodnutí je vždy na Vás. Chytrý telefon není nutný, můžete přepisovat SMS kódy z klasického telefonu (opět jsem Vám pouze demonstroval, že to jde dělat i jednodušeji přes otisk prstu/chytrý telefon - neboť jste si stěžovala, že Vám nevyhovuje si pamatovat hesla a PINy).

Fio banka má nyní Bankovní IDentitu v pilotní provozu pro vlastní zaměstnance - klientům bude tato služba dostupná do 1 měsíce.

Důchodci mají stejné podmínky pro podnikání jako všichni ostatní. Ano, pokud je někomu 90 let, nemá smysl se snažit dotyčného nutit do nových technologií, pokud o to sám nestojí. Ale počítače a mobily jsou tu s námi od devadesátých let, tedy kdo dnes odchází do důchodu, prožil většinu své produktivní fáze života již s počítači a mobily.

Jak sama píšete, máte s manželem tituly JUDr. Ing., píšete učebnice, hovoříte anglicky, atd. Máte i email a zvládáte si s námi psát v naší online poradně. Určitě se tedy zvládnete přihlásit i do internetbankingu (stejně složité je přihlášení k portálu občana přes Bankovní IDentitu - je to identický proces). Určitě není třeba mít žádné speciální vzdělání z oboru IT. Naší babičce je přes 80 let a elektronickou komunikaci zvládá bez problémů (je to spíše o přístupu - kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody).

Stejná bouře ve sklenici vody byla kolem e-receptů/e-neschopenek (jak ubude doktorů), EET (jak ubude živnostníků) i digitalizace státní správy (jak ubude úředníků). Svět se nezastavil, život šel dál. Stejně tomu bude nyní v případě datových schránek. Opravdu totiž nejde o "rocket science". Držím Vám palce!