Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #9809, Ochrana osobních údajů

Založení účtu bez kopie OP: Co říká ÚOOÚ a jaké jsou možnosti banky?

21.4.2020 Banka

Dobrý den, k dotazu o založení účtu bez kopie OP. Hledal jsem něco podobného. Proč tvrdíte tazateli, že ho banka může odmítnout, když nesouhlasí s kopií OP, neboť ÚOOÚ říká něco jiného:

"Podmínění jakéhokoli úkonu, ať na něj má držitel dokladu nárok či nikoli, předložením kopie osobního dokladu je tedy zcela vyloučeno. Obvykle bude zcela dostačující ověření totožnosti osoby z předloženého dokladu či dokumentu obsahujícího jeho identifikační údaje a vyznačení takto provedené identifikace na předkládané žádosti, ve smlouvě apod"

Z toho vyplývá, že banka nemůže odmítnout poskytnutí služby. A odmítnout bez důvodu? Nevidím rozdíl proti jiným podnikům, v restauraci také nemohu obsluhovat jen koho si usmyslím, nebo v obchodě. Samozřejmě klíčový problém je v tom, že lze kopie OP zneužít, třeba pro pořízení půjčky (nemajitelem dokladu) - to považuji za absurdní. Pak ale dává smysl, že kopii OP nemůže nikdo vyžadovat a podmiňovat tím poskytování služeb.

Dobrý den,

je značný rozdíl mezi restaurací a bankou. Zatímco restaurace může naservírovat oběd komukoliv bez ověření totožnosti a dalších kontrol, banky musí splňovat vysoké nároky kladené legislativou (včetně AML - proti praní špinavých peněz a financování terorismu) a dohledovým orgánem (ČNB). I vámi citovaný ÚOOÚ uvádí "Obvykle bude zcela dostačující...".  Což je aplikovatelné třeba při půjčování lodiček na vodě, kdy si nikdo nesmí pořizovat kopii vašeho OP. Ale bankovnictví je s nároky na identifikaci klientů výrazně výše.

Píšete o zneužití kopie OP - to je sice možné, ale cílem identifikace klienta a pořízení kopie OP při zakládání účtu je primárně umožnit auditu zpětnou kontrolu, že pobočkový pracovník klienta řádně prolustroval (nestačí jen napsat do systému "viděl jsem klientův OP, zdá se mi to v pořádku").

Dnešní super-korektní doba, kdy se každý odmítnutý má potřebu soudit vede akorát k tomu, že se odmítnutí (uchazeči o zaměstnání, žadatelé o půjčku, zájemci o běžný účet) nedozvídají důvod odmítnutí a musí se spokojit pouze s obecnými frázemi jako prosté "ne" nebo "dali jsme přednost jinému uchazeči, který lépe splňoval požadavky".