Banky.cz Bankovní poradna zdarma Banka #6084, Občanský průkaz a založení účtu

Občanský průkaz a založení účtu, Banka

24.2.2019 Banka

Pokračování dotazu č. 6082: Dobrý den, bylo mě zde zodpovězeno, že "pořízení kopie občanského průkazu (OP) je nutností, bez toho Vám nikde účet nezaloží.". Toto je ovšem v rozporu se skutečností, u více jak osmi bankovním a finančním institucím stačil opis. To tedy banky a finanční instituce, u kterých mám zřízeny své účty či využívám jiné finanční služby porušují zákon? Zde vidím nesrovnalost mezi realitou a Vámi uváděnými informacemi. S odpovědí na svou původní otázku "Může banka odmítnout poskytnout své služby, pokud odmítnu pořízení kopie OP?" nejsem spokojen, protože neposkytla informace, které bych rád věděl a což může být z části i mou, ne zcela dostatečně jednoznačně položenou otázkou. Omlouvám se za opětovné položení otázky, ale nyní svůj "dotaz" budu koncipovat tak aby byl jednoznačnější. Díky tomu ovšem bude dotaz delší a bude se skládat z více tázacích vět. Ptám se: 1.) Může banka či finanční instituce odmítnout poskytnout své služby, pokud využiji svého zákonného práva a odmítnu pořízení kopie občanského průkazu, avšak budu souhlasit s opisem občanského průkazu? 2.) Má na to banka či finanční instituce na toto právo, nebo je podmínka nutnosti pořízení kopie OP neoprávněná a banka se musí spokojit s opisem? 3.) Pokud smí banka či finanční instituce kopii OP podmíněně vyžadovat a nestačí jí opis, na základě jakého právního institutu (zákony, vyhlášky, rozhodnutí soudu, aj.) se tak děje?". 4.) Pokud banka nemá právo právo vyžadovat kopii OP a musí se spokojit s opisem, existuje nějaký právní institut (zákony, vyhlášky, rozhodnutí soudu, aj.), který bych mohl využít jako argument? Předem moc děkuji za pokud možno detailnější odpověď.

Dobrý den,

na poskytnutí bankovní služby (účet, spoření, úvěr) není právní nárok, banka může kohokoliv odmítnout i bez udání důvodu. Žádný zákon bance nezakazuje pořizovat kopie OP svých klientů. Banka po Vás může vyžadovat kopii OP. Pokud s tímto nesouhlasíte, banka Vás může odmítnout.