Jak informovat starou banku o refinancování a jak postupovat s katastrem při refinancování hypotéky? A co dělat s žádostí o novou úrokovou sazbu od stávající banky?

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, v současné době řešíme refinancovani hypoteky. Fixace nám končí příští rok v březnu. Naše stávající banka nám nabídla horší podmínky a tak jsme zkusili refinancování. Smlouvu máme schválenou a čeká nás podpis. Chtěla jsem se zeptat, zda už nyní, tedy před podpisem smlouvy s novou bankou máme oznamit staré bance, že budeme refinancovat, nebo zda stačí až po podpisech smluv? A také vyčíslení a souhlas s katastrem, zda to stačí řešit až po podpisu nebo je to nutné řešit před podpisem? Žádost jsme řešili narychlo, vzhledem v narůstajícím sazbám a vyčíslení pro schválení jsme dávali na základě výpisu z účtu. Takže pro samotné schvalování hypoteky jsme ho nepotřebovali. Pak jsem se chtěla zeptat jak ohledně zápisu nové banky na katastr. Pokud řešíme refinancovani s více jak ročním předstihem, nebude problem zapsat novou banku na druhé místo katastru již nyní? A poslední můj dotaz je ohledně žádosti nové úrokové sazby od stávající banky, nechala jsem si žádost zaslat jako "pojistku", v případě, že by nám nebyla schválena nová hypota, tak bych ji zaslala do požadovaného termínu do banky. Podmínka byla zaslat podepsanou doporučeně. Vzhledem k tomu, že nám nová hypotéka byla schválena, žádost jsem neodeslala a do banky napsala, že nakonec žádost zasílat nebudeme a tedy zůstaneme při původních podmínkách hypotéky. Postupovala jsem v tomto případě správně? Jen jsem se chtěla ujistit, zda i v tomto případě nám nebrání refinancovat hypotéku. Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

celým procesem refinancování hypotéky by Vás měl provést váš hypoteční poradce, který Vám refinancování hypotéky zajišťuje (co, kdy, jak a komu komunikovat a podepsat, jak s katastrem, atd.).

Určitě se vyplatí ještě před podpisem nové smlouvy komunikovat tuto nabídku od nové banky své stávající bance - třeba Vám nabídku od konkurence dorovná, což by pro Vás bylo nejjednodušší. Pokud byste zůstali u refinancování, dostanete od nové banky podmínky pro načerpání úvěru, ze kterých se přesně dozvíte, co kdy a jak máte udělat.

Většina analytiků očekává vrchol sazeb během druhého a třetího kvartálu letošního roku a následný pokles. V březnu 2023 mohou být sazby i nižší než dnes.