Investice do cenných papírů v České spořitelně: Je lepší vkládat postupně nebo najednou?

Investice se zhodnocením až 12%
21.3.2016 Akcie a investice

Dobrý den, prosím o radu: je dobré v České spořitelně investovat do nákupu cenných papírů (např. odesílat měsíčně 2.000 Kč) do Erste Asset Management GmbH, pobočka Česká republika, KONZERVATIVNÍ MIX FF - otevřený podílový fond? Když v prvním roce není žádný zisk, ba naopak mažel to má taky a je v mínuse, ale pracovnice ČS mne ujišťovala, že výnosy jsou až tak ve druhém až ve třetím roce a je lepší nevkládat celou částku, ale raději měsíčně posílat. Jak jí mám věřit? Já jsem se nechala přemluvit a taky jsem si to dala. Mám raději toto spoření zrušit (mám to teprve 4 dny od založení) ať za tři roky nejsem v mínuse ještě větším? A kam raději investovat? Děkuji za radu.

Dobrý den,

lidem, kteří se dokonale na kapitálových trzích neorientují (tedy přes 95% běžné populace), doporučuji se akciím, podílovým fondům a jiným investicím vyhnout. Na tom nemůžete vydělat, když tomu nerozumíte - to pak musíte následovat doporučení někoho, kdo to s Vašimi financemi nemyslí upřímně. Finanční poradci a přepážkoví pracovníci jsou provizně motivování v prodeji přesně těchto produktů, které by si běžný smrtelník dobrovolně nezřídil.

Kdo kapitálovým trhům rozumí, investuje na burze přímo bez prostředníka v podobě podílových fondů. Podílové fondy výhodné nejsou, zejména díky vysoké nákladovosti na správu vložených prostředků (viz první rok v záporu) - jenže toto Vám paní na přepážce neřekne.

Doporučuji následující:

  • zřiďte si běžný účet u banky, která neúčtuje za základní bankovní služby poplatky (Equa bank - vše zdarma bez podmínek včetně neomezených výběrů z bankomatů všech bank, dále Fio banka, Air Bank, ZUNO, atd.) - tímto ušetříte poměrně dost peněz
  • zhruba 200 tisíc korun si nechte na spořícím účtu bez výpovědní lhůty s úrokem cca 1% (Equa bank, Air Bank)
  • peníze od 0,5 mil. Kč výše (které nebude potřebovat během následujícího roku) uložte na termínovaný vklad na rok
  • s Českou spořitelnou se rozlučte (jednak kvůli vysokým poplatkům a nízkým úrokům, ale také pro neustálé "oblbování" lidí na pobočkách a nucení nevýhodných produktů, viz nyní podílové fondy)
  • vždy se řiďte pravidlem "nikdo to s Vašimi financemi nemyslí lépe než Vy osobně"