Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #9346, Doplňkové penzijní spoření nebo spořící účet?

Doplňkové penzijní spoření nebo spořící účet?, Spoření

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
23.3.2020 Spoření

Dobrý den, chci založit svému synovi penzijní fond. Je ročník 2000. Nebo si má jen spořit na spořící účet?Chtěla bych, aby byl garantovaný státem. Poradíte mi?

Dobrý den,

úspory na penzi je třeba ochránit před inflací, neboť k jejich výběru u ročníku 2000 dojde až v roce 2060, tedy za 40 let. Nejlepší spořící účet nabízí úrok 1,61%. Při současné inflaci 3,7% je nutné hledat vyšší zhodnocení. Já osobně považuji za nejlepší zabezpečení na stáří vlastní střechu nad hlavou (doplacenou hypotéku na vlastní dům nebo byt) a vychované děti. Doplňkovým penzijním spořením určitě chybu neuděláte. Mimo zhodnocení fondu stát přispívá měsíčně až 230 Kč a dalších až 3 600 Kč ročně je možné získat zpět jako daňový přeplatek. Navíc mnoho zaměstnavatelů přispívá svých zaměstnancům na penzijko průměrně 800 Kč měsíčně.

Doporučuji náš přehled a porovnání produktu Doplňkové penzijní spoření. Na výběr máte konzervativní (nízké riziko, nízké zhodnocení), vyvážené (průměrné riziko a průměrné zhodnocení) a dynamické fondy (vyšší riziko, vyšší zhodnocení). Penzijní spoření není garantované státem (stát na něj pouze přispívá). V článku Penzijní spoření - výnosy 2018 naleznete doporučení ohledně výběru fondu (který můžete každý rok zdarma změnit).