Banky.cz Bankovní poradna zdarma Spoření #3928, Doplňkové penzijní spoření

Jak vybrat spolehlivý penzijní spořicí produkt a optimalně rozložit vklad? Zkušenosti s NN a reputace Conseq.

Stavební spoření s bonusem 8 500 Kč
17.10.2017 Spoření

Dobry den, chtel bych si zalozit doplnkove duchodove sporeni, neco jsem si dohledal, nasel nejake informace o vynosech/ztratach za posledni rok, 3 roky a od zalozeni tohoto systemu v (asi) 2013 ve vsech trech typech investic (minimalne, stredne a vysoce rizikove). Celkem solidne se jevily firmy, o kterych bezne v medich neslysite. Alespon ja jsem dosud neslysel o Conseq. Suverenne nejvynosnejsi byl nejrizikovejsi produkt spolecnosti NN, nekdy az podezrele suverenni, v porovnani s klasikami typu Allianz, Ceska sporitelna, CSOB, KB nebo Axa, jejichz vynosy nekoliknasobne prevysil. Muzete doporucit spolehlivy penzijni sporici produkt, prip. optimalni rozlozeni vkladu sporeni u daneho spravce, kde vklad by byl ca 1 000 Kc mesicne? Muzete se vyjadrit k uspechu NN, resp. reputaci Conseq? Dekuji

Dobrý den,

menší známosti NN (dříve ING) a Conseq mezi laickou veřejností bych se vůbec nebál. Vůbec totiž neplatí vztah "čím známější a větší banka/pojišťovna/fond, tím lepší podmínky". Mnohdy je tomu právě naopak, kdy menší subjekty jsou nuceny bojovat o klienty lepšími podmínkami.

Prvně bych řešil otázku, jakou investiční strategii zvolit. Každý penzijní fond nabízí obvykle 3 varianty - konzervativní (malé riziko, nízký výnos), vyvážený a dynamický (velké riziko, vysoký výnos). V dobách ekonomického růstu se spíše vyplatí být v dynamickém fondu, a naopak v dobách krizí v konzervativním fondu. Investiční strategii je možné měnit každý rok 1x zdarma (za druhou změnu v rámci jednoho kalendářního roku se platí). Stejně tak je možné měnit i samotný penzijní fond. Svou roli hraje i Váš věk (mnoho let do důchodu = spekulovat na vyšší výnos, málo let do důchodu = neriskovat a spokojit se s málem).

Doporučuji náš článek Penzijní fondy - výnosy 2016 (Vás se týká sekce "účastnické fondy").