Jak zasíťovat pozemek, Reality

Sjednejte si hypotéku online
19.1.2020 Reality

Máme možnost koupě pozemku bez sítí, které jsou v dostupné vzdálenosti. Zasíťování však bude trvat nějakou dobu (ČEZ x měsíců). Zde máme obavy nezkolaudování domku do 24 měsíců od uzavření hypotéky. Jsme před rozhodnutím: A - zda vzít hypotéku na pozemek a v klidu udělat sítě a poté druhou hypotéku na stavbu RD nebo B - uzavřít hypotéku, která pokryje pozemek i stavbu RD s rizikem, že nestihneme kolaudaci do 24 měsíců. Chtěli bychom si vzít hypotéku na pozemek (pro stavbu RD) a tímto pozemkem také ručit. Následně si pak vzít hypotéku na stavbu RD. Bylo by možné druhou hypotéku ručit RD, který v době sjednání hypotéky vlastně ještě nemáme? Mockrát děkujeme za odpověď.

Dobrý den,

elektřina (ČEZ) je ještě to nejjednodušší, máte-li přípojku do 50 m (stačí zaplatit poplatek za rezervovaný příkon, např. 3x20A = 10 000 Kč, postavíte elektroměrný sloupek (cca 10 000 Kč) a distributor Vás musí do 12 měsíců připojit (o nic dalšího se nestaráte). Kanalizace, voda a plyn jsou daleko výživnější, neb je řešíte zcela ve své režii a nejsou zde žádné pevné lhůty, do kdy Vás musí distributor připojit. Do hry mimo stavebního úřadu (který musí dodržovat platné zákony a nemůže Vás při splnění podmínek odmítnout) vstupuje Rada města, která Vám musí schválit věcné břemeno na vaše přípojky v obecním pozemku (před žádostí o územní souhlas). U vstřícné obce resp. rozumných místních politiků není problém, ale taktéž můžete narazit na neochotu nebo žádosti o úplatek, a pak Vám pod různými záminkami mohou stavbu blokovat třeba roky. Taktéž je rozdíl mezi stavbou samotných přípojek (stačí územní souhlas) a prodlužováním páteřních sítí (nutné stavební povolení/více razítek - kanalizace je pak vodním dílem, které neschvaluje stavební úřad ale vodoprávní úřad).

Máte-li hlavní řády vedeny přímo kolem pozemku (ve vzdálenosti pár metrů) a vstřícnou Radu města, pak spíše přípojky realizovat do 24 měsíců stihnete. V případě chybějících hlavních řádů a neochotné Rady města bych raději počítal více let.

Stavba (RD) je nedílnou součástí pozemku (nemůžete ručit pozemkem jedné bance a stavbou druhé bance). Budou-li obě hypotéky u stejné banky (na pozemek a na stavbu), pak není problém (na stavbu se čerpá překlenovací úvěr, který se po kolaudaci mění v řádnou hypotéku).

Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka