Koupili jste si
nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme,
jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od
projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.
Výstavba přípojek
nebývá časově, technicky ani finančně náročná. Postaveno můžete mít za několik
málo dnů. A to za velmi přijatelné ceny v řádech desítek tisíc korun. O co snadnější je samotná stavební
realizace, o to komplikovanější bývá dlouhá administrativní cesta k územnímu
souhlasu či stavebnímu povolení. Co všechno je třeba zařídit před
prvním kopnutím do země?
Začneme s elektrickou přípojkou, jejíž realizace je nejsnazší a nejlevnější. Stačí pouze podat žádost distributorovi o připojení (ČEZ, EON, PRE) a zaplatit symbolický poplatek za připojení elektroměru (např. pro hlavní jistič 3x20A činí poplatek 10 000 Kč). Distributor má následně rok na zřízení přípojky. Sám si zpracuje projektovou dokumentaci, získá vyjádření všech zainteresovaných stran, požádá o územní souhlas, stavbu zrealizuje, zaměří a vyřídí majetkoprávní vztahy (věcná břemena). To vše platí pro přípojky s délkou do 50 m.
Elektrická přípojka začíná odbočením od hlavního řádu NN (nízkého napětí) a končí pojistkami v HDS (hlavní domovní skříň – nejčastěji sloupek na hranici pozemku, ve kterém je vyvedena smyčka NN). Přípojka je majetkem toho, kdo ji na své náklady vybudoval (distributor).
Vaše vedení začíná nožovými pojistkami v HDS a pokračuje přes elektroměrný pilíř až do RD. Na hranici pozemku tak budete mít 2 sloupky. HDS a elektroměrný pilíř, ve kterém se nachází zaplombovaný elektroměr a hlavní jistič.
Elektrická přípojka do délky 50 m je zdarma (buduje ji ze zákona na své náklady distributor). Vy platíte pouze paušální poplatek za připojení elektroměru dle rezervovaného příkonu. Stejný poplatek se hradí např. za znovupřipojení odpojeného odběrného místa či za navýšení rezervovaného příkonu.
Výše rezervovaného příkonu (hodnota hlavního jističe) se volí s ohledem na předpokládaný odběr. Hledáte optimum, neboť s nedostatečným příkonem Vám budou neustále padat pojistky. A se zbytečně vysokým příkonem budete platit velký paušální poplatek za připojení k distribuční síti, které reálně ani nevyužijete. A to každý měsíc.
Elektrickou přípojku Vám postaví distributor, ovšem prostřednictví pověřené místní smluvní firmy. Většinu roku (od schválení žádosti o připojení až po výstavbu přípojky) tak budete komunikovat s místní partnerskou firmou distributora.
HDS je součástí
elektrické přípojky, tedy sloupek pro HDS staví na své náklady distributor. V základu
dostanete nevzhledný plastový pilíř. Vyplatí se tak připlatit si a na své
náklady zbudovat vzhlednější zděný pilíř, který bude více ladit k vašemu
plotu.
Elektroměrný pilíř je ve Vašem majetku, ten stavíte na své náklady Vy. Distributor Vám do něj pouze umístí elektroměr a plombu. Stavba zděného elektroměrného sloupku na klíč včetně výstroje přijde na cca 12 000 Kč. Zděný sloupek pro HDS bývá levnější, neboť instalovanou skříň platí distributor (cca 9 000 Kč).
Distributor elektřiny vlastní rozvody (fyzické kabely v zemi, dráty na sloupech, trafostanice a další prvky distribuční sítě NN/VN/VVN). Platíte mu poplatky za distribuci elektrické energie:
Poplatky distributorům jsou regulovány zákonem. Kryjí náklady na provoz distribuční sítě a přiměřený zisk distributorů. V ČR působí 3 distributoři:
Distributora si nemůžete svobodně vybrat, dodavatele ano.
Dodavatel elektřiny Vám prodává silovou elektřinu (která k Vám putuje rozvody distributora). Na trhu působí mnoho dodavatelů elektřiny a plynu, kteří o zákazníky soupeří rozdílnými cenami a podmínkami. Dodavatele elektřiny si můžete vybrat a kdykoliv ho změnit. Smlouvu na dodávku elektřiny lze uzavřít:
Smlouva na dobu určitou se může vyplatit při očekávaném růstu cen energií. A naopak smlouva na dobu neurčitou se vyplatí spíše při očekávaném poklesu cen energií. Nebo když se neradi vážete a chcete mít možnost změnit dodavatele kdykoliv.
Sloupek s HDS umístěný na hranici Vašeho pozemku je majetkem distributora, tedy budete muset distributorovi zřídit věcné břemeno služebnosti na cca 1m2 Vašeho pozemku. Zřízení věcného břemena řeší distributor (neplatíte návrh na vklad do KN ve výši 2 000 Kč). Věcné břemeno se zřizuje za úplatu – distributor Vám vyplatí symbolických 1 000 Kč.
Vedení přípojky (odbočka od hlavního řádu až po HDS) je v majetku distributora a bývá uloženo nejčastěji v obecním pozemku (silnice, chodník, zeleň). Obec tak zřizuje věcné břemeno služebnosti na elektrickou přípojku uloženou v obecním pozemku ve prospěch distributora.
Po vybudování
přípojky Vás distributor vyzve k připojení k distribuční soustavě a
k zahájení odběru. Distributorovi je třeba doložit revizní správu
připojovaného odběrného místa. Též je nutné uzavřít se zvoleným dodavatelem smlouvu o dodávkách elektřiny. Po splnění těchto dvou
podmínek Vám distributor v řádu několika málo dnů namontuje elektroměr,
zaplombuje hlavní pojistky a vložením nožových pojistek do HDS definitivně
připojí vaše odběrné místo.
Pozor! Pokud byste se nestihli připojit k odběrnému místu ve stanoveném termínu, může po Vás distributor vyžadovat úhradu nákladů vynaložených na realizaci přípojky. A to mohou být i desítky tisíc korun!
Málokdo má dnes dostatek vlastních zdrojů na koupi pozemku a následnou stavbu RD. Nejčastěji se tak pozemky kupují na hypotéku. Aby bylo možné bance za úvěr ručit kupovaným pozemkem, musí být pozemek veden v územním plánu obce jako stavební (nestačí územní rezerva určená pro bytovou výstavbu). Pozemek by měl být též zasíťovaný a mít příjezdovou cestu. S vyřízením hypotéky Vám ochotně pomůže náš zkušený tým hypotečních poradců. Prostudujte aktuální podmínky pro získání hypotéky.
V dalších dílech našeho seriálu o zasíťování pozemku se podíváme na výstavbu plynovodní přípojky, vodovodní a kanalizační přípojky. Zatímco elektrickou přípojku za Vás vyřídil distributor, u ostatních přípojek bude situace výrazně komplikovanější. Projdeme si projektovou dokumentaci, vyjádření zainteresovaných stran, podmínky pro získání územního souhlasu (či územního rozhodnutí a stavebního povolení), realizaci a předání přípojek distributorovi včetně zaměření stavby a majetkoprávních vypořádání.
O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.
Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva
faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních
výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů
nejvíc za posledních 10 let.
Koupili jste si
nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme,
jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové
dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.
Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad.
Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v
polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější
lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení.
Platit má od července 2023.
Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na
účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž
řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej
domu či bytu pak vidí jako řešení.
KOMENTÁŘE k článku Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka
Elektroměr a revizní zpráva , Komentoval(a): Jana Opatova
Kdo nainstaluje pilíř, elektroměr a udělá i revizní zprávu?
RE: Elektroměr a revizní zpráva, Komentoval(a): Petr Jermář
Dotaz jak postupovat , Komentoval(a): Miluše sojkova
Dobrý den, prosím o radu, jak postupovat při zřizování elektopřípojky nad 50m, za kým zajít, jaké povolení potřebuji. Přípojka povede přes cizí pozemek. Je třeba souhlas, zda přes pozemek nevede kabeláž či plyn?Děkuji
Re: Jak postupovat, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, plánujete-li vést přípojku přes cizí pozemek, musíte si s majitelem pozemku předem dojednat podmínky, za kterých Vás nechá přípojku přes svůj pozemek vést. Majitel cizího pozemku nemá povinnost umožnit Vám vést přípojku přes svůj pozemek. Pokud by souhlasil, bude chtít kompenzaci za snížení hodnoty své parcely (v ochranném pásmu přípojky by majitel musel strpět značná omezení). Bez majetkoprávního vypořádání (Smlouva o smlouvě budoucí o zřízení věcného břemene služebnosti) stavební úřad přípojku neschválí.
Přípojka, Komentoval(a): Nikola šurá
Dobry den, chtela bych se prosim zeptat, jak mame postupovat. V Brne na Lesne je zahradkarska kolonie, pulka lidi v dolni casti zahradek ma elektriku, my ve vrchni casti ne a chteli bychom si ji natahnout. Od hlavni elektriky je to cca 70-80 m k nasim zahradkam, kde bychom chteli mit antonicka a od nej si to napojit na chatky. Kazda ma od toho jinak metru, jak prosim postupovat? A kde vse zadat? Volali jsme na stavebni urad a ty nam rekli ze nevi, na majetek mesta Brno take rekli ze nevi. Dekuju za odpoved :)
RE: Přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář
Zbudování pilíře HDS, Komentoval(a): Filip Chudoba
Re: Zbudování pilíře HDS, Komentoval(a): Petr Jermář
Zasitovani orné pudy, Komentoval(a): Hana Koucká vesela
Dobrý den, budeme kupovat zemědělskou půdu, která je obhospodařována. Jaký je postup na stavbu domu? Jak zřídit cestu kanalizaci, vodě elektřině? A jak na samotný převod na stavební pozemek? Děkuji
Zasíťování orné půdy, Komentoval(a): Petr Jermář
Sloup NN na našem pozemku, Komentoval(a): Kristýna H
na našem pozemku (vzdáleně od pozemní komunikace) máme sloup NN, ze kterého nám distributor dle smlouvy má udělat pouze svod do pojistkové skříně SP100 (umístěné na sloupu). Dále my jako žadatel máme na své náklady provést připojení z pojistkové skříně připojení do el.rozvaděče, umístěný na trvale přístupném místě (cca 40m na přístupný kraj pozemku), provést úpravu blokování dle připojovacích podmínek. Osazení elektroměru. Připojení odběrného místa (elektroměr. rozvaděče na pojistky) bude prováděno ověř. pracovníky Čez distribuce.
Nemělo by být něco hrazeno na náklady distributora? Přijde nám, že vzhledem k tomu že máme sloup NN umístěn na našem pozemku ještě docela nevhodně (bez věcného břemena). Tak máme zařídit (platit) více věcí než sousedé, kteří sloup na pozemku nemají a mají přivedený kabel na hranici pozemku na náklady distributora. (Platili jsme 12.500 Kč v podstatě jen za pojistkovou skříň)
Děkuji
Re: Sloup na NN, Komentoval(a): Petr Jermář
napojení elektřiny na stavební pozemek pro RD, Komentoval(a): Adriana
Re: Přípojka přes cizí pozemek bez souhlasu majitele, Komentoval(a): Petr Jermář
Dobrý den, a Vám by se líbilo, kdyby si někdo cizí zřídil přípojku přes váš pozemek bez vašeho souhlasu? Toto bohužel možné není. Soused nemá povinnost strpět na svém pozemku vaše přípojky. Nejde jen o jednorázovou stavbu přípojky - k přípojce by se zapsalo i věcné břemeno údržby, vytyčilo by se ochranné pásmo a v celém ochranném pásmu by soused nemohl stavět, sázet stromy/keře ani nic jiného podnikat bez souhlasu provozovatele vedení (distributor). Kupovat si nezasíťovanou parcelu bez přístupu z veřejné komunikace je velmi rizikové. Zkuste sousedovi nabídnout vyšší kompenzaci. Jedná se o skutečně velký zásah do jeho majetkových práv.
připojení elektřiny, Komentoval(a): Marie Šuráňová
Bydlím v domě o 11 bytových jednotkách (společenství vlastníku). Za domem jsou 2 zahrádky, majitelé zahrádek si provedli přípojku na elektřinu k našemu společnému měřiči elektřiny. Na zahradě mají svůj měřič, který nikdo nekontroluje a zahrádky přispívají nějakou pomyslnou částkou. Je to tak správné nebo má jejich měřič také kontrolovat ČEZ? Děkuji
Re: Připojení elektřiny, Komentoval(a): Petr Jermář
Připojení lokality, Komentoval(a): Lubomír Machala
RE: Připojení lokality, Komentoval(a): Petr Jermář
Dotaz přípojka zahrada, Komentoval(a): Milada
RE: Přípojka pro zahradu, Komentoval(a): Petr Jermář
Zřízení el. přípojky v předstihu, Komentoval(a): Tomáš Ch
jsme právě v procesu změny uzemního plánu pro převod orné půdy na zastavitelný pozemek. Celý proces potvá hrubým odhadem do konce roku 2022 (cca 17 měsíců)
Je možné zažádat o vybudování elektrické přípojky již dnes, když tento proces může také trvat okolo 16 měsíců?
A pokud si uhradíme relaizaci HDS a elektroměrného pilíře sami, může pak zůstat stát na našem pozemku "nezapojen" dokud nedojde k reálnému postavení RD?
VB - rekonstrukce volného vedení, uložení kabelového a umístění poj.skříně, Komentoval(a): Iza
RE: Zřízení přípojky, Komentoval(a): Petr Jermář
Ochranné pasmo, Komentoval(a): Matyáš
RE: Ochranné pásmo, Komentoval(a): Petr Jermář
Úprava přístupu do HDS skříňky , Komentoval(a): Ivana
koupila jsem si pozemek, na kterém je HDS skříň nejen pro mě, ale pro další 4 domy. Majitelé okolních nemovitostí po mně žádají neomezený přístup do HDS skříně. Jelikož je HDS skříň na hranici pozemku, je možné provést úpravu kapličky tak,že budou dvířka vybudouvana pro další nemovitosti z druhé strany? Co proto mohu udělat a kolik je průměrná cena za tuto změnu?
Re: Přístup k HDS, Komentoval(a): Petr Jermář
Změna HDS, Komentoval(a): Honza
RE: Změna HDS, Komentoval(a): Petr Jermář
Zasieťovanie pozemkov, Komentoval(a): Roman Rahl
RE: Zasíťování lokality, Komentoval(a): Petr Jermář
pilíř NN, Komentoval(a): IVA KMONÍČKOVÁ
pilíř NN, Komentoval(a): IVA KMONÍČKOVÁ
RE: Pilíř NN, Komentoval(a): Petr Jermář
Právo neumožní vést el. přípojku přes zahradu, Komentoval(a): Tomáš Matyáštík
Dobrý den, majitel chatky vystavené na pronajatém pozemku obce chce přivést el. přípojku na hranici pozemků dvou majitelů zahrad v obci. Majitelé s tím nesouhlasí, přičemž navrhují, aby si chalupář nechal přivést el. po obecním pozemku. Je to sice delší, ale věcné břemeno obec akceptuje. Bude-li chalupář trvat na vedení přes zahrady jiných soukromých osob (protože to je levnější pro něj) a nedohodnou se s ním, může dojít až na vyvlastnění části pozemků těchto osob? Děkuji
Re: Přípojka přes cizí pozemek, Komentoval(a): Petr Jermář
Vedení přípojky přes soukromý pozemek není levnější. Zatímco obec bude za věcné břemeno požadovat velmi pravděpodobně jen symbolických 1 000 Kč, za vedení přípojky přes soukromý pozemek bude jeho majitel požadovat adekvátní kompenzaci za snížení tržní hodnoty pozemku (to mohou být i desetitisíce až statisíce korun).
Elektrická přípojka nad 50 m, Komentoval(a): Renata Doudová
Nová elektrická přípojka , Komentoval(a): Stanislava Řeháková
poloha HDS a elektroměrové skříně, Komentoval(a): Jaroslav
na pozemku mám 2 plastové pilíře. V levo je na plyn a v pravo je HDS, která je na hranici se sousedním pozemkem. Z důvodu malého místa nemohu osadit elektroměrový pilíř vedle HDS. Je možné ho osadit úplně v levo vedle plynového pylíře? Plynový pylíř by byl tedy uprostřed.
Předem děkuji za odpověď.
RE: HDS a elektroměrové skříně, Komentoval(a): Petr Jermář
rekonstrukce přípojky /komplet nová/ a přesun HDS, Komentoval(a): Radmila Mazáčová
RE: Rekonstrukce přípojky, Komentoval(a): Petr Jermář
rekonstrukce přípojky /komplet nová/ a přesun HDS, Komentoval(a): Radmila Mazáčová
Zabudování HDS a přípojky do plotu, Komentoval(a): Hruška Martin
RE: Zabudování HDS do plotu, Komentoval(a): Petr Jermář
dočasná přípojka na pozemku obce, Komentoval(a): MARTIN
Dobrý den, máme smlouvu s EON na trvalé připojení, bohužel EGD nedodrželo termín a vypadá to, že nedodrží ani termín posunutý na trvalé připojení z důvodu (nejsou lidi), požádali jsme proto aspoň o dočasné připojení, abychom měli elektřinu pro stavbu domu. Dočasný pilíř bude stát na pozemku obce, která s tím nemá problém, dočasné připojení bude více než 50 m od našeho pozemku. Stačí požádat obec o věcné břemeno, nebo je na to potřeba nějaké další dokumenty, je potřeba to zapsat do katastru, jaký je postup? Děkuji.
RE: Dočasná přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář
Elektrická přípojka ČEZ, Komentoval(a): Jana
RE: Elektrická přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář
, Komentoval(a): Lenka
Elektroměrný pilíř, Komentoval(a): Viktor
Dobrý den, potřebuji vybudovat na hranici pozemku na veřejně přístupném místě vedle již dávno zbudovaného HDS pilíře elektroměrový pilíř. Potřebuji na takovou to stavbu stavební ohlášení a projektovou dokumentaci? Pilíř bude stát na mém pozemku na hranici s obecním pozemkem. Stavbu bude provádět odborná firma. Děkuji za odpověď.
RE: Elektroměrný pilíř, Komentoval(a): Petr Jermář
připojení elektroměrového pilíře, Komentoval(a): Irena
RE: Připojení elektroměrového pilíře, Komentoval(a): Petr Jermář
Sloupek s hl.jisticem a elektroměrem, Komentoval(a): Jan Záborec
mám hl. jistič s elektroměrem ve společné skříni se sousedkou.Nyní po cca 20letech přišla s tím, že si mám zřídit vlastní sloupek, neboť mám jistič na jejím pozemku.Jinak mi zařídí odpojení.Jak se věci mají?Jen pro upřesnění: rozvodná skříň je na jejim pozemku,ale jednou stranou se prakticky dotýká mého.Dekuji za odpověď.
RE: Sloupek na cizím pozemku, Komentoval(a): Petr Jermář
Nový HDS u rekontrukce starého domu, Komentoval(a): Jiřina Halámková
Pořídili jsme si starý statek, kam je již zavedena elektřina, platíme zálohy, ale HDS je v průjezdu a v katastrofálním stavu a není možný odběr. Technici nám řekli, ze by to chtělo udělat nový HDS před statkem, kde není pozemek náš, ale obecní. Nevíme si rady, jak dál postupovat, jestli nechat vybudovat novou kapličku nebo nechat revizi staré skříně zabudované ve zdi. Co bude nejlepší řešení? Aby jsme mohli brzo elektřinu používat, popř. kolik nás to bude stát.
Děkuji za odpověď
Halámková
RE: Nová HDS, Komentoval(a): Petr Jermář
nelegálna el. prípojka, Komentoval(a): Miloš
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář , Komentoval(a): Miloš
RE: Nelegální přípojka, Komentoval(a): Petr Jermář
Propojení HDS s pilířem s elektroměrem, Komentoval(a): Lukáš Rivola
máme již udělaný svod do pojistkové skříně SP100 na sloupu, který leží na pozemku souseda (i on tam má svod) od kterého jsme kupovali část jeho pozemku. Potřebujeme tedy cca 10-15m vést kabel do pilíře s elektroměrem po jeho pozemku. Budeme potřebovat také věcné břemeno? Nebo co bude vše potřeba?
Děkuji za odpověď
LR
RE: Propojení HDS, Komentoval(a): Petr Jermář
Nová HDS, Komentoval(a): Jiří
RE: Nová HDS, Komentoval(a): Petr Jermář