Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu
21.9.2018, Hypotéka

Málokdo dnes zvládne postavit dům ze svých úspor. Řešením je hypotéka na výstavbu. Jak požádat banku o úvěr a které dokumenty si předem připravit?

Jako první banka zkontroluje bonitu

Dle legislativy na ochranu spotřebitele musí banka své klienty řádně prověřit a zkontrolovat jejich bonitu. Banka se musí ujistit, že budou schopni splácet hypotéku a jejich životní úroveň a finanční stabilita nebude úvěrem ohrožena. Je třeba předložit žádost o hypoteční úvěr a potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. U živnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální roky a potvrzení o bezdlužnosti.

Pozemek vlastníte nebo kupujete?

Výstavba bude vždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace.

  • Pozemek již vlastníme: bance je třeba doložit LV a nabývací titul k pozemku, LTV hypotéky na stavbu bude nižší, čímž dosáhneme na lepší podmínky (nižší úrok) 
  • Pozemek teprve kupujeme na hypotéku: bance je třeba doložit návrh kupní smlouvy, LTV hypotéky na pozemek a stavbu bude pravděpodobně vyšší (banka může půjčit max. 90% z aktuální tržní hodnoty pozemku a budoucí stavby)

Jaké dokumenty je třeba doložit?

Pro schválení hypotéky je třeba bance předložit tyto dokumenty:

  • Projektová dokumentace
  • Územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru (ve složitějších případech územní rozhodnutí a stavební povolení)
  • Rozpočet a harmonogram stavby
  • Smlouva o stavbě domu uzavřená se stavební firmou (není třeba dokládat u výstavby svépomocí)

Získání těchto dokumentů může zabrat i několik měsíců (územní rozhodnutí a stavební povolení i přes půl roku). Pro maximální urychlení schvalovacího procesu hypotéky doporučujeme mít vše předem připravené.

Odhad nemovitosti

hypoteka-1.jpg

Pro odhadce nemovitostí je potřeba mít připravené prakticky stejné dokumenty jako pro banku. Odhadce provede místní šetření – zkontroluje stav pozemku a vyhotoví fotodokumentaci. Bance předá posudek s odhadem aktuální tržní ceny, ze které nám banka může půjčit max. 90% (pro získání lepší úrokové sazby max. 80%). Je tedy třeba mít našetřeno min. 10-20% z hodnoty pozemku a stavby (či ručit ještě další nemovitostí). Banka vždy prověří náš rozpočet na výstavbu, aby nebyl podhodnocen (abychom zvládli dům úspěšně dostavit a zkolaudovat).

Banka vyžaduje zástavu na katastru

Při každém hypotečním úvěru banka vyžaduje zástavní právo na nemovitost zapsané na katastru. Musíme podepsat zástavní smlouvu a následně ji doručit na katastr, kde zaplatíme poplatek 1 000 Kč za zápis zástavního práva do katastru nemovitostí.

Čerpání hypotéky

Po schválení hypotéky následuje čerpání peněz, které probíhá v několika domluvených tranších. Vždy záleží na aktuální hodnotě zástavy a podmínkách banky (některá banky půjčí až 120% aktuální zastavené hodnoty nemovitosti a jiné max. 70%). I proto se vyplatí využít služeb kvalitního hypotečního specialisty, který je schopen porovnat všechny metodiky bank a klientům vždy vybrat nejvýhodnější hypotéku (nejen úrokem ale i způsobem čerpání).

Před kolaudací se platí pouze úroky

podpis-smlouvy1.jpg

Až do momentu kolaudace stavby se z aktuálně vyčerpané hodnoty úvěru platí pouze úroky. Nemovitost je třeba postavit a zkolaudovat nejpozději do 2 let od data čerpání první tranše hypotéky (opatření proti umělému prodlužování výstavby). Následně se úvěr překlopí do fáze klasického anuitního splácení a z každé splátky putuje část peněz na úmor jistiny (celkový dluh se začíná snižovat).

Připadá-li Vám hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti jako španělská vesnice, neváhejte se obrátit na náš tým zkušených hypotečních specialistů. Mimo kompletního zajištění hypotéky na klíč nabízíme taktéž lepší neveřejné úrokové sazby. 

Hypotéční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

ANKETA k článku "Hypotéka na stavbu domu"

Vzal jsem si na stavbu RD hypotéku?
Počet odpovědí: 180

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na stavbu domu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Složitější a složitější. Taková je v posledních letech situace lidí, kteří chtějí vlastní bydlení. Ceny totiž stoupají a podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákup družstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí proto hledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik.

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

18 000 lidí letos změní poskytovatele hypotéky. Refinancováním ušetří tisíce korun ročně

20.5.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Téměř 150 tisíc. Tolik je v České republice hypoték, kterým letos končí fixace. Znamená to jediné – jejich držitelé si mohou vybrat jinou banku a získat tak mnohdy lepší úrok. Podle odborníků to ale udělá jen zlomek z nich.

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

Zvýhodněné hypotéky pro mladé

16.4.2019, Hypotéka, Autor: Pavel Strašák

Mladí do 36 let by si mohli půjčovat s menším příjmem více. Tak zní kompromisní návrh novely zákona, na kterém se dohodlo Ministerstvo financí s ČNB. Jak vysoké budou úlevy pro LTV, DTI a DSTI?

Hypotéka na mateřské

Hypotéka na mateřské

9.4.2019, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Očekáváte příchod nového potomka a zároveň přemýšlíte nad novým bydlením na hypotéku? Jaká je aktuální výše příjmu na mateřské dovolené? A kolik z takového příjmu Vám banky při žádosti o hypotéku uznají? Je vůbec reálné, aby Vám hypotéka byla schválena? 

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéka na rekonstrukci

1.4.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Nižší počet zájemců o nové hypotéky a konkurenční boj na poli úvěrů na bydlení donutil banky výrazně zlevnit. Jak požádat o hypotéku na rekonstrukci? Zajistěte si nejlepší sazbu na trhu ještě dnes, než přijde plánované zvýšení sazeb ČNB!Rychlé odkazy

Banky v ČR