Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu
21.9.2018, Hypotéka

Málokdo dnes zvládne postavit dům ze svých úspor. Řešením je hypotéka na výstavbu. Jak požádat banku o úvěr a které dokumenty si předem připravit?

Jako první banka zkontroluje bonitu

Dle legislativy na ochranu spotřebitele musí banka své klienty řádně prověřit a zkontrolovat jejich bonitu. Banka se musí ujistit, že budou schopni splácet hypotéku a jejich životní úroveň a finanční stabilita nebude úvěrem ohrožena. Je třeba předložit žádost o hypoteční úvěr a potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. U živnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální roky a potvrzení o bezdlužnosti.

Pozemek vlastníte nebo kupujete?

Výstavba bude vždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace.

  • Pozemek již vlastníme: bance je třeba doložit LV a nabývací titul k pozemku, LTV hypotéky na stavbu bude nižší, čímž dosáhneme na lepší podmínky (nižší úrok) 
  • Pozemek teprve kupujeme na hypotéku: bance je třeba doložit návrh kupní smlouvy, LTV hypotéky na pozemek a stavbu bude pravděpodobně vyšší (banka může půjčit max. 90% z aktuální tržní hodnoty pozemku a budoucí stavby)

Jaké dokumenty je třeba doložit?

Pro schválení hypotéky je třeba bance předložit tyto dokumenty:

  • Projektová dokumentace
  • Územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru (ve složitějších případech územní rozhodnutí a stavební povolení)
  • Rozpočet a harmonogram stavby
  • Smlouva o stavbě domu uzavřená se stavební firmou (není třeba dokládat u výstavby svépomocí)

Získání těchto dokumentů může zabrat i několik měsíců (územní rozhodnutí a stavební povolení i přes půl roku). Pro maximální urychlení schvalovacího procesu hypotéky doporučujeme mít vše předem připravené.

Odhad nemovitosti

hypoteka-1.jpg

Pro odhadce nemovitostí je potřeba mít připravené prakticky stejné dokumenty jako pro banku. Odhadce provede místní šetření – zkontroluje stav pozemku a vyhotoví fotodokumentaci. Bance předá posudek s odhadem aktuální tržní ceny, ze které nám banka může půjčit max. 90% (pro získání lepší úrokové sazby max. 80%). Je tedy třeba mít našetřeno min. 10-20% z hodnoty pozemku a stavby (či ručit ještě další nemovitostí). Banka vždy prověří náš rozpočet na výstavbu, aby nebyl podhodnocen (abychom zvládli dům úspěšně dostavit a zkolaudovat).

Banka vyžaduje zástavu na katastru

Při každém hypotečním úvěru banka vyžaduje zástavní právo na nemovitost zapsané na katastru. Musíme podepsat zástavní smlouvu a následně ji doručit na katastr, kde zaplatíme poplatek 1 000 Kč za zápis zástavního práva do katastru nemovitostí.

Čerpání hypotéky

Po schválení hypotéky následuje čerpání peněz, které probíhá v několika domluvených tranších. Vždy záleží na aktuální hodnotě zástavy a podmínkách banky (některá banky půjčí až 120% aktuální zastavené hodnoty nemovitosti a jiné max. 70%). I proto se vyplatí využít služeb kvalitního hypotečního specialisty, který je schopen porovnat všechny metodiky bank a klientům vždy vybrat nejvýhodnější hypotéku (nejen úrokem ale i způsobem čerpání).

Před kolaudací se platí pouze úroky

podpis-smlouvy1.jpg

Až do momentu kolaudace stavby se z aktuálně vyčerpané hodnoty úvěru platí pouze úroky. Nemovitost je třeba postavit a zkolaudovat nejpozději do 2 let od data čerpání první tranše hypotéky (opatření proti umělému prodlužování výstavby). Následně se úvěr překlopí do fáze klasického anuitního splácení a z každé splátky putuje část peněz na úmor jistiny (celkový dluh se začíná snižovat).

Připadá-li Vám hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti jako španělská vesnice, neváhejte se obrátit na náš tým zkušených hypotečních specialistů. Mimo kompletního zajištění hypotéky na klíč nabízíme taktéž lepší neveřejné úrokové sazby. 

Hypotéční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

ANKETA k článku "Hypotéka na stavbu domu"

Vzal jsem si na stavbu RD hypotéku?
Počet odpovědí: 189

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na stavbu domu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

ČNB zmírnila podmínky pro hypotéky

2.4.2020, Hypotéka, Autor: Petr Jermář

Zvýšení LTV z 80% na 90%, zvýšení DSTI ze 45% na 50% a zrušení parametru DTI. Přestože ČNB zmírnila tyto parametry s platností od 1/4/2020, nejedná se o apríl. Na hypotéky tak nově dosáhne mnohem více zájemců o vlastní bydlení.

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

Analytici otočili a čekají zlevnění hypoték. Kvůli koronaviru i ropě

30.3.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Ani ne do půlky března. Tak dlouho vydrželo analytikům přesvědčení, že úrokové sazby hypoték letos porostou. Prudké šíření koronaviru COVID-19 ale táhne dolů akciové trhy. A s nimi i mezibankovní sazby, od kterých se mimo jiné odvíjí úroky hypoték. Dá se proto čekat, že brzy přijde další vlna zlevňování hypotečních úvěrů.

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

Opatření České národní banky loni srazila objem hypoték o 36 miliard korun

25.3.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Snížit riziko, že úvěr dostanou lidé, kteří budou mít v budoucnu problém se splácením. Přesně o to se zpřísněním podmínek pro poskytování hypoték pokusila Česká národní banka. Objem nových hypotečních úvěrů kvůli tomu loni klesl téměř o pětinu. Podle některých expertů přitom opatření odřízla od hypoték hlavně mladé lidi.

Průměrný úrok hypoték začíná růst. A podle některých analytiků v tom bude pokračovat

Průměrný úrok hypoték začíná růst. A podle některých analytiků v tom bude pokračovat

16.3.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Z 2,34% na 2,36%. Tak v lednu vyskočil průměrný úrok u nových hypotečních úvěrů. Vrátil se tím na úroveň loňského října a podle některých analytiků je možné, že v příštích týdnech ještě poroste. Zejména kvůli únorovému zvýšení sazeb České národní banky.

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

Jak vybrat hypotéku: 6 věcí, na které se musíte zaměřit, abyste získali tu nejvýhodnější

2.3.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Úroky, úroky a zase úroky. To je hlavní věc, která zajímá spoustu zájemců o hypoteční úvěr. Jenže právě tím se dopouští zásadní chyby. Snadno totiž přehlédnou další podmínky a poplatky a zbytečně přeplatí desetitisíce korun. Jak tedy správně vybrat hypotéku? Stačí si pohlídat několik základních ukazatelů.Rychlé odkazy

Banky v ČR