Banky.cz Banky.cz Články Hypotéka Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu

Hypotéka na stavbu domu
21.9.2018, Hypotéka

Málokdo dnes zvládne postavit dům ze svých úspor. Řešením je hypotéka na výstavbu. Jak požádat banku o úvěr a které dokumenty si předem připravit?

Jako první banka zkontroluje bonitu

Dle legislativy na ochranu spotřebitele musí banka své klienty řádně prověřit a zkontrolovat jejich bonitu. Banka se musí ujistit, že budou schopni splácet hypotéku a jejich životní úroveň a finanční stabilita nebude úvěrem ohrožena. Je třeba předložit žádost o hypoteční úvěr a potvrzení o příjmu od zaměstnavatele. U živnostníků je vyžadováno kompletní daňové přiznání za poslední 2 fiskální roky a potvrzení o bezdlužnosti.

Pozemek vlastníte nebo kupujete?

Výstavba bude vždy probíhat na nějakém pozemku. Mohou nastat dvě situace.

  • Pozemek již vlastníme: bance je třeba doložit LV a nabývací titul k pozemku, LTV hypotéky na stavbu bude nižší, čímž dosáhneme na lepší podmínky (nižší úrok) 
  • Pozemek teprve kupujeme na hypotéku: bance je třeba doložit návrh kupní smlouvy, LTV hypotéky na pozemek a stavbu bude pravděpodobně vyšší (banka může půjčit max. 90% z aktuální tržní hodnoty pozemku a budoucí stavby)

Jaké dokumenty je třeba doložit?

Pro schválení hypotéky je třeba bance předložit tyto dokumenty:

  • Projektová dokumentace
  • Územní souhlas a souhlas s provedením ohlášeného stavebního záměru (ve složitějších případech územní rozhodnutí a stavební povolení)
  • Rozpočet a harmonogram stavby
  • Smlouva o stavbě domu uzavřená se stavební firmou (není třeba dokládat u výstavby svépomocí)

Získání těchto dokumentů může zabrat i několik měsíců (územní rozhodnutí a stavební povolení i přes půl roku). Pro maximální urychlení schvalovacího procesu hypotéky doporučujeme mít vše předem připravené.

Odhad nemovitosti

hypoteka-1.jpg

Pro odhadce nemovitostí je potřeba mít připravené prakticky stejné dokumenty jako pro banku. Odhadce provede místní šetření – zkontroluje stav pozemku a vyhotoví fotodokumentaci. Bance předá posudek s odhadem aktuální tržní ceny, ze které nám banka může půjčit max. 90% (pro získání lepší úrokové sazby max. 80%). Je tedy třeba mít našetřeno min. 10-20% z hodnoty pozemku a stavby (či ručit ještě další nemovitostí). Banka vždy prověří náš rozpočet na výstavbu, aby nebyl podhodnocen (abychom zvládli dům úspěšně dostavit a zkolaudovat).

Banka vyžaduje zástavu na katastru

Při každém hypotečním úvěru banka vyžaduje zástavní právo na nemovitost zapsané na katastru. Musíme podepsat zástavní smlouvu a následně ji doručit na katastr, kde zaplatíme poplatek 1 000 Kč za zápis zástavního práva do katastru nemovitostí.

Čerpání hypotéky

Po schválení hypotéky následuje čerpání peněz, které probíhá v několika domluvených tranších. Vždy záleží na aktuální hodnotě zástavy a podmínkách banky (některá banky půjčí až 120% aktuální zastavené hodnoty nemovitosti a jiné max. 70%). I proto se vyplatí využít služeb kvalitního hypotečního specialisty, který je schopen porovnat všechny metodiky bank a klientům vždy vybrat nejvýhodnější hypotéku (nejen úrokem ale i způsobem čerpání).

Před kolaudací se platí pouze úroky

podpis-smlouvy1.jpg

Až do momentu kolaudace stavby se z aktuálně vyčerpané hodnoty úvěru platí pouze úroky. Nemovitost je třeba postavit a zkolaudovat nejpozději do 2 let od data čerpání první tranše hypotéky (opatření proti umělému prodlužování výstavby). Následně se úvěr překlopí do fáze klasického anuitního splácení a z každé splátky putuje část peněz na úmor jistiny (celkový dluh se začíná snižovat).

Připadá-li Vám hypoteční úvěr na výstavbu nemovitosti jako španělská vesnice, neváhejte se obrátit na náš tým zkušených hypotečních specialistů. Mimo kompletního zajištění hypotéky na klíč nabízíme taktéž lepší neveřejné úrokové sazby. 

Hypotéční kalkulačka - snadno a rychle si spočítejte svoji hypotéku!

ANKETA k článku "Hypotéka na stavbu domu"

Vzal jsem si na stavbu RD hypotéku?
Počet odpovědí: 190

KOMENTÁŘE k článku Hypotéka na stavbu domu

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

Dobrá zpráva: daňové odpočty u hypoték zůstaly, daň z nabytí nemovitosti padla

13.7.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

S dobrou zprávou pro všechny zájemce o hypotéku přišli minulý týden poslanci. Na svém jednání totiž odhlasovali zrušení daně z nabytí nemovitosti. Zároveň zachovali možnost odečíst si úroky z hypotéky od daně z příjmu. Pro žadatele o hypoteční úvěr to znamená, že ušetří i statisíce korun.

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

Jak na předčasné splacení hypotéky? 4 možnosti, kdy ho máte zdarma

30.6.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Poplatky za předčasné splacení hypotéky straší spoustu lidí, kteří o takovém kroku uvažují. V současnosti se ale ve většině případů žádných závratných částek bát nemusíte. A při správném postupu je mimořádné splacení hypotéky dokonce zcela zdarma. Bez ohledu na to, u jaké banky jste si půjčili.

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

Hypotéky zažily nejslabší květen za posledních 10 let. Dostihl je koronavirus

29.6.2020, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Od roku 2011 přinesl každý květen minimálně 6 300 nových hypoték. Až do letoška. Koronavirová pandemie změnila zaběhlé pořádky a v květnu poprvé výrazně srazila počet nových hypotečních úvěrů. Banky jich rozdaly pouze 6 203. O téměř 550 méně než v dubnu. A zaznamenaly tak nejslabší květen za posledních 10 let.

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

Jak funguje hypotéka: na co si musíte dát pozor a jak ji čerpat

23.6.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Hypoteční úvěr je pro řadu lidí nejjednodušší cesta, jak získat vlastní bydlení. Ne každý ale ví, jak hypotéka funguje, kolik si může půjčit nebo podle čeho ji vybírat. Podívejte se proto, kdy vám pomůže a kdo ji může získat.

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

Pokles úrokových sazeb hypoték zrychluje. Do zlevňování se pustily i velké banky

15.6.2020, Hypotéka, Autor: Martin Silný

O 14 desetin procentního bodu. Tak výrazně v květnu klesla průměrná úroková sazba hypoték, kterou banky nabízí novým klientům. Ukázal to index GOFI, který sleduje právě nabídky poskytovatelů hypoték na českém trhu. Vše navíc nasvědčuje tomu, že v červnu budou úroky ještě nižší.Banky v ČR