Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věcné břemeno

Věcné břemeno


Definice Věcné břemeno

Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.

Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:

 • služebnosti, u kterých má majitel nemovitosti povinnost něco strpět či nekonat
 • a reálná břemena, u kterých naopak majitel musí aktivně konat, co mu břemeno ukládá

Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:

 • služebnost inženýrské sítě
 • právo na svod dešťové vody
 • služebnost stezky, průhonu a cesty
 • užívací právo
 • nebo služebnost bytu

Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.

Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.

Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:

 • závětí
 • ze zákona
 • rozhodnutím soudu
 • nebo vydržením

K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Věcné břemeno

DM

#11255, Hypotéka s věcným břemenem dožití, Hypoteční poradna, 17.9.2020

Dobrý den, prosím o radu. Jaké jsou možnosti hypotéky při koupi nemovitosti s věcným břemenem dožití? Dcera chce koupit nemovitost od babičky a do smlouvy chtějí jako podmínku dát věcné břemeno dožití. Teď ale mají problém se získáním hypotéky. Prý jim žádná banka toto neumožní. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by dlužník přestal splácet, banka by nemovitost musela prodat výrazně pod cenou, neboť s babičkou na dožití by si dům koupil málokdo (představte si to jako hodnotu nájmu za očekávanou dobu užívání - např. při nájmu 15 000 Kč a očekávaném dožití 20 let odečtěte od hodnoty domu 3,6 mil. Kč). Takto prodaná nemovitost pod cenou by pravděpodobně nestačila na doplacení dluhu. Proto banky takovéto nemovitosti do zástavy neakceptují. 

Jediným řešením by bylo ručit za hypotéku jinou než kupovanou nemovitostí. Prostudujte podmínky hypotéky.

#11239, Hypotéka a převod nemovitosti, Hypoteční poradna, 16.9.2020

Dobrou den, manžel chce převést nemovitost, která je v SJM pouze na mne. Na nemovitost máme hypotéku, kde je v katastrálním úřadu zapsáno zákaz zcizení. Je tato varianta vůbec možná? Děkuji

Dobrý den,

zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení" znemožňuje změnu majitele nemovitosti (nelze prodat ani darovat). Bylo by třeba se domluvit s bankou, u které máte hypotéku.

M

#11238, Hypotéka a věcné břemeno dožití, Hypoteční poradna, 15.9.2020

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je možné dostat hypotéku na rekonstrukci domu, na kterém je zároveň věcné břemeno dožití pro babičku. A ještě druhý dotaz, pokud by vlastníkem domu byla babička a já bych si chtěla vzít hypotéku na rekonstrukci, aniž bych byla majitelem nemovitosti, dostala bych hypotéku? Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za hypotéku nelze bance ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem práva dožití. Hypotéku na rekonstrukci takového domu byste získala pouze s ručením jinou nemovitostí. Hypotéku na rekonstrukci cizí nemovitosti získat lze, ale může to být složitější - doporučuji kontaktovat naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a navrhnou nejlepší možné řešení.

EB

#11186, Hypotéka a věcné břemeno dožití, Hypoteční poradna, 9.9.2020

Dobrý den, je možné žádat o hypoteční úvěr na dům zatížený břemenem dožití? Sourozenci vlastní dům na půl a jeden by chtěl druhého vyplatit. V domě jsou dvě bytové jednotky a jednu obývá maminka s břemenem dožití.

Dobrý den,

banky do zástavy za hypotéku neakceptují nemovitosti zatížené věcným břemenem dožití. Doporučuji RD nejprve rozdělit na 2 samostatné bytové jednotky, věcné břemeno zapsat pouze k jedné bytové jednotce (kterou obývá Vaše matka) a bance ručit druhou bytovou jednotkou.

N

#11055, Hypotéka a insolvence, Hypoteční poradna, 26.8.2020

Dobrý den, chci jít do oddlužení a mám hypotéku na rodinný dům, kde bydlí rodiče a nechci, aby byl dům prodán. Můžu dům prodat svým rodičům? A co pak bude s penězi? Musím je přiznat do oddlužení? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

banka Vám k nemovitosti v zástavě pravděpodobně zapsala věcné břemeno "zákaz zcizení", tedy nejspíše nebude možné měnit majitele (nemovitost nepůjde prodat ani darovat). I kdyby to šlo, převod majetku na osoby blízké před vstupem do osobního bankrotu nemohu doporučit. Takovéto převody lze rušit až 3 roky zpětně (neboť se jedná o odklánění majetku před věřiteli) a navíc by soud Vaše jednání mohl vyhodnotit jako nepoctivý záměr a insolvenci Vám nepovolit. Navíc i po převodu nemovitosti na rodiče by na domu zůstalo zapsané zástavní právo banky. Vstupem do insolvence byste porušili smluvní podmínky úvěru, banka by hypotéku zesplatnila a dům prodala (k tomu nepotřebuje souhlas Váš ani nového majitele). 

O způsobu oddlužení (splátkový kalendář a/nebo zpeněžení majetku) rozhodne soud na návrh ins. správce. O osudu nemovitosti rozhodne zajištěný věřitel (banka). 

Články o Věcné břemeno

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

… zhorší vaše rodinné vztahy, ale také pro situaci, kdy se vaši potomci zadluží a nemovitost musí prodat. Nebo o ni přijdou například v exekuci. Věcné břemeno související s nemovitostí totiž stačí zapsat na katastru a máte jistotu, že jakýkoliv další majitel nemovitosti homusí dodržet. P…

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality

… zatlačit na vás, abyste své rozhodování uspíšili. Snadno pakpřehlédnete vady, které vám mohou klidné bydlení výrazně znepříjemnit. Ať už je to věcné břemeno, které na doměvázne, netěsnící okna nebo třeba fakt, že nemovitost stojí v povodňové oblasti. Pro zjednodušení můžeme tyto vady r…

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

8.9.2015, Hypotéka

…vna. Jak vysoká bude doživotní renta? Mimo našeho aktuálního věku a hodnoty nemovitosti budou determinující dva hlavní protichůdné faktory: Věcné břemeno dožití:hodnotu práva na bezplatné užívání nemovitosti můžeme připodobnit hodnotě tržního nájmu. Kdyby kupující nabyl nemovitost b…Banky v ČR