Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věcné břemeno

Věcné břemeno


Definice Věcné břemeno

Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.

Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:

 • služebnosti, u kterých má majitel nemovitosti povinnost něco strpět či nekonat
 • a reálná břemena, u kterých naopak majitel musí aktivně konat, co mu břemeno ukládá

Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:

 • služebnost inženýrské sítě
 • právo na svod dešťové vody
 • služebnost stezky, průhonu a cesty
 • užívací právo
 • nebo služebnost bytu

Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.

Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.

Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:

 • závětí
 • ze zákona
 • rozhodnutím soudu
 • nebo vydržením

K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Věcné břemeno

MZ

#10377, SVJ a změna dispozic bytového domu, Reality, 9.6.2020

Dobrý den, prosím o radu ohledně hypotéky a změny prohlášení vlastníka u bytového domu. V našem bytovém domě je 8 bytových jednotek. K rozdělení došlo již v roce 1992. Jeden z vlastníků bytu bude realizovat rozšíření svého bytu půdní vestavbou - z původních společných prostor bylo odebráno 30 m2. Bude jimi rozšířena jedna bytová jednotka. Všichni jsme s tím souhlasili - již proběhlo vše na stavebním úřadě, pan majitel rozšiřované jednotky má již vydáno i stavební povolení. Potřebovali bychom dát po právní stránce celou věc do pořádku a novou situaci zapsat i do KN. 3 bytové jednotky jsou zastaveny ve prospěch bank (byly pořízeny na hypotéky). Jak prosím postupovat dále - v pohledu k bankám? A mohla bych požádat i o stručný popis jak postupovat s KN? Moc děkuji za pomoc a přeji hezký den.

Dobrý den,

jsou-li bytové jednotky ve výhradním osobním vlastnictví majitelů (nejedná se o podílové spoluvlastnictví celého domu), pak SVJ vztahy "banka-majitel bytové jednotky" vůbec neřeší (majitelé bytů ručí za hypotéky svými byty - kterým sice náleží část společných prostor, ale věcné břemeno zástavy je zapsané jen u bytů). 

Ohledně KN - bude třeba vypracovat nové prohlášení spoluvlastníků, ve kterém bude reflektován nový stav společných prostor a rozdělení bytových jednotek.

MM

#10346, Prodej garáže, Reality, 6.6.2020

Dobrý den, uvažujeme o prodeji garážového stání, které nyní pronajímáme. Nájemnice (je zároveň vlastníkem bytu v domě) má o koupi zájem, takže přednostní právo SVJ by bylo splněno. Co však řešíme je, jak lze prodat předmětnou garáž, když je součástí nemovitosti, našeho bytu (kde bydlí osoba blízká), který je ovšem na hypotéku. Nedávno jsme tuto hypotéku refinancovali a hodnota bytu (s garáží) byla zjištěna o 50% vyšší než původní hypotéka. Ručení by tedy mělo být v pořádku i bez garáže. Ráda bych se tedy zeptala, zda tu jsou ještě další specifika, která bychom měli znát, podle toho se pro prodej případně rozhodneme. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

přijde na to, jak je garáž (nebo garážové stání) zapsána v katastru. Oboje může být zapsáno jako samostatná jednotka nebo se může jednat o prostor patřící SVJ, na který má konkrétní byt právo výhradního užívání. Je-li garáž samostatnou jednotkou kterou má v zástavě banka za hypotéku, pak Vám banka možná do katastru zapsala věcné břemeno zákaz zcizení, které znemožňuje prodej (garáž se zástavním právem by se stejně nikdo nekoupil). Banka by tak musela souhlasit s vyvázáním garáže ze zástavy. 

Uváhu jestli garáž prodat nebo si ji ponechat bych ale viděl spíše z jiného než technického úhlu pohledu výše. 

1) Potřebujete nutně peníze z prodeje garáže? Jestli ne, není důvod prodávat (nemovitosti považuji za jednu z nejlepších investic, ale samozřejmě záleží na lokalitě).

2) Výnos z nájmu a rentabilita investovaných peněz bývá vyšší než u nájmu bytu (porovnejte si roční nájem z garáže děleno prodejní cenou garáže s ročním nájmem z bytu děleno prodejní cenou bytu).

3) Garáž může zvyšovat hodnotu bytu. 

LR

#10129, Vklad na katastr, Reality, 19.5.2020

Pokračování dotazu č. 10125: Proto jsem se ptala - aktéři jsou stále stejní, jen 1 pozemek bude prodán, část jiného darována a vloženo věcné břemeno na další pozemek kupce. Lze tedy udělat jednu smlouvu na prodej a darování pozemku a druhou na vložení věcného břemene? Jak je to potom s vklady na katastrální úřad? Také budou dva? Děkuji za doplnění informací

Dobrý den,

pokud účastníci smlouvy zůstávají stejní, pak lze jednou smlouvou pokryt darování pozemku A i prodej pozemku B. Na věcné břemeno se obvykle sepisuje separátní Smlouva o zřízení věcného břemene, která se taktéž vkládá na katastr zvlášť. Doporučuji si všechny smlouvy nechat připravit právníkem, který Vám vše vysvětlí a doporučí nejlepší řešení.

MM

#9843, Prodej bytu a hypotéka, Reality, 23.4.2020

Dobrý den, svým bytem ručím za hypotéku na dům mého bratra. Potřebuji teď byt prodat, je to možné?

Dobrý den,

pravděpodobně to možné nebude, neboť:

1) banky nechávají k nemovitostem v zástavě zapsat na katastru věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje převod na jinou osobu

2) nikdo by si dům ze zapsanou bankovní zástavou nekoupil (pokud by bratr přestal splácet hypotéku, kupec by o dům přišel).

Váš bratr nejprve musí dát bance do zástavy jinou nemovitost a teprve po vymazání zástavního práva u vaší nemovitosti bude možný prodej.

P

#9820, Hypotéka na RD a přístup na pozemek, Hypoteční poradna, 21.4.2020

Dobrý večer, prosím o radu. Přítel dcery má předschválenou hypotéku, ze které chce financovat koupi baráčku, který je veden v katastru jako stavba pro rodinou rekreaci. Ale mezi hranicí pozemku a příjezdovou cestou (asfaltovou) je ještě cizí pozemek (vedený jako sportoviště a ostatní plocha), který se musí přejet cca 25m. Bude toto problém při financování? Majitel nemá s přejížděním žádný problém, sám ho využívá k parkování. Dala by se popřípadě i postavit lávka pro přechod z boku pozemku, ale jen pro pěší, protože by musela být přes potok, tudíž by byl splněn přístup k pozemku. Mohla by banka hypotéku vyplatit, pokud by se zavázal k jejímu vybudování? Roky tohle nikdo neřešil, protože se prostě přejíždí. A protože cena nemovitosti se navýšila, musí být řešena hypotékou. Děkuji Vám za odpověď

Dobrý den,

absence oficiální přístupové cesty je závažnou právní vadou, se kterou banka do zástavy takovou nemovitost akceptovat nebude. Teď třeba dohoda se sousedem funguje, ale stačí abyste se nepohodli a na svůj pozemek se nedostanete. Přístup pro pěší (lávka přes potok) nestačí, je třeba mít zajištěn přístup vozem. I ve Vašem zájmu důrazně doporučuji si před koupí nemovitosti dojednat se sousedem věcné břemeno práva cesty (za úplatu). Bez tohoto břemena banka nemovitost do zástavy akceptovat nebude a Vy její koupí riskujete značné znehodnocení investovaných peněz.

Články o Věcné břemeno

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality

… zatlačit na vás, abyste své rozhodování uspíšili. Snadno pakpřehlédnete vady, které vám mohou klidné bydlení výrazně znepříjemnit. Ať už je to věcné břemeno, které na doměvázne, netěsnící okna nebo třeba fakt, že nemovitost stojí v povodňové oblasti. Pro zjednodušení můžeme tyto vady r…

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

Reverzní hypotéka aneb šance na důstojné stáří

8.9.2015, Hypotéka

…vna. Jak vysoká bude doživotní renta? Mimo našeho aktuálního věku a hodnoty nemovitosti budou determinující dva hlavní protichůdné faktory: Věcné břemeno dožití:hodnotu práva na bezplatné užívání nemovitosti můžeme připodobnit hodnotě tržního nájmu. Kdyby kupující nabyl nemovitost b…Banky v ČR