Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věcné břemeno

Věcné břemeno


Definice Věcné břemeno

Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.

Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:

 • služebnosti, u kterých má majitel nemovitosti povinnost něco strpět či nekonat
 • a reálná břemena, u kterých naopak majitel musí aktivně konat, co mu břemeno ukládá

Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:

 • služebnost inženýrské sítě
 • právo na svod dešťové vody
 • služebnost stezky, průhonu a cesty
 • užívací právo
 • nebo služebnost bytu

Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.

Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.

Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:

 • závětí
 • ze zákona
 • rozhodnutím soudu
 • nebo vydržením

K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.38 %

Dotazy v poradně k Věcné břemeno

M

#15682, Nákup pozemku s břemenem práva chůze a jízdy, Reality, 22.10.2021

Dobrý den, chtěla bych si půjčit 1,3 mil. z celkové hodnoty nemovitosti 3,1 mil. Na pozemek je věcné břemeno chůze a jízdy z roku 1888 (není vymezená část), vedlejší nemovitost nikdo nenavštěvuje. Dnes je již možné zbudovat vlastní přístup z obecní komunikace. Odhadce tato fakta uvede do odhadu. Je reálná šance získat peněžní prostředky? Předem děkuji.

Dobrý den,

věcné břemeno práva chůze a jízdy může být poměrně velkou právní vadou, zejména není-li VB přesně vymezeno pouze na část pozemku. Na druhou stranu žádáte o poměrně nízkou hypotéku (LTV pod 50%). Uvidíte, jak váš případ banka posoudí.

P

#15238, Nechci platit dluh za energie, zruším přípojky, Reality, 3.9.2021

Dobrý den, jsem vlastníkem nemovitosti, u které byl můj otec veden jako věcné břemeno (nyní je otec po smrti). Na otce byly psány veškeré energie (voda, elektřina, plyn). Otec energie bohužel nehradil, a tudíž byly na veškeré přípojky uvaleny exekuce. Dědické řízení neproběhne (bude zastaveno), protože otec nevlastnil žádný majetek, nebudu mít status dědice a neměl bych být tedy povinen hradit dluhy mého otce. Můj dotaz je, pokud bych chtěl provést demolici původního domu a postavit na pozemku dům nový, mohu bez problémů požádat o připojení veškerých energií? Pokud bych nestavěl a chtěl připojit původní dům, připojí mě energetické společnosti pod novou smlouvou na stávajících zadlužených přípojkách? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

zcela určitě nedává smysl kvůli dluhům na energiích bourat přípojky a následně stavět nové. Elektrická přípojka je v majetku distributora, tu byste ani zbourat nemohl. Vodovodní, kanalizační a plynová přípojka je v majetku toho, kdo ji na své náklady vybudoval (u VaK pravděpodobně váš otec, u plynu spíše distributor). 

Dále je třeba rozlišovat mezi distributorem (stará se o "trubky v zemi") a dodavatelem energií (kupujete si od něj energie, které jsou Vám posílány "trubkami v zemi"). 

Odpojení resp. znovupřipojení přípojek je poměrně nákladná záležitost. Jen za opětovnou montáž elektroměru byste platil poplatek za rezervovaný příkon (1F 200 Kč/A, 3F 500 Kč - tedy např. u jističe 3x20A by to bylo 10 000 Kč). K tomu přičtěte náklady na revizi a případné další práce elektrikáře. A to jsme jen u elektřiny. 

Nebylo by jednodušší dluhy za energie doplatit a neriskovat náklady za znovupřipojení či případně situaci, kdy Vás bez úhrady dluhů vůbec nepřipojí? (elektřinu a plyn byste mohl mít od jiného dodavatele, vodu a odkanalizování nikoliv)

P

#15086, Může spoluvlastník prodat svůj podíl?, Reality, 16.8.2021

Dobry den, jsem spoluvlastnikem rodineho domu, na ktery mam hypoteku. Ja vlastim 4/5 a spoluvlastnik 1/5 podilu. Muzu se zeptat, muze on bez meho souhlasu prodat svuj podil nekomu cizimu? Zastavni pravo ma banka na cely barak, dekuji za odpoved.

Dobrý den,

obecně může spoluvlastník nemovitosti prodat svůj podíl bez souhlasu ostatních spoluvlastníků (je to jeho majetek, může s ním nakládat dle libosti). Ve vašem případě je ale možnost prodeje pouze teoretická, neboť:

 • 20% podíl na nemovitosti se zástavou za hypoteční úvěr by si nikdo nekoupil (z důvodu právní vady "zástavního práva")
 • banka pravděpodobně mimo zástavního práva nechala do katastru zapsat též věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje změnu vlastníka bez souhlasu banky
 • W

  #14987, Zástava s věcným břemenm, Hypoteční poradna, 4.8.2021

  Dobrý den, pokud na nemovitosti vázne věcné břemeno užívání pro jinou osobu, je to překážkou pro získání americké hypotéky?

  Dobrý den,

  za americkou hypotéku je třeba ručit nemovitostí. Banky do zástavy neakceptují nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. 

  D

  #14746, Reklamy lákají na koupi bytu, tak proč mi banka nechce půjčit?, Hypoteční poradna, 8.7.2021

  Dobrý den, dcera si chce koupit byt, který bude zkolaudován v květnu 2022. Žádali jsme hypotéku u České spořitelny a po 3 měsících jsme zjistili, že banka chce něčím ručit. Mám v osobním vlastnictví barák, ale mám tam věcné břemeno na staré rodiče, banka odmítá vydat hypotéku a rodiče odmítají podepsat zrušení věcného břemena. Jak to, že jsou všude reklamy, že člověk může bydlet ve svém, že hypotéka není problém? Myslím si, že 2,5 milionu za byt není tak velká částka, nevím co máme dělat, prosím o radu, děkuji.

  Dobrý den,

  na bydlení ve vlastní nemovitosti ani na poskytnutí hypotéky není právní nárok (nehledě na reklamy lákající na koupi bytu). Bydlení ve vlastním a navíc v novostavbě je nadstandard (např. oproti bydlení v nájmu ve starém bytě před rekonstrukcí). Chce-li si vaše dcera dopřát tohoto nadstandardu, musí splnit podmínky pro získání hypotéky. Banky ji mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (aby dcera nesla 10-20% rizika - banka nemůže nést 100% rizika, to by nebylo pro dlužníka motivační). Dcera tak bude muset financovat 10-20% z vlastních úspor. Nebo je možné bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (např. vaším domem). Nelze však ručit nemovitostí s věcným břemenem práva dožití. Taktéž si musíte uvědomit, že byste na sebe vzala riziko (pokud by dcera přestala splácet, přišla byste o vlastní střechu nad hlavou a stejně tak vaši rodiče). 

  Články o Věcné břemeno

  Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

  Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

  30.7.2021, Reality

  …li stavební práce např.do ochranného pásma NN či plynovodu), souhlassvýkopovými pracemi (odbor správy majetku obce), smlouvaosmlouvě budoucí na věcné břemeno služebnosti pro vaši přípojku (zpracujeodbor správy majetku obce, musí schválit obecní rada), projektDopravně inženýrských opatře…

  Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

  Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

  20.11.2020, Hypotéka

  …ké sítě (pokud jejich vybudování není účelem hypotéky), vede k němu veřejná komunikace –pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemenoumožňující průjezd a průchod. Banky mohou chtít také list vlastnictví anabývací titul k pozemku. Vlastní pozemek bývá výhodou. Můž…

  Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

  Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

  17.11.2020, Hypotéka

  …eloročnímu obývání. Tedy: měla přidělené číslo evidenčnínebo popisné, byl k ní zřízený přístup (pokud jepřes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno průchodu a průjezdu), měla zdroj vody, byla v ní zavedené elektřina a podobně. Za hypotéku můžete ručit i chatou či chalupou.Musí…

  Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

  Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

  29.10.2020, Reality

  …dykoliv. MajetkoprávnívypořádáníSloupeksHDS umístěný na hranici Vašeho pozemku je majetkem distributora, tedybudete muset distributorovi zřídit věcné břemeno služebnosti na cca 1m2 Vašehopozemku. Zřízení věcného břemena řeší distributor (neplatíte návrh na vklad doKN ve výši 2000 Kč). V…

  Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

  Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

  12.10.2020, Hypotéka

  …ijedete po nové asfaltce. Významnou roli hraje i to, kdo komunikacivlastní. Pokud je například na sousedově pozemku, potřebujete, aby na ní bylověcné břemeno, které vám umožňuje průjezd. Jinak vám banka na nákup takovénemovitosti nepůjčí. U odhadu ceny nemovitosti pro hypotéku jedůležit…  Banky v ČR