Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věcné břemeno

Věcné břemeno


Definice Věcné břemeno

Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.

Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:

 • služebnosti, u kterých má majitel nemovitosti povinnost něco strpět či nekonat
 • a reálná břemena, u kterých naopak majitel musí aktivně konat, co mu břemeno ukládá

Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:

 • služebnost inženýrské sítě
 • právo na svod dešťové vody
 • služebnost stezky, průhonu a cesty
 • užívací právo
 • nebo služebnost bytu

Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.

Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.

Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:

 • závětí
 • ze zákona
 • rozhodnutím soudu
 • nebo vydržením

K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.59 %

Dotazy v poradně k Věcné břemeno

D

#14746, Reklamy lákají na koupi bytu, tak proč mi banka nechce půjčit?, Hypoteční poradna, 8.7.2021

Dobrý den, dcera si chce koupit byt, který bude zkolaudován v květnu 2022. Žádali jsme hypotéku u České spořitelny a po 3 měsících jsme zjistili, že banka chce něčím ručit. Mám v osobním vlastnictví barák, ale mám tam věcné břemeno na staré rodiče, banka odmítá vydat hypotéku a rodiče odmítají podepsat zrušení věcného břemena. Jak to, že jsou všude reklamy, že člověk může bydlet ve svém, že hypotéka není problém? Myslím si, že 2,5 milionu za byt není tak velká částka, nevím co máme dělat, prosím o radu, děkuji.

Dobrý den,

na bydlení ve vlastní nemovitosti ani na poskytnutí hypotéky není právní nárok (nehledě na reklamy lákající na koupi bytu). Bydlení ve vlastním a navíc v novostavbě je nadstandard (např. oproti bydlení v nájmu ve starém bytě před rekonstrukcí). Chce-li si vaše dcera dopřát tohoto nadstandardu, musí splnit podmínky pro získání hypotéky. Banky ji mohou půjčit max. 80-90% ze zástavní hodnoty nemovitosti (aby dcera nesla 10-20% rizika - banka nemůže nést 100% rizika, to by nebylo pro dlužníka motivační). Dcera tak bude muset financovat 10-20% z vlastních úspor. Nebo je možné bance ručit ještě jinou než kupovanou nemovitostí (např. vaším domem). Nelze však ručit nemovitostí s věcným břemenem práva dožití. Taktéž si musíte uvědomit, že byste na sebe vzala riziko (pokud by dcera přestala splácet, přišla byste o vlastní střechu nad hlavou a stejně tak vaši rodiče). 

VF

#14743, Hypotéka a změna majitele nemovitosti, Hypoteční poradna, 8.7.2021

Dobrý den, je možné doplnit osobu v katastru nemovitostí? Je li na pozemek věčné břemeno od banky?

Dobrý den,

co přesně myslíte doplněním jména na katastru? Pozemek (nebo jeho část) můžete prodat či darovat a na základě kupní/darovací smlouvy katastr zapíše nového majitele. Toto je možné jen v případě, kdy na nemovitosti není zapsané věcné břemeno Zákaz zcizení (které banky zapisují k zástavám za hypoteční úvěr). Pak by byl třeba souhlas banky. 

RO

#14464, Mohu ručit nemovitostí s právem dožití?, Hypoteční poradna, 3.6.2021

Dobrý den, chci se zeptat, zda mohu při žádosti o hypotéku ručit nemovitostí, kterou mám napsanou na sebe, ale je na ní tzv. věcné břemeno práva dožití. Jeden z rodičů by tam měl prostě nárok na dožití. Akceptují vůbec banky nebo jiné společnosti poskytující hypotéky takový druh zástavy? Případně jestli to akceptují, jsou tam potom nějaké zhoršené podmínky pro tu hypotéku o kterou bych žádal nebo tak? Děkuji za informaci

Dobrý den,

za hypoteční úvěr není možné ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem práva dožití. Pokud byste úvěr nesplácel, banka by takovou nemovitost těžko prodávala (málokdo by si koupil nemovitost, kterou by nemohl užívat).

A

#14441, Hypotéka a zástava s právem dožití, Hypoteční poradna, 2.6.2021

Dobrý den, přítel by si chtěl vzít hypotéku na pozemek a mobilní dům. Jeho matka by mu ručila rodinným domem, kde je věcné břemeno jeho otec. Měl by šanci dostat hypotéku? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

za hypoteční úvěr není možné ručit nemovitosti s věcným břemenem práva dožití. Pokud by přítel nesplácel a banka by byla nucena zástavu prodat, kdo by si koupil nemovitost, kterou by nemohl užívat?

VZ

#14352, Hypotéka na vypořádání majetku, Hypoteční poradna, 24.5.2021

Dobrý den, co byste mi poradil k této situaci? Máme možnost bydlení u přítelovo babičky, kde je podíl na vlastnictví domu 1/8 vnučka, 1/8 vnuk (bratranec mého přítele), 2/4 babička (bydlí tam sama) a 1/4 maminka (přítelovo maminka). Pokud by maminka a babička svoje podíly přepsaly, bude mít přítel 3/4 domu. Je vůbec reálné poté vyplatit zbylé 2 podíly po 1/8 pro oba příbuzné? Jak je to potom s odhadem ceny? Jde mi o to, zda je vůbec šance dostat hypotéku na vyplacení příbuzných a rekonstrukci celého domu a zároveň babička by v domě měla věcné břemeno dožití. A nebo je lepší si shánět svoje nové bydlení bez těchto závazků? Děkuji.

Dobrý den,

hypoteční úvěr lze získat i na vypořádání majetku v rámci rodiny a rekonstrukci nemovitosti. Bance by ale nebylo možné ručit nemovitostí se zapsaným věcným břemenem dožití. Vyplacení ostatních spolumajitelů nemovitosti je věcí dohody (je otázkou, zdali Vám vůbec své podíly budou chtít prodat). V nejhorším možném případě je možné požádat soud o vypořádání podílového spoluvlastnictví, ale to by velmi pravděpodobně poškodilo rodinné vztahy.

Články o Věcné břemeno

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021, Reality

…li stavební práce např.do ochranného pásma NN či plynovodu), souhlassvýkopovými pracemi (odbor správy majetku obce), smlouvaosmlouvě budoucí na věcné břemeno služebnosti pro vaši přípojku (zpracujeodbor správy majetku obce, musí schválit obecní rada), projektDopravně inženýrských opatře…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…ké sítě (pokud jejich vybudování není účelem hypotéky), vede k němu veřejná komunikace –pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemenoumožňující průjezd a průchod. Banky mohou chtít také list vlastnictví anabývací titul k pozemku. Vlastní pozemek bývá výhodou. Můž…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…eloročnímu obývání. Tedy: měla přidělené číslo evidenčnínebo popisné, byl k ní zřízený přístup (pokud jepřes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno průchodu a průjezdu), měla zdroj vody, byla v ní zavedené elektřina a podobně. Za hypotéku můžete ručit i chatou či chalupou.Musí…

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality

…dykoliv. MajetkoprávnívypořádáníSloupeksHDS umístěný na hranici Vašeho pozemku je majetkem distributora, tedybudete muset distributorovi zřídit věcné břemeno služebnosti na cca 1m2 Vašehopozemku. Zřízení věcného břemena řeší distributor (neplatíte návrh na vklad doKN ve výši 2000 Kč). V…

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

12.10.2020, Hypotéka

…ijedete po nové asfaltce. Významnou roli hraje i to, kdo komunikacivlastní. Pokud je například na sousedově pozemku, potřebujete, aby na ní bylověcné břemeno, které vám umožňuje průjezd. Jinak vám banka na nákup takovénemovitosti nepůjčí. U odhadu ceny nemovitosti pro hypotéku jedůležit…Banky v ČR