Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Věcné břemeno

Věcné břemeno


Definice Věcné břemeno

Věcné břemeno nařizuje majiteli nemovitosti něco vykonat nebo se něčeho zdržet, a to ve prospěch jiné osoby nebo nemovitosti. Typicky je to povinnost zajistit průjezd přes pozemek nebo zajistit oprávněným osobám dožití v domě či bytě. Setkáte se s ním tedy i při nákupu či prodeji nemovitostí.

Podle nového občanského zákoníku účinného od roku 2014 může být věcným břemenem nemovitá i movitá věc. Rozlišuje přitom 2 druhy břemen:

 • služebnosti, u kterých má majitel nemovitosti povinnost něco strpět či nekonat
 • a reálná břemena, u kterých naopak majitel musí aktivně konat, co mu břemeno ukládá

Mezi služebnosti podle občanského zákoníku patří například:

 • služebnost inženýrské sítě
 • právo na svod dešťové vody
 • služebnost stezky, průhonu a cesty
 • užívací právo
 • nebo služebnost bytu

Právě s těmito břemeny se nejčastěji setkáte při nákupu nemovitostí. Například když majitel prodává nemovitost, u které mají užívací právo jeho rodiče či prarodiče.

Věcné břemeno pak platí i pro nového vlastníka. Tržní hodnota takového domu či bytu proto bývá výrazně nižší, což snižuje maximální výši hypotéky, kterou od banky na nákup takové nemovitosti získáte.

Jednotlivá břemena obvykle vznikají smlouvou, můžou ale vzniknout i:

 • závětí
 • ze zákona
 • rozhodnutím soudu
 • nebo vydržením

K jejich zániku vede zpravidla vymazání z katastru, trvalá změna, kvůli které služebnost nemůže dál sloužit, nebo smrt dotčených osob (u některých typů břemen).


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.48 %

Dotazy v poradně k Věcné břemeno

FS

#11718, Hypotéka a trvalé bydliště, Hypoteční poradna, 9.11.2020

Dobrý den, mám zájem koupit dům od mého strýce. V domě bydlí jeho táta, který zde má také trvalé bydliště. Dostanu hypotéku, i když tu má jeho otec trvalé bydliště? Popřípadě jak mám dále postupovat?

Dobrý den,

banka při žádosti o hypotéku nezkoumá, kdo má v kupovaném domě trvalé bydliště či kdo tam reálně bydlí. Problém by představovalo pouze věcné břemeno práva dožití otce prodávajícího. Pak by nebylo možné tímto domem za hypotéku ručit

I

#11669, Vykoupí někdo byt s exekucí?, Reality, 4.11.2020

Dobrý den, jsou nějaké realitní kanceláře, které vykoupí byt s exekucí a hypotékou?

Dobrý den,

máte-li nemovitost blokovanou exekutorem, nemůžete s ní volně nakládat (nelze ji prodat). Taktéž máte od banky pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", které neumožňuje změnu majitele (prodej) bez souhlasu banky. Za těchto okolností od Vás nikdo byt odkoupit nemůže. 

I

#11666, Prodej bytu s hypotékou v exekuci, Hypoteční poradna, 4.11.2020

Dobrý den, jak mohu prodat byt s hypotékou a s exekucí? Je nějaká možnost? Děkuji.

Dobrý den,

máte-li nemovitost blokovanou exekutorem, nemůžete s ní volně nakládat (nelze ji prodat). Taktéž máte od banky pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", které neumožňuje změnu majitele (prodej) bez souhlasu banky. 

E

#11640, Mohu se stát spoluvlastníkem nemovitosti?, Hypoteční poradna, 3.11.2020

Dobrý den, mohu se stát spoluvlastníkem nemovitosti, která je pod hypotékou? Aktuální vlastník by zůstal a dal splácet hypotéku. Jsme studentkou a pracuji pouze na DPP. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

nemovitost v zástavě má velmi pravděpodobně zapsané věcné břemeno "zákaz zcizení", tedy měnit majitele je možné pouze se souhlasem banky. Vaše finanční situace a status (studentka, příjem z DPP) na změnu majitele nemovitosti nemá vliv (to by banku zajímalo pouze v případě, pokud byste chtěla přistoupit k úvěrové smlouvě). 

K

#11595, Hypotéka a zapsání spoluvlastníka k nemovitosti, Hypoteční poradna, 29.10.2020

Dobrý den, koupil jsem si byt, který je v LV zapsán na mě, i hypotéka je na mě. Chtěl bych přidat přítelkyni jako spoluvlastníka bytu nějakým podílem. Co mám proto udělat? Aby byla i přítelkyně zapsána v LV. Děkuji.

Dobrý den,

banka Vám pravděpodobně k zastavenému bytu nechala zapsat věcné břemeno "zákaz zcizení", které Vám znemožňuje měnit majitele na LV. Pro zapsání přítelkyně coby spolumajitele bytu byste potřeboval souhlas banky. Dále by bylo třeba sepsat kupní nebo darovací smlouvu. 

Články o Věcné břemeno

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

…ké sítě (pokud jejich vybudování není účelem hypotéky), vede k němu veřejná komunikace –pokud je přístup přes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemenoumožňující průjezd a průchod. Banky mohou chtít také list vlastnictví anabývací titul k pozemku. Vlastní pozemek bývá výhodou. Můž…

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

Hypotéka: Jaké nemovitosti můžete využít k ručení

17.11.2020, Hypotéka

…eloročnímu obývání. Tedy: měla přidělené číslo evidenčnínebo popisné, byl k ní zřízený přístup (pokud jepřes soukromý pozemek, musí na něm být věcné břemeno průchodu a průjezdu), měla zdroj vody, byla v ní zavedené elektřina a podobně. Za hypotéku můžete ručit i chatou či chalupou.Musí…

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality

…ykoliv. MajetkoprávnívypořádáníSloupeks HDS umístěný na hranici Vašeho pozemku je majetkem distributora, tedybudete muset distributorovi zřídit věcné břemeno služebnosti na cca 1m2 Vašehopozemku. Zřízení věcného břemena řeší distributor (neplatíte návrh na vklad doKN ve výši 2 000 Kč). …

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

Jak získat odhad ceny nemovitosti pro hypotéku

12.10.2020, Hypotéka

…ijedete po nové asfaltce. Významnou roli hraje i to, kdo komunikacivlastní. Pokud je například na sousedově pozemku, potřebujete, aby na ní bylověcné břemeno, které vám umožňuje průjezd. Jinak vám banka na nákup takovénemovitosti nepůjčí. U odhadu ceny nemovitosti pro hypotéku jedůležit…

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

Jak na darování nemovitosti s hypotékou? Existují 3 řešení

18.9.2020, Hypotéka

… zhorší vaše rodinné vztahy, ale také pro situaci, kdy se vaši potomci zadluží a nemovitost musí prodat. Nebo o ni přijdou například v exekuci. Věcné břemeno související s nemovitostí totiž stačí zapsat na katastru a máte jistotu, že jakýkoliv další majitel nemovitosti homusí dodržet. P…Banky v ČR