Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Územní plán

Územní plán


Definice Územní plán

Územní plán je dokument obce, ve kterém tato stanovuje, k jakému způsobu mohou být využity její územní části a za jakých podmínek. Slouží k regulaci zástavby na území obce a k jejímu efektivnímu plánování do budoucna. Musí být v souladu s krajskými zásadami územního rozvoje, které regulují objekty důležité pro celý kraj jako například významnější silnice nebo železnice.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 2.14 %

Dotazy v poradně k Územní plán

EB

#13462, Hypotéka na stavbu domu, Hypoteční poradna, 14.3.2021

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na názor, zda je reálné dostat hypotéku na specifický pozemek. Všude kolem jsou již domy a pozemek je v územnm plánu veden jako "bydlení nízkopodlažní předměstské". Nicméně v katastru je jako zahrada s tím, že by se poté vyjala daná část a převedla se na stavební pozemek. Postavit bych tam chtěla modulový dům k trvalému bydlení. Sítě jsou vedle pozemku, VAK již schválil a nacenil přípojku, ale ještě se nezačala realizovat. Myslíte, že je reálná možnost dostat hypotéku? Ideálně na 90% LTV nebo na 100% s ručením nemovitosti rodiče? Děkuji předem za odpověď

Dobrý den,

stavební pozemek vedený jako zahrada není vůbec překážkou pro získání hypotéky. Rozhodující je vždy územní plán a napojení na sítě (u nezasíťovaných pozemků se obvykle vyžaduje min. vydaný územní souhlas na přípojky). 100% hypotéku na stavbu RD získáte při ručení ještě jinou než budovanou nemovitostí (např. nemovitost rodičů). Kontaktujte prosím naše hypoteční poradce, kteří s Vámi vše proberou a doporučí nejvhodnější banku. Prostudujte náš článek Hypotéka na stavbu domu.

A

#11976, Proč kupní cena pozemku roste?, Reality, 2.12.2020

Dobrý den, před čtyřmi lety jsme chtěli dokoupit k RD zahradu a obecní úřad nám tehdy poslal kladnou odpověď a cenu 15 000 Kč za plochu 280 m2, tedy 54 Kč/m2. Bohužel jsme si tehdy odkup nemohli dovolit z důvodu rozsáhlé rekonstrukci domu. Teď jsme to chtěli dokoupit, ale cena vzrostla na 300 Kč/m2 a celková cena na 84 000 Kč. Jak je to možné? Na úřadě mi řekli, že je to stavební pozemek! Na katastru nemovitostí je tento pozemek je označen jako ostatní plocha, a způsob využití ostatní komunikace. Můžete mi nějak vysvětlit? Děkuji.

Dobrý den,

možný způsob využití pozemku řeší územní plán obce, nikoliv zapsané aktuální využití na katastru. Není tedy až tak podstatné, co je na katastru u pozemku zapsáno (zahrada, ostatní plocha nebo třeba pole). Lze-li na pozemku dle územního plánu stavět, pak je stavební (a má hodnotu stavebního pozemku).

Ceny realit v posledních letech prudce rostly (i o více než 20% ročně), tedy za 4 roky se mohla hodnota pozemku, bytu či domu i zdvojnásobit. Nevím v jaké lokalitě se nachází váš pozemek, ale cena 47 Kč/m2 se mi zdá nepřiměřeně nízká i na poměry roku 2016 (to má blíží k prodejní ceně pole za vesnicí a ne k zahradě v obci vedle vašeho RD, na které lze stavět). 

Nezapomeňte, že obec nemá povinnost Vám svůj pozemek prodat a cenu si prodávající může stanovit dle svého uvážení (je pouze na kupujícím, zdali ji akceptuje). Obec musí postupovat s péčí řádného hospodáře a nemůže prodávat pod tržní cenou. Pokud pozemek chcete, příliš bych s koupí neváhal (obec může kdykoliv přestat své pozemky prodávat a cena 300 Kč/m2 je velmi slušná i na poměry nejmenších obcí v ČR). 

#11686, Ocenění pozemku, Reality, 6.11.2020

Dobrý den, vlastním přístupovou cestu mezi dvěma domy, které patří jednomu majiteli. Rád by tu cestu ode mě odkoupil. Chtěla bych od vás radu, za jakou cenu se tak přibližně tyto pozemky prodávají. Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

hodnota pozemku závisí na mnoha parametrech. Lokalita, velikost pozemku, věcná břemena, územní plán obce, atd. Nejde odhadnout na dvou řádcích v poradně, jakou hodnotu může mít "příjezdová cesta někde na území ČR" bez znalosti všech výše uvedených parametrů.

Rád Vám odhad zpracuji za 980 Kč. V případě zájmu mne prosím kontaktujte na email petr.jermar@banky.cz a domluvíme podrobnosti. 

J

#10945, Hypotéka na nezasíťovaný pozemek, Hypoteční poradna, 11.8.2020

Dobrý den, je možné dostat hypotéku na pozemek, který je v územním plánu veden jako stavební, na hranici pozemku a silnice jsou veškeré sítě, avšak nejdou připojit kvůli kapacitě? Pozemek by byl tedy stavební pouze za předpokladu vybudování čističky a studny, která by dům zásobila jako jediný zdroj vody. Do budoucna (5-10 let) by se pravděpodobně dalo připojit. Chtěl bych na pozemku stavět buď se studnou a ČOV nebo si ho nechat jako investici. Nemám na něj ale dostatečné finance, proto by mě zajímalo, zda bych měl alespoň nějakou šanci získat na něj hypotéku.

Dobrý den,

banky velmi nerady přijímají do zástavy nezasíťované pozemky. Při koupi takového pozemku by bylo třeba ručit jinou nemovitostí nebo vyčkat na vybudování přípojek či ČOV/studny (nebo mít za určitých okolností v ruce aspoň územní souhlas/stavební povolení na přípojky a jinou infrastrukturu). 

Doporučuji Vám navštívit Stavební úřad a Odbor správy majetku dotčené obce a na pozemek a možnosti zasíťování se důkladně informovat. Stavební resp. Vodoprávní úřad (často součástí Odboru životního prostředí) Vám nemusí studnu ani ČOV povolit. Rada obce Vám nemusí dát souhlas s věcným břemenem na přípojky pro obecní pozemek (čímž Vám znemožní pozemek zasíťovat). Nikdo Vám nemůže garantovat rozšíření kapacity obecní ČOV v horizontu 10 let, atd. Pozemek může být v územní plánu veden jako stavební, ale před koupí se velmi důkladně ujistěte, že ho bude možné zasíťovat (bez toho trvale obyvatelnou nemovitost nepostavíte). 

Doporučuji náš článek Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

S

#10236, Zrušení daně z nabytí nemovitosti, Daně, 27.5.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně nově schváleného zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Což je obecně super zpráva. Nicméně se mi stala skutečnost, kdy moje nemovitost byla postavena jako nový rodinný dům, ale v územním plánu je vedena jako rekreační rodinný dům (letos se bude územní plán měnit). A druhá pro mě smolná věc, je že se zrušení daně z nabytí týká převedených nemovitostí od prosince. Mně ji převedli na začátku listopadu, tzn necelý měsíc. Je možné nějakým způsobem vyžadovat vrácení zaplacené daně, nebo je to bez šance? Moc děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti doposud zrušena nebyla, Parlament tento návrh zákona stále projednává. Dle předkládaného návrhu se bude daň zpětně rušit od prosince, tedy za převody nemovitosti uskutečněné v listopadu Vám nikdo daň nevrátí.

Články o Územní plán

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021, Reality

…elná poptávka. Dalo by seříct, že lidé kupují úplně všechno, co je v nabídce. Spekulanti mají dokoncezájem i o pozemky, u kterých není schválený územní plán. Lidé tedy častěji kupují i pozemky, které jsoudál od velkých měst. A velká poptávka je také po plochách vhodných pro stavbuchat a c…

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

Hypotéka na stavbu domu: poradíme vám, jak ji získat i čerpat

20.11.2020, Hypotéka

Hypotéka na stavbu domu představuje pro řadužadatelů poměrně velkou výzvu. Nestačí jen požádat, předložit potřebné dokladya půjčku vyčerpat. Pokud podceníte postup stavby nebo možné vícenáklady, můževás to stát spoustu peněz. Podívejte se, na co si dát u hypotéky na výstavbudomu pozor. Dů…

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

13.4.2018, Reality

…ásledek minimumnových bytů, a tudíž poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Situaci prodevelopery značně komplikuje i stále neschválený nový územní plán. Tutopředpovídanou situaci můžou ovlivnit opačným směrem i další faktory, jakonapříklad výraznější zvýšení úrokových sazeb u hypotéč…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…áška/stavební povolení a územní souhlas/rozhodnutí dle velikosti stavby) Plot do výšky 1,8m bude moci být realizován bez územního souhlasu Územní plán bude mít každá obec povinně vyvěšený na internetu Zavede se tzv. koordinovaného řízení, které vsobě bude kombinovat územní a stav…Banky v ČR