Banky.cz Banky.cz Realitní slovník Územní plán

Územní plán


Definice Územní plán

Územní plán je dokument obce, ve kterém tato stanovuje, k jakému způsobu mohou být využity její územní části a za jakých podmínek. Slouží k regulaci zástavby na území obce a k jejímu efektivnímu plánování do budoucna. Musí být v souladu s krajskými zásadami územního rozvoje, které regulují objekty důležité pro celý kraj jako například významnější silnice nebo železnice.


Účel hypotéky
CO JE TO LTV? TEXT LTV
Zavřít
ABYCHOM VÁM MOHLI NAJÍT VYPOTÉKU, vyplňte své kontaktní údaje
Co znamená LTV?Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
Anglická zkratka Loan To
Value. Značí poměr výše úvěru oproti hodnotě nemovitosti.
LTV %
NAJDEME VÁM HYPOTÉKU S ÚROKEM
již od 1.58 %

Dotazy v poradně k Územní plán

J

#10945, Hypotéka na nezasíťovaný pozemek, Hypoteční poradna, 11.8.2020

Dobrý den, je možné dostat hypotéku na pozemek, který je v územním plánu veden jako stavební, na hranici pozemku a silnice jsou veškeré sítě, avšak nejdou připojit kvůli kapacitě? Pozemek by byl tedy stavební pouze za předpokladu vybudování čističky a studny, která by dům zásobila jako jediný zdroj vody. Do budoucna (5-10 let) by se pravděpodobně dalo připojit. Chtěl bych na pozemku stavět buď se studnou a ČOV nebo si ho nechat jako investici. Nemám na něj ale dostatečné finance, proto by mě zajímalo, zda bych měl alespoň nějakou šanci získat na něj hypotéku.

Dobrý den,

banky velmi nerady přijímají do zástavy nezasíťované pozemky. Při koupi takového pozemku by bylo třeba ručit jinou nemovitostí nebo vyčkat na vybudování přípojek či ČOV/studny (nebo mít za určitých okolností v ruce aspoň územní souhlas/stavební povolení na přípojky a jinou infrastrukturu). 

Doporučuji Vám navštívit Stavební úřad a Odbor správy majetku dotčené obce a na pozemek a možnosti zasíťování se důkladně informovat. Stavební resp. Vodoprávní úřad (často součástí Odboru životního prostředí) Vám nemusí studnu ani ČOV povolit. Rada obce Vám nemusí dát souhlas s věcným břemenem na přípojky pro obecní pozemek (čímž Vám znemožní pozemek zasíťovat). Nikdo Vám nemůže garantovat rozšíření kapacity obecní ČOV v horizontu 10 let, atd. Pozemek může být v územní plánu veden jako stavební, ale před koupí se velmi důkladně ujistěte, že ho bude možné zasíťovat (bez toho trvale obyvatelnou nemovitost nepostavíte). 

S

#10236, Zrušení daně z nabytí nemovitosti, Daně, 27.5.2020

Dobrý den, mám dotaz ohledně nově schváleného zákona o zrušení daně z nabytí nemovitosti. Což je obecně super zpráva. Nicméně se mi stala skutečnost, kdy moje nemovitost byla postavena jako nový rodinný dům, ale v územním plánu je vedena jako rekreační rodinný dům (letos se bude územní plán měnit). A druhá pro mě smolná věc, je že se zrušení daně z nabytí týká převedených nemovitostí od prosince. Mně ji převedli na začátku listopadu, tzn necelý měsíc. Je možné nějakým způsobem vyžadovat vrácení zaplacené daně, nebo je to bez šance? Moc děkuji

Dobrý den,

daň z nabytí nemovitosti doposud zrušena nebyla, Parlament tento návrh zákona stále projednává. Dle předkládaného návrhu se bude daň zpětně rušit od prosince, tedy za převody nemovitosti uskutečněné v listopadu Vám nikdo daň nevrátí.

THC

#4665, Pojištění nemovitosti proti záplavám, Pojištění, 10.5.2018

Při hypotéce ručím nemovitostí. Je nutné pojištění na povodně a záplavy? Pokud ano, jsou nemovitosti ve 4 povodňovém pásu vyloučeny z možnosti získat hypotéku? Která banka neřeší povodně, či jak jinak mohu nemovitost financovat? Děkuji

Dobrý den,

nachází-li se nemovitost (kterou budete ručit) ve třetí nebo čtvrté povodňové zóně, budou po Vás banky požadovat pojištění nemovitosti kryjící škody z povodní. Pojišťovny jsou obvykle ochotny ještě pojistit třetí zónu (za zvýšené pojistné), ale čtvrtou zónu téměř nikdy. Povodně se ve čtvrté zóně vyskytují velmi často (teoreticky každých 20 let) a již se tím pádem nejedná o nahodilé riziko.

Koupi nemovitosti ve čtvrté zóně nedoporučuji. Dříve či později se záplavám pravděpodobně nevyhnete a má to i mnohá další omezení (územní plány obcí obvykle zakazují veškerou výstavbu v záplavových zónách, nepostavíte si ani garáž). Pokud byste přesto na koupi této nemovitosti trval, budete muset bance ručit jinou nemovitostí (byt, trvale obyvatelná chata, atd.). 

Články o Územní plán

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

13.4.2018, Reality

…ásledek minimumnových bytů, a tudíž poptávka stále markantně převyšuje nabídku. Situaci prodevelopery značně komplikuje i stále neschválený nový územní plán. Tutopředpovídanou situaci můžou ovlivnit opačným směrem i další faktory, jakonapříklad výraznější zvýšení úrokových sazeb u hypotéč…

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona

2.11.2015, Reality

…áška/stavební povolení a územní souhlas/rozhodnutí dle velikosti stavby) Plot do výšky 1,8m bude moci být realizován bez územního souhlasu Územní plán bude mít každá obec povinně vyvěšený na internetu Zavede se tzv. koordinovaného řízení, které vsobě bude kombinovat územní a stav…Banky v ČR