Banky.cz Články Reality Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

29.5.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Vývoj cen nemovitostí v roce 2024

„Dle dat z nemovitostního trhu je patrné, že během roku 2023 nabídkové ceny nemovitostí mírně klesly. Se začátkem roku 2024 však došlo k jejich opětovnému nárůstu. Co se tedy týče cen nemovitostí v roce 2024, je trend rostoucí. K nárůstu cen docházení nejen u nových bytů, ale také u starších nemovitostí v atraktivních lokalitách. Odborníci se shodují na tom, že i v následujících měsících by měly ceny nemovitostí růst, a to zejména kvůli pomalému procesu schvalování a výstavby nových nemovitostí,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v dubnu roku 2024

V období od dubna roku 2023 do dubna 2024 ceny nemovitostí v České republice mírně vzrostly. Pro představu, v dubnu roku 2023 činila průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze 125 589 Kč a v dubnu roku 2024 131 928 Kč. V dubnu banky a stavební spořitelny zájemcům o bydlení poskytly hypoteční úvěry v celkové výši 21,9 miliard korun.

Mohlo by vás zajímat: Investice do nemovitostních fondů - jak na to?

Vývoj cen nemovitostí v ČR březnu roku 2024

Březen roku 2024 se nesl ve velmi podobném duchu jako leden a únor roku 2024. Opět došlo k celorepublikovému mírnému nárůstu cen bytů a domů. V březnu 2024 se průměrná cena za metr čtvereční bytu v Praze pohybovala okolo 125 500 Kč. Banky a stavební spořitelny v tomto měsíci poskytly hypoteční úvěry v celkové výši 18,2 miliard korun.

Vývoj cen nemovitostí v ČR únoru roku 2024

V prvních měsících roku 2024 rostly ceny bytů takřka ve všech krajích. V řadě z nich se na začátku roku 2024 vrátily na stejnou úroveň, na které byly začátkem roku 2023. Vývoj cen rodinných domů naznačil stejný trend jako v případě bytů, a sice růst. V únoru došlo ke zvýšení zájmu o hypotéky, banky a stavební spořitelny zájemcům o bydlení poskytly hypoteční úvěry v celkové výši 15,8 miliard korun.

Vývoj cen nemovitostí v ČR lednu roku 2024

V lednu roku 2024 se začaly ceny nemovitostí po nejistém období spojeném s vysokou inflací a vysokými úrokovými sazbami hypoték stabilizovat. Na začátku roku 2024 došlo k mírnému poklesu cen domů, ceny bytů však mírně rostly. Z pohledu hypoték patřil leden ke slabším měsícům, celková výše poskytnutých hypotečních úvěrů ze strany bank a stavebních spořitelen činila 13 miliard korun.

Nejlepší hypotéka online

Vývoj cen nemovitostí v ČR v roce 2023

Rok 2023 byl pro realitní trh rokem propadu. V České republice se během roku 2023 prodalo nejméně bytů a domů od roku 2015. Konkrétně se prodalo 55 180 bytů a 34 769 domů. Oproti roku 2022 se prodalo o 9 % méně bytů, o 17 % méně domů a o 19 % méně chat a chalup. Co se týče cen nemovitostí v roce 2023, ceny bytů meziročně klesly o 5,8 %, ceny rodinných domů meziročně stagnovaly a došlo k nárůstu cen pozemků, a to o 7,2 %.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v roce 2022

I rok 2022 se nesl ve znamení strmého růstu cen nemovitostí. V roce 2022 v České republice ceny bytů meziročně vzrostly o více než 16 % a ceny domů oproti roku 2021 zažily nárůst o 11 %. Tento rok byl spojený také s velkým propadem prodeje nemovitostí a snížení poptávky po nemovitostech vzhledem k vysokým úrokovým sazbám.

Hypoteční kalkulačka

Vývoj cen nemovitostí v ČR v roce 2021

Stejně jako v roce 2020 i v roce 2021 byla poptávka po nemovitostech obrovská, což se opět promítlo do výrazného zvýšení cen nemovitostí. Podle údajů Českého statistického úřadu byly ceny bytů v porovnání s rokem předchozím vyšší o 22,2 % a ceny rodinných domů meziročně vzrostly o 19,2 %. Rok 2021 se stal rokem rekordním nejen v souvislosti s růstem cen nemovitostí, ale také počtem prodaných nemovitostí. V roce 2021 se prodalo 73 605 a 55 941 domů.

Nejlepší hypotéka online

Vývoj cen nemovitostí v ČR v roce 2020

Rok 2020 někteří nazývají rokem realit. Z jakého důvodu? V tomto roce poptávka po nemovitostech několikanásobně převyšovala nabídku, ceny nemovitostí tak oproti roku 2019 vzrostly o 8 %. Poprvé v historii také průměrná cena za metr čtverečního bytu v Česku překročila hranici 50 000 Kč. Za nemovitosti Češi během roku 2020 utratili 470 miliard korun, což bylo o 72 miliard korun více než v roce 2019. V průběhu roku 2020 se celkově prodalo 46 799 bytů za 149,5 miliard korun.

Ceny nemovitostí a vliv inflace

„Dlouhodobé statistiky jsou důkazem toho, že tempo růstu cen nemovitostí v České republice zásadně převyšuje inflaci. Výjimkou byly pouze roky, které byly v souvislosti s koronavirovou krizí spojeny s rekordní inflací. Inflace je jedním z klíčových faktorů, které ceny nemovitostí ovlivňují. Snížení inflace má vliv na budoucí růst cen nemovitostí. S poklesem inflace totiž dochází ke snížení úrokových sazeb u hypoték. To nerozlučně vede k vyšší poptávce po nemovitostech a vyšší poptávka jde ruku v ruce se zvýšením cen,“ říká Petr Jermář, specialista na finance z portálu banky.cz. "

Jak vývoj cen nemovitostí ovlivňuje vývoj úrokových sazeb?

Jak už z výše uvedeného odstavce vyplývá, vliv na ceny nemovitostí má kromě inflace také výše úrokové sazby. Například během roku 2023 kdy ČNB nastavila přísné podmínky pro schvalování úvěrů a po dlouhé měsíce udržovala i vysoko úrokové sazby, nemovitosti prodával jen ten, kdo musel. Vzhledem k nízké poptávce totiž došlo k poklesu zájmu ze strany zájemců o vlastní bydlení, a tím pádem i k poklesu cen nemovitostí. Začátkem roku 2024 se však situace na realitním trhu uvolnila, protože ČNB snížila úrokové sazby a uvolnila limity pro čerpání hypoték. Zájemců tak začíná přibývat a ceny nemovitostí pozvolna rostou.

ANKETA k článku Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Sledujete pravidelně vývoj cen nemovitostí?

Počet odpovědí: 73

KOMENTÁŘE k článku Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Nový stavební zákon: Klíčové změny a jejich dopad

Nový stavební zákon: Klíčové změny a jejich dopad

2.6.2024 Reality

Novým stavebním zákonem se budeme muset řídit od 1. července 2024. Přináší změny, které se dotknou kohokoliv, kdo bude chtít byť i jen drobně přistavět nebo změnit dosavadní stavbu. Dvojí řízení se nahrazuje jediným, zavádí se nový institut, tzv. předběžné informace. A stavby se dělí do 4 skupin. Jak se změny projeví u drobných úprav a staveb?

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

29.5.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Předání nemovitosti krok za krokem: Jak na to?

Předání nemovitosti krok za krokem: Jak na to?

24.5.2024 Reality

Při pořízení vlastního bydlení nebo stěhování do nájmu je jedním z klíčových okamžiků předání nemovitosti. Přečtěte si, na co se zaměřit, jaké dokumenty jsou zapotřebí a na co si dát pozor.

Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

Investování do nemovitostí v roce 2024: Stále se vyplatí?

15.5.2024 Reality

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?

Vlastnictví nebo pronájem nemovitosti? Co se aktuálně vyplatí

Vlastnictví nebo pronájem nemovitosti? Co se aktuálně vyplatí

6.5.2024 Reality

Nové bydlení je vždycky spojeno s náročným rozhodováním: do nájmu nebo do vlastního? Obě varianty mají výhody i nevýhody, které se však v čase mění. Navíc jsou subjektivní: závisejí na konkrétní situaci nebo na dalších životních plánech. Měnit se budou i s vývojem realitního trhu, který bude stále lépe umět pracovat s nemovitostmi s aktivní hypotékou. Podle čeho se tedy rozhodovat, zda do nájmu či do hypotéky?

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena