Banky.cz Banky.cz Štítky reality

reality

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.

Roste zájem o chaty a chalupy. Některé nemovitosti stojí i stejně jako pražský byt

Každý rok zhruba o 12% výš. Tak podle některých odborníků stoupají ceny rekreačních nemovitostí – tedy zejména chat a chalup. Nejvíc za ně zaplatíte v okolí Prahy a v Krkonoších.

Ceny nemovitostí v roce 2020: růst bude zpomalovat

Ceny domů a bytů dál porostou. Ale pomaleji než dosud. Takové jsou prognózy analytiků pro rok 2020. Nedávno to ve své zprávě potvrdila i Česká národní banka. Tím pádem by se dál nemělo zvyšovat nadhodnocení cen nemovitostí.

Do čeho investovat, když se blíží krize? Máme 4 tipy, které vám pomůžou vydělat

Ochlazování. To je jedno z nejčastějších slov, které se v poslední době skloňuje v souvislosti s ekonomikou. V některých odvětvích se už totiž začíná projevovat blížící se recese. Proto jsme sestavili 4 investiční tipy, které vás na ni připraví.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

Nezapomeňte na daň z nabytí nemovitosti při její koupi

Ať již kupujete byt, dům, pozemek či jinou nemovitost, nezapomeňte na úhradu daně z nabytí nemovitých věcí (dříve známá jako daň z převodu nemovitosti). Někteří politici sice usilují o zrušení této daně, nicméně tato legislativní změna prozatím nebyla schválena a prozatím ani nic nenasvědčuje tomu, že by tato daň byla v nejbližší době zrušena.

EU varovala před drahými nemovitostmi. Kvůli cenám klesá i zájem o státní půjčky

Pozor, vaše nemovitosti jsou moc drahé. A můžou způsobit problémy se splácením. Zhruba tak zní varování, které dal v září České republice Evropský výbor pro systémová rizika. Podle něj může pomoct posílení pravomocí České národní banky.

Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.

Výstavba bytů letos zrychlila, přesto jich je pořád málo. Těží z toho investoři

Skoro 5 500 nových bytů v bytových domech začali od začátku roku do konce května stavět developeři v Česku. V porovnání s minulým rokem je to o 60 % víc. Tempo ale začíná zpomalovat a bytů je na trhu stále málo. I proto lidé každý třetí kupují jako investici.

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

Nízké pojistné částky a spousta nepojištěných domů a bytů. Tak to v současnosti vypadá na trhu s pojištěním nemovitostí a domácností. Nepojištěný nebo špatně pojištěný majetek vás přitom může stát miliony. A stačí jen elektrický výboj, zásah blesku nebo návrat z dovolené zakončený pohledem na vypáčené dveře.

Hypotéka – kolik Vám banka půjčí?

Od října vstupují v platnost nová doporučení centrální banky omezující hypotéky. Spočítejte si s námi, kolik Vám může banka maximálně půjčit. 

Hypotéka na stavbu domu

Málokdo dnes zvládne postavit dům ze svých úspor. Řešením je hypotéka na výstavbu. Jak požádat banku o úvěr a které dokumenty si předem připravit?

Kupujete nový byt? ČSSD k Vám nastěhuje sociálně slabé

ČSSD před komunálními volbami oprášila koncept desátku pro developery, kteří by museli přenechávat část nových bytů obcím pro sociálně slabé. Tvrdě pracovat a splácet hypotéku? Levice Vám k tomu přidá prima sousedy. 

Průběh realitní transakce

Prodej nemovitostí má mnoho specifik, která není radno podceňovat. K čemu je dobrá rezervační smlouva a jak dlouho trvá přepis vlastnického práva na katastru? V následujících řádcích si popíšeme průběh realitní transakce krok za krokem. 

ČNB zvýšila úrokové sazby

Centrální banka v červnu zvýšila úrokové sazby. Základní 2T Repo nyní dosahuje 1%. Oproti očekávání banky úvěry nezdražily, ale naopak zlevnily. Předzvěst realitní krize nebo snaha prodat více před další vlnou omezení hypoték?

Investice do nemovitostí a realitní bublina

Vyplatí se aktuálně investovat do nemovitostí? Nepraskne realitní bublina? Otázky, které si klade mnoho investorů. Jednoznačná odpověď však neexistuje. V následujících řádcích se pokusím vysvětlit, proč tomu tak je.

Byty zdražují nejvíce v Praze a v Brně

Ceny realit nadále rostou strmým tempem. Nejdráže je v Praze a v Brně. Jak se liší ceny novostaveb a starších bytů? Kolik se v české a moravské metropoli prodává nových bytů? A jak budou nemovitosti zdražovat v roce 2018?

Zdražování hypoték a nemovitostí v roce 2018

Touha po vlastním bydlení, nedostatečná bytová výstavba a ekonomiku krotící centrální bankéři ženou výše ceny nemovitostí a úroky hypoték. Co očekávat od hypotečního a realitního trhu v roce 2018? 

Nejčastější finanční hříchy

Jak efektivně spravovat své osobní a rodinné finance a čeho se naopak vyvarovat? Přinášíme Vám přehled nejčastějších finančních hříchů. 

Demise vlády a možné dopady na ekonomiku

Pan Sobotka na tiskové konferenci oznámil, že do pátku podá demisi. Tímto krokem končí nejenom samotný premiér, ale zároveň celá vláda. Jaké dopady bude mít demise kabinetu na kurz koruny a akcie? A které klíčové zákony se nepodařilo dotáhnout do zdárného konce?

Hypotéka nebo nájem?

Ceny nemovitostí a mzdy rostou, inflace hraje ve prospěch dlužníků. Vyplatí se po desítky let splácet hypotéku nebo raději žít v nájmu?

Dvousložková cena vody

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací (SOVAK) lobuje za posílení dvousložkové ceny vody, kde by fixní poplatek za přípojku tvořil až 50% z celkové ceny odebírané vody. Spravedlivější rozúčtování nákladů nebo pokus o opakování slovenského scénáře s energiemi?

BREXIT: Británie vystoupí z EU

Včerejší britské referendum o setrvání v EU skončilo těsným vítězstvím zastánců odchodu (52:48). Přestože toto lidové hlasování není právně závazné pro vládu ani parlament, těžko bude v konzervativní demokracii následovat jiný scénář než podvolení se vůli občanů. Jaká budoucnost čeká EU bez Spojeného království?

ERU mění regulované tarify v neprospěch domácností

Byt 638 Kč, rodinný dům 2 264 Kč – přesně o tolik navíc by si mohly připlatit průměrné domácnosti na elektřině za rok, prosadí-li ERU nové distribuční tarify. Pohorší si maloodběratelé, polepší velkoodběratelé. Proč MPO a MMR neustále považují úspory ve spotřebě energií za hřích?

Rozúčtování topných nákladů 2016

Ministerstvo pro místní rozvoj vydalo novou vyhlášku měnící pravidla pro rozúčtování topných nákladů v bytových domech. Zatímco evropské trendy podporují šetření, MMR touto vyhláškou trestá úspory ještě více než doposud.

Novela stavebního zákona

Ministerstvo pro místní rozvoj dokončuje novelu stavebního zákona, která by měla výrazně ulehčit zejména výstavbu rodinných domů a drobných přidružených staveb. Pokud poslanci novelu schválí, nebude již například stavba svépomocí omezena zastavěnou plochou 150m2.

Evropa a průměrný důchod

V souvislosti s řeckou krizí, která proslavila pojem „luxusní řecké důchody“, se množí otázky, jak mají kde vysoké průměrné důchody a odpovídá-li výše těchto důchodů produktivitě daných ekonomik. Jak jsou na tom Česká Republika a ostatní evropské státy?

Prodej obecních bytů nájemníkům

Brněnský magistrát tento týden definitivně rozhodl o cenách privatizovaných obecních bytů. Dosavadní nájemníci si je budou moci odkoupit za 75% tržní hodnoty. Nájemníkům je tato sleva málo a chtějí platit jen 25% tržní hodnoty. Je rozhodnutí radních správné?

Měřáky zbytečné nejsou, PENB ano

K 1.1. 2015 mají bytové domy dvě nové zákonné povinnosti – mít instalované poměrové měřiče tepla a vyhotovený průkaz energetické náročnosti budovy (PENB). Budou tato opatření pro vlastníky bytů reálným přínosem či pouze vyhozenými penězi?

Prodej nemovitosti 2: postup a finanční aspekty

V minulém díle Prodej nemovitosti 1: jak na to? jsme se blíže podívali na úkony předcházející kupní smlouvě (obhlídka stavu nemovitosti, jednání o ceně a rezervační smlouva). Nyní pokračujeme kupní smlouvou a smlouvou o úschově peněz.

Prodej nemovitosti 1: jak na to?

Prodáváte nemovitost bez realitky a přemýšlíte, na co nezapomenout v kupní smlouvě? Nebo naopak nemovitost kupujete a chcete si jen ověřit, zda Vás realitní kancelář netahá na nos a nenabízí Vám nápadně nevýhodné podmínky?

Marksová-Tominová: dám všem

Tak smělá prohlášení z ministerstva práce a sociálních věcí nezněla už dlouho. Dáme všem: rodinám s dětmi i bez dětí, mladým do 30 let, starším nad 50 let, ale i těm mezi 30-50 lety. Zní to dobře, skoro každý by si měl polepšit. Otázkou zůstává, kdo si pohorší, aneb kdo to zaplatí.

Oceňování nemovitostí z pohledu bank a pojišťoven

Cílem tohoto článku je přiblížení pohledu bankovních a pojišťovacích ústavů na problematiku oceňování nemovitostí pro účely zástavy a pojištění nemovitosti.

O rozúčtování topných nákladů a ceně nemovitosti

Majoritní část panelových domů a minoritní část ostatních bytových komplexů disponuje dálkovým či centrálním vytápěním a ohřevem teplé vody. Tento jinak velmi výhodný a pohodlný způsob vytápění po stránce ekonomické i technické je ovšem dodnes vázán zákoně stanovenou metodikou pro rozúčtování topných nákladů, která od dob sametové revoluce nemá absolutně žádné morální ani ekonomické opodstatnění a je stejně spravedlivá asi jako regulované nájemné. Výsledkem algoritmu, který se tváří velmi sofistikovaně, je povětšinou situace, kdy všichni platí skoro stejně, ať už topí málo, hodně nebo vůbec.

Omezení převodu nemovitosti

Klient uzavřel v roce 1990 Smlouvu o omezení převodu nemovitostí s Investiční bankou, státním peněžním ústavem, IČ 00001287, která zanikla 27.02.1992 bez likvidace. Právním nástupcen byla Investiční banka, a.s.,IČ 45316619, na kterou byl vyhlášen konkurz 09.02.2004 a vymazán byl 24.11.2018 Usnesením Městského soudu v Praze ze dne 16.02.2018 č.j. 99 K 3/2004-2001. V roce 2019 se náš klient rozhodl nemovitosti prodat a v této souvislosti zjistil, že na listu vlastnictví v části věcného práva zatěžující nemovitosti je záznam zástavního práva smluvního pro Investiční banku, s.p.ú. Brno a Dohoda o omezení převodu nemovitostí ze dne 10.04.1990 registrovaná Státním notářstvím v Uherském Hradišti. Při jednání s katastrálním úřadem ve věci výmazu zástavního práva, které formálně zaniklo zaplacením půjčky v období 1990 - 1992, ale není k dispozici příslušná kvitance banky o zániku pohledávky, katastrální úřad požadoval doložit rozhodnutí soudu o zániku pohledávky. Na základě tohoto požadavku klient podal v roce 2019 návrh na vydání usnesení o výmazu zástavního práva smluvního příslušnému Okresnímu soudu v Uherském Hradišti. Soud Usnesením návrh žalobců odmítl s odůvodněním, že se jedná o řízení sporné a není řádně specifikována strana žalovaná. Soud v této souvislosti vyslovil názor, zda by se nemělo jednat například o řízení o umoření listiny dle ust. § 303 a násl. zákona č. 292/2013 Sb. Klient proti tomuto usnesení podali opravný prostředek, kde zdůraznili, že dle jejich názoru se nejedná o řízení sporné a požádali odvolací soud, aby v této právní věci vyslovil svůj právní názor. Katastrální úřad byl seznámen se stanoviskem soudu a konstatoval, že daná právní věc je neřešitelná. Dále katastr odmítl například prohlášení formou notářského zápisu, doložení výpisu z bankovního registru a pod. Oslovený nadřízený orgán Český zeměměřický a katastrální inspektorát Brno se odmítl k věci vyjádřit. Podle našeho názoru, předloženým potvrzením o zániku zástavního práva formou notářského zápisu při splnění náležitostí dle § 66 odst. 3 katastrálního zákona by se jednalo o jinou listinu, kterou právní úprava zná. Pro katastrální úřad je však tato forma potvrzení nedostačující. Děkuji za zodpovězení tohoto dotazu.

Dostavba rodinného domu

Dobrý den, budeme s manželkou přistavovat dům k rodinnému domu, který je ve vlastnictví manželčiny matky. Banka kvůli hypotéce požaduje, abych byl zapsaný v katastru jako spoluvlastník nemovitosti. Rády bychom to udělali darovací smlouvou, kdy mi tchyně daruje 1% nemovitosti. Rád bych se ale zeptal, jaké daně a poplatky se takového převodu týkají? Co jsem již zjistil, tak 2 000 Kč poplatek za vklad na katastr, ověření podpisu na darovaní smlouvě (musí být ověřeno více kopii, nebo stačí jedna?), daň z nabytí se v tomto případě neplatí. Někde se uvádí, že se mě v tomto případě týká daň z příjmu. Bude se mě týkat i jiná daň? A druhý dotaz, o něco se zvětší zastavěná plocha na pozemku, tedy předpokládám, že vzroste daň z nemovitých věcí. Ta se zvýší až po dokončení stavby (výhledově cca za 2 roky), nebo již od započetí stavby (letos)? A já jako spolumajitel, budu též muset nějak dávat do daní vlastnictví (to 1%), nebo stačí, když celou daň zaplatí tchyně? Děkuji moc za radu. S pozdravem

Mohu vlastnit více bytů?

Dobrý den, mohu vlastnit 2 byty (každý by byl v jiném Společenství vlastníků), přičemž v jednom bych bydlela a druhý bych si nechala jen jako finanční rezervu a pouze bych ho udržovala? Děkuji za radu.

Zpětný leasing nemovitosti

Dobrý den, dokážete mi doporučit ověřenou společnost, která se zabývá tzv. zpětným leasingem nemovitostí? Velice Vám děkuji.

Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Dobrý den, v roce 2011 jsem s (nyní bývalým přítelem) koupili dům na hypotéku, nebydleli jsme tam spolu ani rok a dohodli jsme se na pronájem. V roce 2016 jsem se vyvázala z hypotéky s tím, že bezplatně převedu polovinu domu na něho. Odmítl mi podepsat smlouvu s tím, že nemá na zaplacení Daně z nabytí nemovitosti. Od r 2016 v domě bydlí, já vlastním polovinu domu (na katastru nemovitosti), celý dům má v zástavě banka. Nyní se ozval s tím, že požaduje bezplatně převod, to jsem odmítla. Na převod přistoupím jen po zaplacení ušlého nájmu, což zase on odmítá. Myslíte že existuje nějaký způsob zbavit se mé ideální poloviny domu? Děkuji

Darování zastavené nemovitosti

Jsem manželovým spolužadatelem u hypotečního úvěru na byt, každý z nás vlastní polovinu a byt je v zástavě bance. Mohu darovat svou polovinu nemovitosti dceři? Musím žádat v bance o povolení?

Nájemníci zničili byt

Dobrý den, pronajala jsem byt, který mám v osobním vlastnictví. Nájemníci mi byt zničili. Mám pojištění nemovitosti a pojištění domácnosti. Je nějaká možnost toto pojištění využít? Byt je po nájemnících neobyvatelný. Děkuji za odpověď.

Mám koupit nemovitost za hotové nebo na hypotéku?

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, co by v mé situaci bylo nejvýhodnější. Chtěla bych si pořídit byt, již je zaplacená kauce a teď řeším, zda je lepší byt koupit hotově (1 050 000 Kč) nebo na hypotéku na 30 let (byla mi nabídnutá od Hypoteční banky s úrokem 2,89%, fixací na 10 let a splátkou 3 491 Kč) nebo hypoúvěr od Stavební spořitelny Raiffeisen Bank s úrokem 2,14% a splátkou 3 038 Kč. Jelikož vím, že všichni hypoteční poradci jsou placení bankou, tak nevím, na koho se obrátit, aby mi sdělil opravdu reálné informace. Všichni svorně tvrdí, ať nekupuji za své, ale půjčím si od banky, že je to výhodnější. A tak jsem narazila na vaše stránky. Předem děkuji za vaši odpověď. Přeji hezký den

Věcné břemeno na přípojky sítí

Dobrý den, řeším obdobný problém jako v tomto příspěvku. Mám rozjednanou hypotéku, ale nechtějí mi povolit čerpání z toho důvodu, že nemáme zřízeno věcné břemeno na inženýrské sítě. Odpad i vodu máme na vlastním pozemku řešené pomocí ČOV a studny, jedná se tedy pouze o energie. Aktuální stav je takový, že všechny strany podepsaly Smlouvu o smlouvě budoucí, díky čemuž byl vydán Územní souhlas se stavbou vedení. Tento jsem předložila bance a ta mi řekla, že to neakceptuje, protože ve smlouvě mám napsáno Čerpání podmiňuje: "Předání originálu výpisu z katastru nemovitostí k Zástavě, ze kterého bude patrný zápis zřízení věcného břemene vedení inženýrských sítí přes pozemek parc.č.: XX a parc. č.: XXX, ve prospěch Zástavy (tj. můj pozemek)." Což by znamenalo zatížit dva cizí pozemky a tím je znehodnotit. V době podpisu smlouvy s bankou jsem ještě nevěděla, jak to s břemeny na energie chodí a že čekací doba na připojení může být i více jak rok a půl, což je i v našem případě. Prosím o radu na koho se obrátit a jak postupovat. Kvůli chování banky mám finanční problémy a budu muset stavbu pozastavit. Děkuji.

Koupě, prodej, pronájem a hypotéka

Dobrý den, prosím o Váš názor k následující situaci, kdy s manželkou plánujeme pořízení nového bydlení a hledáme pro nás do budoucna nejlepší řešení. Aktuálně vlastním byt 3+1 v ceně cca 2-2,2 mil. Kč. Byt kupován na hypo - zbývá při řádném splácení doplatit cca 800k (vč. úroků a poplatků). Nové bydlení plánujeme pořídit v ceně cca 3 mil Kč. Máme úspory 2,2 mil. Kč + nějaká rezerva a nemůžeme se rozhodnout, jestli stávající byt při výročí fixace doplatit a prodat a teprve potom koupit nový již bez hypo nebo jestli si stávající byt ponechat, pronajmout a vzít si další hypo cca 800k (pokud by nám banka další hypo dala - manželka je na rodičovské a příjmy máme okolo 40k a hypo nyní 8k). No a poslední varianta stávající hypo z úspor splatit, pronajmout a vzít si novou hypotéku cca 1,5 mil. Varianta první nás láká z důvodu, že bychom byli bez hypo, ale variantu 2 a 3 zvažujeme z důvodu investice na "důchod" nebo pro děti, kdy bychom teoreticky za deset let, kdy nám bude 50 měli 2 splacené byty, proto se stále nemůžeme rozhodnout. Děkuji za Váš čas.

Nájemník požádal o insolvenci

Dobrý den, pronajímám byt a dozvěděla jsem se, že náš nájemník požádal o insolvenci. Tento měsíc mi peníze neposlal. Je možné, aby se neuhrazená částka rozložila do dalších třeba čtyř měsíců? Pokud nájemník skutečně bude v insolvenci, musím něco udělat, aby mi stále chodil nájem? Děkuji za odpověď

Jak přepsat nemovitost na manželku

Dobrý den, mam hypotéku na pozemek a chci ten pozemek přepsat na manželku. Je to možné? A pokud ano, tak jak? Děkuji

Vystěhování prodávajícího

Dobrý den, mam jiz sjednanou hypoteku s odkladem cerpani na brezen. Prodajici bude v nemovitosti do konce kvetna. Ja zacnu platit hypoteku od brezna. Mam narok na to, aby mi prodajici neco platil, kdyz ja jiz budu splacet ale stale nebudu majitelem bytu? Jimz se stanu az v momente vystehovani tj 31.5.? Dekuji za odpoved.

Prodej nemovitosti

Dobrý den, 12/2019 máme přebírat byt a 6-7/19 máme dávat splatnou zálohu 1,65 mil. Kč. Budeme prodávat dum se zahradou v hodnotě cca 8,5 mil a chtěli bychom prodej zahájit tak 4/19 (po zimě). Máme ale obavy, že budeme v tísni se splatnou zálohou. Jak byste tuto situaci řešili? Děkuji

Zástavní právo

Dobrý den, s manželem máme zástavní právo na dům manželovy matky, jenže ta si chce zažádat o oddlužení a mě zajímá, jestli v tom oddlužení bude figurovat naše zástava na její dům a jaká je pravděpodobnost, že se dům prodá. My splácíme úvěr v pořádku, ale trochu mě děsí, že kvůli naší zástavě přijde o dům. Děkuji za odpověď

Daň z nabytí nemovitosti a darovací daň

Dobrý den, v případě darování nové bytové jednotky bytového domu (kolaudace 5.2017) jíž jsem prvním majitelem dle KN (investor) družce (ve společné domácnosti 22 let) a v případě následného prodeje této jednotky (družkou) - platí se či ne: 1) daň z nabytí nemovitosti pří darování, prvním neúplatném převodu (první majitel vs. družka), 2) daň z nabytí nemovitosti při druhém převodu, prvním úplatném (družka vs. nový majitel, 1. kupující), 3) daň z prodeje nemovitosti v případě darování družce a daň z prodeje nemovitosti při následném prodeji nemovitosti družkou. Velice děkuji za odpovědi.

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, mám jeden dotaz. Když vyřizuji hypotéku na koupi bytu, musím daň z nabytí zaplatit hned? Někde jsem četl, že na uhrazení daně z nabytí mám 3 měsíce. Je tomu tak? Předem děkuji za odpověď.

Spoluvlastnictví

Dobrý den, chtěla bych vás poprosit o radu. S manželem jsme si vzali hypotéku na rekonstrukci domu (1/2 vlastní manžel a 1/2 jeho rodiče). Nadstavili jsme si patro a teď hypotéku splácíme. Bohužel jsme narazili na problém, že s jeho rodiči už bývat nejde. Máme pořád neshody s jeho matkou. Nevíme, ale co dělat. Dům prodat nemůžeme, jelikož tu 1/2 vlastní jeho rodiče a ti s prodejem nesouhlasí. Mohli byste nám prosím poradit? Jde dohodnout s bankou, že nemůžeme splácet a aby oni dům prodali? Nebo co se stane, když přestaneme splácet a odstěhujeme se?

Brooc Global Investments

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je rozumné investovat do dluhopisů Brooc Global Investments a.s.?

Prodej bytu

Pekny dobry den, vlastnim druzstevni byt v Hradci Kralove, ktery chci prodat. Spojila jsem se s realitni kancelari Malina-Slavickova. Pan Malina je velmi ochotny a mily clovek, jen me zarazi, ze chce, abych smlouva byla podepsana a ja bych POZDEJI dostala penize na konto. Ted mam dotaz. Ja vlastnim kartu ERA-moje Konto. Je u Ceske posty. Jak zjistim, ze ten den byly penize prevedeny na moje Konto? Ta pracovnice na poste mi rekla, ze mi nepoda zadne informace. Musim dojet do CSOB? A k tomu se to zkomplikovalo, protoze ja mam v pondeli podepsat smlouvu s kupujicim - jeho banka uvolni 200 000 Kc a druhy den mame podepsat s druzstvem. Ja ale nechci nic podepsat, dokud nebude cela castka z prodeje na konte. Dostanu pres telefon oznameni, ze transakce byla provedena z banky? Jelikoz nebydlim vice v Hradci Kralove (jsem v zahranici), prosim o informace. U me se jedna 7 hod jizdy autem.

Elektřina inkaso

Dobrý den, jak to chodí u inkasa? Mám inkaso na elektřinu, ale přepsala jsem to na jinou osobu z důvodu prodeje bytu. Tento měsíc mi elektřina byla ještě odečtena, tak se chci zeptat, jestli i u inkasa se má zrušit příkaz ke strhávání v bance a nebo když bude elektřina placena z jiného účtu, tak mi jí automaticky sami přestanou strhávat? Děkuji za odpověd

Refinancování úvěru úro SVJ

Pokračování dotazu č. 3470: Dobrý den, už několik let řeším stejný problém, tak bych vaši odpověď upřesnil. Ve smlouvě s WSS se klient zavazuje, že do doby přidělení cílové částky smlouvu o úvěru nevypoví, takže je refinancování PÚ prakticky nemožné, a i kdyby na to WSS přistoupila, penále by bylo likvidační, neboť se jeho výše už několik let počítá z doby, která zbývá do úplného splacení úvěru. Tohle byl první podraz od WSS, dříve bylo penále jen 3% z cílové částky, což byla vzhledem k velkým úsporám díky nižšímu úroku akceptovatelná částka. Jediným řešením by byl mimořádný vklad v takové výši, aby se PÚ co nejrychleji překlopil a zároveň i zcela splatil, v našem případě by to dle simulace dělalo zhruba 15 měsíců, tak dlouho by trvalo, než se OHČ vyšplhá na těch požadovaných 600. Bohužel jsme ale nesehnali banku, která by nám na ten mimořádný vklad půjčila. Těch SVJ či BD, které jsou na tom stejně jako my, je údajně velké množství a objem úvěrů se zcela jistě počítá v miliardách, takže nechápu, proč tento segment žádná banka nepokrývá nějakým typem úvěru. No v každém případě už je zřejmě vymalováno. Tato varianta od 1.3.2017 také padla, neboť WSS drasticky omezila výši mimořádných splátek, takže teď zřejmě nezbývá už nic jiného než trpělivě počkat až do překlopení. Můžeme se jen dohadovat, že se konkurence přece jen rozhoupala a začala chystat nějaké řešení předčasného splacení PÚ, takže WSS tyto snahy pro jistotu tímto opatřením hned na začátku utnula. S pozdravem Pavel Hejl

Refinancování úvěru úrok pro SVJ

Dobrý den, jsme SVJ a máme úvěr od Wustenrot (cílová částka 2 500 000,- Kč, roční úroková sazba 4.9 %, uzavření smlouvy 04/2008). V současné době jsme ve fázi překlenovacího úvěru. Dle informací poradce W. nelze provést refinancování. W. změnil podmínky v souvislosti s tím, že W. od 1.3.2017 změnil podmínky pro provádění mimořádných vkladů (ročně 5 % z pravidelných vkladů). Máme jako SJV nějakou možnost úvěr refinancovat? Děkuji.

Prodej podílu na nemovitosti v exekuci

Dobrý den, přítelův bratr si bral hypotéku a všichni podílníci tedy další 3 mu podepsali souhlas.Ted je v zástavě zahrada, dům, les. Chci se zeptat, kdyby chtěl přítel ted vyplatit svůj podíl pro účely našeho bydlení které sháníme, má nějakou šanci nebo mu jeho podíl ted nikdo nevyplatí? Děkuji.

Lze stavět na pozemku v exekuci?

Dobrý den, prosím, je možné zahájit stavbu na pozemku, který je v zástavě u banky? Chtěli bychom s přítelem stavět na pozemku, který je bohužel v zástavě a myslím že i z katastru je označená exekuce...žádali jsme o vyvázání pozemku ze zástavy, ale bohužel to nejde. Bratr od přítele platí hypotéku a všichni mu tehdy podepsali souhlas jako podílníci na té zahradě. Pokud bysme se i přesto rozhodli stavět je nějaká překážka, že bychom nemohli nebo hrozí nějaké riziko do budoucna, že bychom o dům přišli, když je zahrada v zástavě a exekuci? Děkuji

Kdo hradí škody způsobené zateplením?

Bydlím v paneláku v bytě v osobním vlastnictví. Všichni jsme vlastníci bytů. Bylo provedeno zateplení, ale ne v mezeře mezi sousedícími domy. Začal problém studené stěny, vznikla mezera mezi panelem a zemí v ložnici a stěna byla vlhká a studená. Bylo mi řečeno, že je to můj problém a že si to musím spravit na své náklady. Stěnu a zem jsme pastou k tomu určenou zastříkali. Stěna je do půl místnosti studená asi 1,5m od rohu venkovní místnosti. Bylo mi zdůvodněno, že zateplení nebylo možné provést, aby nebyla poškozena stěna sousedního domu. Opravu mi nabídl předseda, ale s tím, že si opravu mám zaplatit. Jsem senior, vdova, je mi 72 roků - Mám i pojištění bytu - obvodu- můžete mi poradit ? děkuji hezký den

Rozvod

Syn se bude rozvádět,ještě před svatbou začal splácet na svůj byt úvěr,byt jeho,v katastru nemovitostí je jen on,pak se oženil,bude se muset o byt také dělit?Děkuji Hynešová Lenka

Daň z nabytí nemovitosti

Dobrý den, v článku Daň z nabytí nemovitosti platí kupující píšete, že "Není-li smluvně dohodnuto jinak, pak daň z nabytí nemovitosti při podání návrhu na vklad na katastr do 31/10/2016 platí prodávající (a tak jako tak je kupující ručitelem). Od 1/11/2016 platí daň kupující a institut ručitele je zrušen.". Bohužel jsme zrovna ten případ, kdy kupní smlouva na pozemek a o advokátní úschově je podepsána v říjnu, vklad na katastr podán v listopadu. Ve smlouvě o advokátní úschově je ale zcela jasně uvedeno, jakou část kupní ceny advokátka poukáže na účet prodávajícího, po provedení zápisu do katastru, a jakou část poukáže přímo na účet FÚ jako daň z převodu nemovitosti. Prodávající teď nekompromisně argumentuje listopadovou změnou legislativy a požaduje abychom daň zaplatili my, jako další částku nad kupní cenu (součet obou částkem výše zmíněných). Můžete mi prosím poradit, kdo je v právu? Platí to, co je písemně dohodnuté, nebo se nám pozemek zdraží navzdory tomu, co je smluvně ujednáno? Děkuji. Martin

Pořízení vlastního bydlení

Dobrý den, ráda bych si v budoucnu pořídila pro sebe malý byt (1+1) v menším městě. Je to vůbec reálné, jestliže: mám naspořeno pouze 100 000, můj výdělek činí cca 18 tis. čist., je mi 39 let. Jaké jsou podmínky bank ohledně hypoték? Lze předpokládat, jak se budou hypotéky vyvíjet za 5, 10 let? Děkuji za odpověď.

Jistotní účet

Dobrý den, potřeboval bych věděj jaká je výše poplatku za jistotní účet u equa banky? Dle vašich stránek 0,2 % podle informace z equa banky by to mělo být 1 % z uschované částky. Díky za odpověď.

Daň z převodu nemovitosti

Pokračování dotazu č. 2937: Dobrý den. V dotaze píši, že jde o partnerku, manželé jsme tedy nebyli. Banka s vyvázáním souhlasí. S družkou- partnerkou jsme se dohodli na odstupném cca 250 000 Kč. Já tedy přeberu na sebe placení hypotéky, kde chybí z 2,4 miliónu ještě 2,1 miliónu a ona se vyváže z katastru, kde je vedena jako poloviční majitel domku na mém pozemku. Jedná se mi tedy o to, musím-li platit nějakou daň za tuto nemovitost, kde jsme bydleli přes 2 roky po kolaudaci. Děkuji

Rozvod - vyvázání manželky z hypotéky

Vlastnil jsem pozemek, na kterém jsme si s partnerkou postavili rodinný domek na hypotéku za cca 2,5 milionu Kč. Po 5 letech se rozcházíme, já partnerku vyplatím cca, 0,25 mil. Kč a já převezmu celou hypotéku a nemovitost na sebe, aby si ona mohla vzít novou hypotéku. Musíme platit ještě nějakou daň za převod finančnímu úřadu? Díky

Prodej nemovitosti - notářská úschova

Dobry den, kupujici me nemovitosti by si chtel na jeji zaplaceni vzit hypoteku u CSOB. Prevod (koupi) bychom chteli provezt notarskou uschovou u me dlouho zname notarky. Chtel bych se zeptat jak se v takovem pripade postupuje. Zejmena me zajima ve ktery moment (zacne ruceni nemovitosti), ale take se co se v obvyklych pripadech z me strany pozaduje, aby banka mohla poslat hypoteku do notarske uschovy. S pozdravem C.B

Jistotní účet

Kolik prosím, stojí služba "Dohoda o správě kupní ceny" - bankovní úschova? Hradí kdo: kupující nebo prodávající? Děkuji za odpověď, zdravím Váňová

Jistotní účet

Dobrý den, jsem vlastníkerm pozemků o které má zájem jedna firma a v návrhu smlouvy mi navrhuje platbu přes jistotní účet u bankovního ústavu. S tímto jsem se ješrě nesetkal a prodával jsem i jiným firmám a finance převedeny na můj účet bez jistotního domu. Prosím o vysvětlení či radu. Děkuji. Bumba

Koupě bytu od města za speciálních podmínek

Dobrý den, mám zájem o koupi bytu od města, v hodnotě 250 000 Kč, město může byt prodat ale až v roce 2020, v tuto chvíli bych měla byt v pronájmu a s městem uzavřenu budoucí kupní smlouvu. Existuje banka, u které lze čerpat hypotéční úvěr i za těchto podmínek? Nemovitost, na kterou by byla zástava mám. Děkuji, Černá

Změna předsedy SVJ

Dobrý den, byla jsem jmenovaná předsedou společenství bytových jenotek. V KB máme založený účet. Nyní potřebuji oznámit změnu jmenování a podpisové právo k účtu. Co je nutné předložit na pobočce. OP, zápis o jmenování ? Děkuji Mrhalová

Podíl bytu na společném prostoru

Dobrý den, obracím se na Vás s prosbou o informaci jako předseda SVJ Na louži 864/ 14. V našem domě bylo vystaveno několik nových bytových jednotek a tím i ke změně prohlášení vlastníka. Toto prohlášení vlastníka jsme všichni předkládali při koupi všech bytů v našem domě i když výstavba ještě nezačala, ale nové byty již byly do prohlášení počítány. Prodej jednotek probíhal v roce 2013- 2014. Nových jednotek pak 2015- 2016. Nyní jeden z vlastníků tento zápis rozporuje a vyžaduje přepracování prohlášení vlastníka. Nevím zda by při tomto novém prohlášení nedošlo k dílčím změnám a tím i k ovlivnění podílů všech vlastníků jednotek. Můžete mi prosím zdělit, jak toto prohlášení zasáhne Vaše klienty, pokud u Vás mají hypotéční úvěr a jak postupovat pokud k přepracování prohlášení vlastníka dojde. Ptám se pouze v souvislosti s nutností odhlasovat zpracování nového prohlášení vlastníka všemi majiteli jednotek a tak bych rád měl kompletní informace. Sám mám u Vás účet a proto doufám, že mi poradíte. Předem děkuji Luboš Leopold SVJ Na louži 867/ 14

Úschova peněz při koupi nemovitosti

Dobrý den, chci koupit nemovitost a peníze uložit do úschovny, než bude vyřízen katastr. Poskytujete tuto službu??? Kolik to stojí? Mohu mít účet hned i když transakce proběhne třeba za měsíc? Je pak ta částka stejná? Potřebuji totiž do kupní smlouvy již zanést č.účtu a kde budou peníze do doby než proběhne přepis na katastru nemovitostí,děkuji předem za rychlou odpověd.Ivana

Úschova peněz

Pokračování dotazu č. 2772: omlouvám se napsala jsem chybně částku má být 407 000 Kč, jde o prodej bytu přes realitní kancelář

Přípojky na inženýrské sítě

Dobrý den, s přítelem žádáme o hypotéku, rozestavěná stavba, s přípojkami, po dostavbě se připojíme na infrastrukturu, která není obecní, připojení je ošetřeno ve stavebním povolení, jsou uzavřeny smlouvy s dodavateli a provozovateli sítí, dále je to i ošetřeno dle zákona o vodohospodářství a kanalizacích. Banka požaduje jako podmínku uvolnění peněz věcné břemeno v prospěch našeho pozemku, tvrdí, že standartní smlouvy s provozovatelem nestačí, co kdyby nás majitel nepřipojil, ale toto je již řešeno zákonem. Člověk, který naší žádost vyřizuje, si toto nenechá vysvětlit ( pochybení z jeho strany je více) Máme nějakou možnost řešení, třeba nadřízeného apod.? Nechce se nám podstupovat celý ten zdlouhavý proces znovu, u jiné banky. Děkuji.

Výmaz omezení dispozičních práv

Dobrý den, mám prosím dotaz týkající se Omezení dispozičních práv pro Českou státní spořitelnu z roku 1987. Jedná se o to, že na pozemku, který potřebujeme jako město odkoupit od fyzické osoby vázne toto omezení. Je zřejmé, že původní vlastník zemřel a nemovitost v rámci dědictví přešla na nového majitele. Omezení tam však zůstalo zapsáno. Lze prosím od Vás získat nějaké potvrzení, že půjčka již byla splacena a lze provést výmaz tohoto Omezení dispoziční práv. Jedná se o pobočku v Poličce, Dohoda o omezení převodu nemovitosti RIII 582/1987 č.j. 63-859260-4 ze dne 18.6.1987. Velmi děkuji.

Jak zrušit trvalý pobyt

Dobrý večer, měla bych dotaz, nevím zda mi na něj odpovíte. Ocitla jsem se v takové situaci. Jsem rozvedená, žila jsem ve svém bytě, který byl pouze napsán na mě. Potom jsem poznala přítele, žili jsme spolu 18 let, trvaly pobyt u mne neměl, ale žili jsme jako dá se říct rodina. Po čase jsme začali uvažovat o domku, já tedy byt prodala, zaplatila některé pohledávky a vzala si na sebe uvěr s čímž o všem věděl a nenamítal, že dům bude napsán pouze na mne, neboť mám 4 deti s tím jsem do toho sla, bohužel nastaly problémy, našel si jinou ženu. o které mi řekl a chtěl abych dům prodal a což moje odpověď zněla ne. Chtel abych ho vyvázala s ručitelství coz jsem učinila s tim, že mi řekl, ze se odstehuje a jiz ma uver na vlastní bydleni. Nyní již čeká na prevod domu na nej, který chce zakoupit. Jiz takto zijeme skoro 3 roky první rok me prispíval 5000 kč další 1,5 roku ničím nepřispívá. Požádala jsem ho at se do svého vlastního domu přestěhuje, odpoved znela, že ho musí opravovat. Já ale vím, že tento dům je k vhodnému bydlení. Takto může mě zneužívat dále bydlet semnou nedávat mi vůbec nic. Nic jsem nedělala o čem by nevěděl ba naopak chtěl aby to tak bylo. Jsem jediným vlastníkem svého domu. Prosím můžete mě říci jak mám v této věci pokračovat nesmírně se tím baví, ale ja myslím, že mám právo ho vystěhovat. Trvalý pobyt jsem mu do domku dala, nebot jsem vůbec neuvažovala, že by tato situace nastala. Děkuji Vám za odpověd. Marie

Ručitelská směnka

Dobrý den, ručila jsem směnkou svému manželovi na úvěr. Protože neplatil, banka dala směnku k vymáhání soudně aniž po mě něco chtěla. Nedostala jsem od banky ani upozornění. Napište zda je to možné, když jsem vlastně ručitel a banka mne ani neupozorní, že úvěr není splácen. Dozvěděla jsem se to až ze soudní obsílky.

Úschova peněz při prodeji

Dobrý den, prodávám byt v osobním vlastnictví a makléř mi předložil smlouvu, kde při hodnotě bytu 1.700.000,- Kč. je vypočítána úschova 80.000,- Kč a daň z nabytí nem. věcí 68.000,-. Snažila jsem se zjistit jak vysoká může být hodnota úschovy a tato výše se mi zdá vysoká. Je to můj pohled laika, který si načetl některé informace o úschově. Děkuji velmi za odpověď.

Přepis na katastru

Dobry den chtela jsem se zeptat jak dlouho trva vyrizeni hypoteky a za jak dlouho prepis na katastru. Dekuji za odpoved. Potvrzeni prijmu uz mame.

Složení kupní ceny

Prosim o radu. Jedná se o složení jistiny na koupi nemovitosti v zahraničí. Za jakych podmínek se dá složit a za jakých podmínek bude vyplacena a jaký poplatek se musî zaplatit. Jedná se o částku 3.500 000 Kč. U kterého bankovního ústavu se dá jistina složit? Děkuji Rouček.

Vlastní bydlení

Dobrý den pane Jermáři, rád bych se na Vás obrátil s dotazem (kontakt na Vás jsem získal z poradny na serveru banky.cz) ohledně hypotečního úvěru. Žádnou hypotékou zatím zatížen nejsem, ale uvažuji o ní v blízké budoucnosti. Abych Vás seznámil se svou situací: Je mi 28let, jsem svobodný, bez dětí, bez partnerky, pracuju přes 3 roky v jedné firmě jako projektant-statik s čistým příjmem okolo 25 000 Kč/měs. Pracuji a žiji v Ostravě. Předtím jsem žil 9 let v Praze v podnájmech. Nyní přebývám dočasně v rodinném domě u rodičů, ale uvažuji o vlastním bydlení. Nicméně o hypotékách moc nevím a nechci hned chodit do nějaké banky, kde by mě lákali na své produkty, potřebuji obecné informace. Uvažuji, že bych šel do hypotéky - koupi bytu v Ostravě v hodnotě 600-800tisíc Kč. Pokud bych uvažoval pouze s touto variantou, jednoznačně bych do hypotéky šel. Měsíčně bych si představoval splátku 3 000-4 000Kč po dobu cca 20-25let. Nicméně vím, že někdy v budoucnosti si budu chtít pořídit vlastní dům s partnerkou/manželkou a budu se chtít hypotéky na byt zbavit, čili byt prodat. Ale nevím jak náročné je tento krok uskutečnit. V tom případě uvažuji i s variantou jít nyní do podnájmu a hypotéku si vzít později na vyšší částku na rodinný dům. Ovšem radši bych již investoval "do svého", v podnájmech jsem žil už docela dlouho a je to prostě "černá díra" pro mé finance. Je mi jasné, že čím vyšší věk, tím nižší šance hypotéku získat. Mohl byste mi prosím poradit jak tuto situaci řešit? Pokud je navýšení hypotéky myslitelné, radši bych upřednostňoval tuto variantu. Děkuji Vám za odpovědi

Prodej nemovitosti a doplacení hypotéky

Dobrý den, mám hypotéku již deset let. Byla zřízena na vyrovnání dědictví. Díky tomu mám zastavený byt hodnoty asi 1 100 000 Kč. Zbytek hypotéky je 400 000Kč. Dotaz se týká toho, jestli mohu byt prodat sama a zbytek hypot.  zaplatit, nebo se prodeje musí účastnit banka? Pokud banka, jak by to probíhalo reálně. Děkuji Urešová

Výměna bytu

Dobrý den, mám hypotéku od KB banky (datum splatnosti 25. 9. 2020). Zůstatek úvěru 900 000,-Kč. Podepsala jsem novou fixaci na 3 roky. Z rodinných důvodů chci vyměnit svůj byt za menší (3+1 za 2+1). Zajímá mne jestli můžu převést uver na jinou osobu? Nebo lépe vzít peníze u majitele menšího bytu (jestli určitě on peníze má) a zaplatit KB v hotovosti? Jak velká bude pokuta? Děkuji za odpověď.

Daň z prodeje nemovitosti

Dobrý den, v září 2015 si u nás v domě koupil byt pán pro svoji sestru. Kupní cena byla 1.500000 ,-+ movité věci 550.000,- celkem 2.050.000,-. Daň byla 60.000,- (4%) Vše placeno hotově. Nyní sestra byt prodává a o koupi má zájem moje dcera. Celková cena je stejná 2.050.000,- půl ceny placeno hotově a půl ceny přes hypotéku. Nyní nám advokát řekl, že daň musí být 18% vzhledem k tomu, že se byt prodává takhle rychle. Že se odnového roku nesmí 3 roky prodat, a pokud se bude prodávat, že daň je takto navýšená. Nemohu nikde najít žádný zákon či vyhlášku, která by toto upravovala. V případě, že to platí by byla cena bytů daleko vyšší. Můžete mi prosím poradit. Děkuji Gita.Han.

Zástavní hodnota nemovitosti

Dobrý den. Přečetl jsem si váš článek ohledně oceňování nemovitostí. Pochopil jsem správně, že zástavní hodnota nemovitosti zjištěná bankovním odhadcem by měla být nižší než zjištěná obvyklá cena (=tržní) zjištěná soudním znalcem? Kdy mohou v tomto případě nastat vyjímky? Jakým mechanismem se může stát, že je cena zjištěná smluvním odhadcem banky, pro účely přiznání hypotéčního úvěru o 1 mil. vyšší než cena určená soudním znalcem, který snanovoval tržní hodnotu nemovitosti (tj. nejednalo se o adminitrativní cenu určenou pro přiznaání daně finančnímu úřadu) ? Je tato situace běžná?

Složení kupní ceny

Dobrý den, měl bych malou prosbu. Je možné u vás založit DEPOZITNÍ ŮČET za ůčelem složení kupní ceny nemovitosti? Děkuji Bořík Milan

Hypotéka na nemovitost s právní vadou

Dobrý den. Chceme se spoluvlastníkem nemovitosti zrušit spoluvlastnictví já bych mu chtěl jeho podíl vyplatit. Ovšem musím si na to vzít hypotéku. Vezme banka do zástavy barák, když je zde jedna právní vada na jeho pozemku? Kontrétně se jedná o 1/6 pozemku na kterém dům stojí. Jediná tato část pozemku, patřila mému dědovi, který zemřel a dědické řízení ještě nedoběhlo. Momentálně je pozemek spolu s dalšími věcmi z dědictví v likviditě, protože děda byl hodně zadlužený. Plánuji ho v "dražbě" vykoupit, ale kdy k odkupu bude moct dojít záleží na rychlosti úřadu, kterou já neovlivním a problém je tom, že spoluvlastník chce vyplatit co nejdříve. Nevíte jak v tomto banky postupují? Přijmou dům s takto "postiženým" pozemkem do zástavy při vyřizování hypotéčního úvěru nebo je to pro ně obecně problém a budu muset čekat až bude nařízen prodej 1/6 pozemku?

Spoluvlastnictví - vypořádání soudem

Pokračování dotazu č. 2291: Dobrý den, reaguji již jen z toho důvodu, že myslím na lidi, kteří z této (velmi kvalitní!!) poradny budou v budoucnu čerpat informace, aby nedošli k omylu! Moc vám děkuji za čas, který jste dotazu věnoval, nicméně ohledně soudního nařízení vyplacení podílu nemovitosti, která má dva spoluvlastníky, se mýlíte. Konzultovala jsem to dnes s advokátem a praxe je taková, že každý spoluvlastník, je na základě Občanského zákoníku ochráněn v tom smyslu, že ho nelze nutit ve spoluvlastnictví setrvávat. Pokud se se strýcem nedohodnu na vyplacení ani se nebude chtít dohodnout on se mnou, tak se defakto v tomto smyslu Občanského zákoníku navzájem poškozujeme a každý z nás má právo obrátit se na soud a požadovat zrušení a vypořádání spoluvlastnictví soudní cestou. Soud následně postupuje tak, že se v prvním kroku pokouší nemovitost fyzicky rozdělit, tak aby odpovídala jednotlivým podílům což v 90% případů není možné. Nebo přikáže celou nemovitost spoluvlastníkovi, který projeví zájem a stanoví výši úhrady (můj případ). A pokud ani toto není možné, tak nařídí dražbu domu a peníze rozdělí podle podílů. Viz.: http://www.epravo.cz/top/clanky/zpusoby-vyporadani-podiloveho-spoluvlastnictvi-pri-jeho-zruseni-soudnim-rozhodnutim-97367.html S přáním pěkného dne. ZL

Vypořádání spoluvlastnictví

Pokračování dotazu č. 2266: Dobrý den, děkuji za zodpovězení dotazu ze 31.10. Všechny informace mi moc pomůžou, jen jedna mě zmátla a to, abych se ve vypořádání spoluvlastnictví neobracela na soud, že by mi to nepomohlo. Přeci pokud já nebudu ochotná strýce vyplatit částkou, kterou si stanovil a on zároveň nepřistoupí na cenu, kterou mu nabízím já - každý podle svého znaleckého posudku, tak jediný kdo může rozhodnout o ceně a prodeji je soud, ne? Dá se předpokládat, že jediný kdo u soudu projeví o nemovitost zájem budu já a tak soud přikáže celý dům mě za úhradu, kterou určí!? A pokud cenu bude určovat dle znaleckého posudku vlastního, tak je větší pravděpodobnost, že se cena přiblíží té mé, jelikož já ho mám vypracovaný na základě relevantních pravdivých informací na rozdíl od strýce!? Proč by mi podle vás soud neměl pomoci? Docela jsem na něj spoléhala, ale teď jsem na vážkách. Dohoda se strýcem by byla asi nejlepší, jenže asi nebude možná, bohužel...

Smlouva o úschově

Dobrý den, můžete mi poradit prosím jak správně ošetřit jistotní účet, aby byl ochráněn i prodávající a na co si dát pozor.dostal se mi do rukou článek, čerstvá zkušenost s jistotním účtem u Unicredit bank, kdy prodávají byl chybným formulováním ohrožen ztrátou nemovitosti. děkuji Stanislav

Spoluvlastnictví

Dobrý den. Mám nemovitost ve spoluvlastnictví s mým strýcem. Já mám podíl 3/4. Strýc se chce své 1/4 zbavit, já ji chci koupit. Strýc si nechal vypracovat znalecký posudek tržní ceny. Cena se mi zdála přemrštěná, v posudku byly nějaké nepřesnosti, např. ve velikosti obce, materiálu střechy, materiálu, z kterého je postavena garáž, hloubka studny...strýc v domě nikdy nežil a dům nezná, tak podal znalci zřejmě zkreslené informace. Nechala jsem si udělat znalecký posudek ohledně tržní ceny vlastní a podle něj bych měla strýci vyplatit téměř o sto tisíc Kč méně. Strýc vypořádání předal svému advokátovi. Jaký mám v této věci zvolit postup - mám vyjednávat o ceně? Odmítnout jejich nabídku a riskovat, že svou část prodá někomu jinému? Nebo se mám se zrušením a vypořádáním spoluvlastnictví obrátit na soud? Nevíte kdo v takovém případě platí soudní výlohy? Podle jakého posudku by se asi soud při určení částky, orientoval? Soudy prý nemohou hodnotit odbornost/neodbornost znaleckých posudků, co by si tedy počal se dvěma rozdílnými posudky? Za případnou odpověď, alespoň části mých otázek, vám budu nesmírně vděčná! Zorka.

Kdo je majitelem jistotního účtu

JISTOTNÍ ÚČET KDE VLASTNÍKEM ÚČTU JE BANKA - JE TO BĚŽNÉ?

Jistotní účet

Dobrý den, k tab. Jistotní a vázané účty - srovnání. Prosím je zde dnes uvedená tab. aktuální? Jak dalece je spolehlivá v tomto Expobank, která podle této srov. tab. vychází jako nejvhodnější-nejlepší? Prodávám nemovitost a vybírám optimální jistotní účet u vhodné banky pro dočasné (cca 1 měsíc) uložení kupní částky (pod 3 mil.Kč). Děkuji za odpověd. S ohledem na citlivé údaje, prosím o nezveřejnění mého dotazu s mým jménem.

Prodej bytu - jistotní účet

v krátkom čase pred predajom bytu v Prahe uzatvorime jistotni učet u Vás. Momentálne by som potreboval vedieť len to, akým sposobom budem platit-uhradzat poplatok za zriadenie a vedenie jistotniho uctu vo Vasej banke a v ktorom momente sa tak stane. Potrebujem ten proces zahrnut do rezervacnej zmluvy, dakujem.

Ocenění nemovitosti

Dobrý den, chci prodat byt v rodinném domě spoluvlastníkovi. Mám znalecký posudek. Druhá strana bude čerpat hypotéku nakombinovanou se stavebním spořením. Zajímalo by mě, zda je pravda, že znalecké odhady si zadávají banky či stavební spořitelny samy, jak mi tvrdí. Musí přijmout můj posudek? Nemám chuť platit další. Děkuji za informace.

Úvěr pro SVJ na rekonstrukci a zateplení

Prosím poskytujete investiční úvěr pro SVJ na zateplení panelového domu, výše úvěru cca 1,3 mil Kč? Jaká je přibližně úroková sazba? Děkuji za odpověď.

Notářská úschova

Dobrý den, s manželem jsme v rozvodovém řízení. Dohodli jsme se, že vzhledem k dlouhé době soudního vyřízení naší žádosti zúžíme SJM - především nemovitost - tak, že byt si ponechám já a manžela vyplatím částkou 1 200 000,-. Manžel se obává podepsat u notáře zúžení před obdržením peněz a požaduje bankovní úschovu, kde by peníze byly, než se stanu výlučným vlastníkem na katastru nemovitostí. Lze si zažádat o takovouto úschovu? Co je k tomu potřeba doložit? A jaká by byla cena této úschovy? Děkuji.

SIPO

Dobrý den, potřebuji zrušit jednu platbu na SIPO. Konkrétně UPC, kde jsem se odhlásila a odevzdala jejich přístroje. Jak mám postupovat. Díky HP

Bytové družstvo a špatné hospodaření

DOBRÝ DEN, KOUPILA JSEM DRUŽSTEVNÍ BYT NA ŠPONAROVE 3 V ROCE 2009. Z DŮVODŮ ŠPATNÉHO HOSPODAŘENÍ DRUŽSTVA, PROBÍHÁ AUDIT. NEMŮŽEME SE DOPÁTRAT STÁTNÍ DOTACE V ROCE 2006 NA RENOVACI TOHO DOMU, KTERÁ BYLA DÁNA. DĚKUJI PETRUŠKOVÁ

Dotaz na reality

Dobrý den, chystám se prodávat nemovitost a chtěla bych pro tento účel zřídit jistotní účet u některé z bank. Chtěla jsem se zeptat, u které banky by bylo zřízení účtu nejvýhodnější a za jakých podmínek (co vše je k tomu třeba). Děkuji za odpověď

Dotaz na reality

Dobrý den,chci se zeptat jak mám postupovat když si chci vzít hypotéku na dum. Jak si banka zjistí hodnotu domu, a co musím doložit. Děkuji za odpověd

Dotaz na reality

Dobrý den. V případě bankovního účtu jsou vklady pojištěny do výše ekvivalentu 100.000 EUR. Chtěl bych se zeptat jak to je v případě, že chceme koupit nemovitost a k uložení peněz využijeme bankovní úschovu. Je tento vklad nějak pojištěn pro případ krachu banky nebo jinou podobnou událost? Díky za informaci. Michal

Dotaz na reality

Prosím o informaci: máme půjčku u ČSOB na revitalizaci domu s garancí dotace na úroky od ČMZRB v rámci akce PANEL.Kdybychom doplatili zbývající část jednorázově půjčkou od jiné banky, platí dále výše uvedená dotace na zaplacení úroků z takto doplacené půjčky? Splatnost půjčky je v roce 2020 a dosud nesplacená částka 2 000000 Kč .

Dotaz na reality

Dobrý den, mám tento dotaz: Prodávám byt přes realitní kancelář a kupující si vzal úvěr nebo hypotéku na bydlení. Banka chce, aby na tuto půjčku ručil bytem a také chce abychom se já i manžel na tuto smlouvu podepsali. Proč se musíme podepisovat na tuto smlouvu a proč se musí na smlouvu podepsat i manžel, který není vlastníkem bytu, neboť byt jsem nabyla před uzavřením nového manželství. Předem vám děkuji za odpověď. S pozdravem Hodúlová Dagmar

Dotaz na reality

Prodávám nemevitost Vašemu klientovi, který si od Vás bere hypotéku. Zvažujeme, jakým způsobem proplácet jednotlivé částky kupní ceny. Přímo z hyptéčního úvěru nebo peníze proplécet z bankovní úschovy - jaký je poplatek za bankovní úschovu. Děkuji Václav Kuneš K. Vary

Dotaz na reality

Dobrý den, jako realitní makléř zprostředkovávám prodeje nemovitostí a s tím spojených služeb advokátní kanceláře (advokátní úschova). Uvažuji o využití některého z bezpečného produktu banky, jako je vázaný ( jistotní ) účet. Lze sjednat tento účet za klienty (prodávající/kupující)? Případně u které banky je nejvýhodnější sazba či podmínky? Nebo je v nabídce bank jiný vhodnější produkt, depozitní účet??? Děkuji za odpověď. Veselý

Dotaz na reality

Chcela by som sa opytat, v akej banke by som si mohla otvorit ucet vedeny v eurach, na SVK mam ucet a byvam trvale v ČR, ked si presuvam eura na ceske koruny su tam poplatky.Rychlé odkazy

Banky v ČR