Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #6451, Přístupová cesta k nemovitosti

Přístupová cesta k nemovitosti, Reality

Sjednejte si hypotéku online
23.4.2019 Reality

Dobrý den, nabízím k prodeji za jednu cenu dvě sousedící rekreační nemovitosti v osobním vlastnictví a na pozemcích v osobním vlastnictví. Před nemovitostmi je louka, kterou mám v dlouhodobém opakovaném pronájmu od církve. Před loukou vede veřejná cesta, od níž se zahne do soukromé krátké přístupové cesty, kterou mám společně s dalšími dvěma vlastníky přilehlých nemovitostí rovněž v dlouhodobém opakovaném pronájmu od církve a po níž se dojede až těsně k mým dvěma nemovitostem, tj. tato cesta je mezi nemovitostmi a loukou a mohou ji používat pouze tři vlastníci přilehlých nemovitostí (tzn. včetně mne). Může zájemce o koupi získat hypotéku na koupi mých rekreačních nemovitostí? Předem moc děkuji za poskytnutí rady, většina zájemců totiž nemá potřebnou hotovost a financovala by koupi mých nemovitostí pomocí hypotéky.

Dobrý den,

nemáte-li v katastru u své přístupové cesty na cizím pozemku zapsané věcné břemeno práva chůze a jízdy, pak Vám majitel tohoto pozemku může kdykoliv vypovědět nájemní smlouvu a tím Vám znemožnit přístup na Váš pozemek. Mohla byste se pak soudit a třeba i něco vysoudit, ale obecně se jedná o právní vadu, která snižuje hodnotu nemovitosti.

Kupující hypotéku na koupi Vaší nemovitosti získat může, ale pravděpodobně bude muset ručit jinou než kupovanou nemovitostí či bude třeba financovat větší část kupní ceny z vlastních zdrojů (zástavní hodnota nemovitosti s touto právní vadou může být nízká). Také ne všechny banky do zástavy přijímají rekreační nemovitosti (obvykle je vyžadována trvale obyvatelná nemovitost s číslem popisným).