Jak se bránit proti exekuci po zemřelém otci, kterého jsme neznali?

Dobrý den, přišel mi z exekutorského úřadu dopis o zaplacení dluhu, který je po mém zemřelém otci. Dluh vznikl v roce 2005 a do dnešního dne narostl o nemalé penále. V době vzniku dluhu i úmrtí otce jsem byl nezletilý. Otec zemřel v roce 2012, tj. 7 let po vzniku dluhu a je záhadou, že tato pohledávka nebyla zahrnuta v dědickém řízení. Znamená to, že můj opatrovník neměl informace o vzniklém dluhu, tudíž jej nemohl uhradit a jeho neinformovaností se dluh navýšil o penále. Je možné, že pochybil notář, který dědictví měl na starosti a jakým způsobem se bránit? Z mé strany a ze strany opatrovníka nedošlo k pochybení, jelikož jsme o dluhu neměli ani ponětí. Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pokud nebyl dluh z roku 2005 doposud aktivně vymáhán, bude pravděpodobně již dávno promlčen (objektivní a subjektivní promlčecí lhůta činí 3, resp. 10 let). Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc a ověřit, zdali není tento dluh již promlčen.

Může se stát, že dluh není zahrnut v dědickém řízení. Má-li dědic podezření, že zůstavitel měl dluhy, je v rámci dědického řízení dobré učinit tzv. výhradu soupisu. V takovém případě byste ručila za dluhy zůstavitele jen do výše hodnoty dědictví. Bez výhrady soupisu ručíte za dluhy v neomezené výši.