Jak se vypořádat s kupujícím, který nechápe podmínky kupní smlouvy a chce se stěhovat dříve než je možné

Sjednejte si hypotéku online
31.3.2020 Reality

Dobrý den, prodáváme nemovitost, bude se postupovat přesně dle kupní smlouvy, vložení vkladu zástavní smlouvy, potvrzení této zástavní smlouvy KU, je podepsaná kupní smlouva a ověřena u advokáta, teď je postup plnění dle kupní smlouvy, do 5 dnů převod peněz kupců, následně jejich banka čerpání hypotéky, vše do úschovy advokáta, advokát bude o každé změně informovat, jakmile bude mít peníze, podá návrh na vklad dle kupní smlouvy, tu je čekací doba 20 dnů, tu neovlivníme, následně budeme kupující/prodávající obeznámeni se změnou vlastnických práv, toto máme dát vědět advokátovi, znovu ověří a pošle peníze do 5 dnů na účet prodávajících, současně je zde podmínka, že nemovitost máme vystěhovat do 10 dnů od provedené změny vlastnických práv, toto vše by se stihlo i v případě, že kupujeme domek a získané peníze rovnou poukážeme na účet developera. Kupující na nás tlačí, abychom se co nejdřív v stěhovali, byl nastřelen jistý termín, kdy bude nás domek dokončeny s předpokladem, že kupující začne vše vyřizovat po uzavření smlouvy budoucí. Kupující ovšem v téhle věci nic 2, 5 měsíce nepodnikl a začal hypotéku vyřizovat 1,5 měsíce předem, než by si představoval bydlet. My jako prodávající jim přece nemůžeme předat nemovitost, skoro 4 měsíce jsme jen čekali, když nemovitost bude stále naším majetkem a nebude provedena změna vlastnických práv a tak je ošetřeno i ve smlouvě. V případě, že je tam pustíme bydlet a něco nám způsobí, byt vyhoří, pojištění domácnosti máme na své jméno, pak by jednoduše mohli odstoupit od smlouvy se ztrátou rezervačního poplatku. Proto smlouvy jsou ošetřené. Poraďte mi, jak na kupujícího, který to nechápe. Advokát na obou schůzkách vše vysvětlil, aby obě strany věděli. Je nám jasné, že kupující měl nájemní smlouvu, ale když v téhle věci začal jednat později a v době koronavirové a smlouva zní jasně, my jako prodávající máme svázané ruce. Náš domek by nám předali jinak i dříve, kdyby kupující vše zařizovat včas, vše by se stihlo. S touto jejich prodlevou ve vyřizování, se musíme řídit podmínkami dle kupní smlouvy, ač se to možná kupujícím nelíbí.

Dobrý den,

předat byt kupujícímu určitě nemůžete před složením celkovém kupní ceny do advokátní úschovy a před podáním návrhu na změnu vlastníka na katastr. Kupující stále může od kupní smlouvy odstoupit, nezaplatit, a tedy nemá absolutně žádný nárok dožadovat se předání nemovitosti před řádně sjednaným termínem. To že nemá kupující kde bydlet není Vaše starost. Určitě si může sjednat krátkodobý podnájem na 1-3 měsíce, než se vše vyřeší.