Banky.cz Banky.cz Štítky prodej bytu

prodej bytu

Prodej bytu firmě

Dobrý den, vlastním čtvrtinu bytu, kterou mi darovala maminka v roce 2018. Byt má nyní 6 majitelů, 2 z nich chtějí byt koupit, ale ne jako fyzické osoby, nýbrž jako firmy, které vlastní. Je v tom nějaký rozdíl, nebudu muset platit nějakou daň, když ode mne odkoupí tu čtvrtinu? Děkuji

Prodej bytu a daň z příjmu

Rodiče mně darovali byt, ve kterém nikdo nebydlel asi 5 let. Já jsem ho ihned prodala, odhad byl menší než prodejní cena. Zaplatím daň z příjmu jenom z toho rozdílu?

Prodej bytu

Dobrý den, ještě jednou se vracím k dotazu ohledně prodeje jednoho pokoje z bytu 3+1, který jsem podávala 18.1. 2020. Bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů, byty jsou v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Dostala jsem odpověď: "prodej pokoje sousedovi má mnoho různých řešení a spíše bych zde doporučil vyhledat odbornou právní pomoc. Je-li byt vymezen a zapsán v katastru jako samostatná jednotka, pak můžete prodat sousedovi podíl na této jednotce nebo tento pokoj přičlenit k sousednímu bytu sepsáním prohlášení vlastníka, kde by došlo k novému vymezení bytových jednotek". Jestli jsem to tedy dobře pochopila, pak Vaše odpověď se týkala případu, že by byt byl v osobním vlastnictví. Jak je to tedy s prodejem jednoho pokoje u bytu s podílovým vlastnictvím? Děkuji za odpověď.

Prodej části bytu

Dobrý den, bydlím v bytě o velikosti 3+1, byt je součástí domu, kde je 6 bytů v podílovém vlastnictví. Byt máme se sestrou, já 3/4, sestra 1/4. Prodáváme sousedovi jeden pokoj, chtěla bych se zeptat, zda v kupní smlouvě musí být u nás jako prodávajících uvedeno kromě nacionálů také přesné vyměření našich podílů na domu, přestože se jedná pouze o prodej jednoho pokoje, nebo postačí pouze základní údaj, tedy že jsme výlučnými vlastníky podílu na tomto domu. Vzhledem k tomu, že budeme požadovat vklad do katastru nemovitostí, kde tyto údaje jsou k dispozici, si chci toto raději ověřit. Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.

Prodej a koupě bytu a daně

Dobrý den, máme dům v podílovém vlastnictví (6 bytových jednotek). Nyní jsem se domluvila na prodeji jednoho pokoje se sousedem, čímž se změní velikost podílů u obou. Do jakého termínu po sepsání smlouvy o prodeji nemovitosti (nebo její části) se musí tato změna nahlásit na katastr nemovitostí k provedení úpravy podílů? Stačí doložit oboustranně podepsanou kupní smlouvu? A dále mám dotaz, dokdy je nutné tuto změnu vyřešit na finančním úřadě, a jak je to se zdaněním této změny? Děkuji za odpověď, snad je tento dotaz srozumitelný. Jste skvělí, vždy jste mi pomohli. Přeji hezký den

Dědictví a prodej bytu

Dobrý den, vlastním jednu čtvrtinu bytu, kterou mi v roce 2018 darovala moje maminka. Ta v létě 2019 zemřela a byt má teď 6 majitelů (polovinu vlastní čtyři dcery zemřelého manžela mojí maminky a čtvrtinu moje sestra). Dvě z těchto dcer mají o byt zájem a chtějí od nás zbylé podíly odkoupit. Jaký postup je v tomto případě nejefektivnější a nepodléhá to nějaké dani?

Prodej nemovitosti a DPH

Dobrý den, koupila jsem byt, zrekonstruovala ho, par mesicu pockala a prodala za castku 700 000 Lc, na sve jmeno, jako fyzicka osoba. Ted bych to chtela udelat podruhe, ale znamy mne varoval, ze kdyz to udelam v ramci 12 mesicu, tak budu mit obrat 700 000 Kc + castka za prodej dalsiho bytu, to presahnu 1 000 000 Kc a ted jiz budu platcem DPH, budu muset mit ucetni a mit podvojne ucetnictvi a dalsi komplkace spojene s DPH. Mam cekat rok, abych se tomu vyhla? Jsem normalni zamestnanec, nakup a prodej bytu jsem delala poprve, nemam to jako hlavni prijem, nemam s.r.o. Muzu tohle vubec udelat jako fyzicka osoba? Nic jsem nikde o tom nevygooglila, dekuji predem za vasi odpoved.

Musím platit daň z prodeje bytu?

S bratrem jsme vlastnili byt zhruba 10 let. Před 3 lety bratr mojí polovinu odkoupil od mého insolvenčního správce (jsem v insolvenci 5. rokem). V listopadu 2019 bratr byt prodal. Musí podat daňové přiznání z příjmu a zaplatit 15% daň? Děkuji za odpověď.

Prodej bytu a stanovení ceny

Dobrý den, možná trochu hloupý dotaz. Mám byt, který bych rád prodal. Nyní se rozhoduji jakou cenu stanovit. Mám něco doporučeno od makléře. Nicméně z vlastní zkušenosti vím, že odhadci v bankách ohodnocují nemovitosti na nižší hodnoty. Samozřejmě chci, aby kupci byla schválena hypotéka. Je možné si zaplatit od banky ohodnocení nemovitosti tak, abych dopředu věděl, že hypotéka zájemci bude schválena?

Prodej bytu a daň z příjmu

Dobrý den, minulý rok jsme s partnerem prodali byt a následně koupili nový. Až posléze jsme zjistili, že byť jsme v bytě bydleli přes dva roky, trvalé bydliště jsme tam měli pouze rok a půl. Bohužel jsme se přehlásili později. V tomto případě bychom tedy zřejmě museli platit daň z prodeje nemovitosti, ale jak je to, když jsme vlastně peníze z prodeje starého bytu investovali do nového? Popř. nestačí nějak doložit, že jsme v daném bytě bydleli (platba nájmu, elektřiny, prohlášení správce atd.), i když jsme tam ještě neměli trvalý pobyt? Předem děkuji za odpověď a přeji hezký den.

Prodej podílu na bytu

Pokračování dotazu č. 8333: Mám ještě doplňující dotaz - sestra bydlí s dětmi u svého přítele mimo naše město, jsme v kontaktu vesměs telefonicky, osobně pouze občas, sestra není příliš časově flexibilní. Proto se chci zeptat, jakým způsobem s kupujícím části bytu sepsat kupní smlouvu v tomto případě, zda stačí sepsat smlouvu mezi kupujícím a mnou, s tím, že bych se poté finančně vypořádala se svou sestrou (předpoklad je samozřejmě písemné ujednání mezi mnou a sestrou o finančním vypořádání po prodeji), nebo je nutné mít z její strany plnou moc k jednání o prodeji této části bytu. A dále prosím o odpověď na dotaz, jak koncipovat kupní smlouvu s kupujícím, tedy zda ve smlouvě uvést obě s uvedením podílu, tedy také částky, která ji přináleží po prodeji, nebo je postačující sepsat tuto kupní smlouvu opět s plnou mocí sestry pouze na mé jméno. Děkuji Vám velice za Vaši odpověď.

Prodej části bytu

Dobrý den, se svou maminkou jsme zakoupily v r. 1992 napůl byt do podílového vlastnictví o velikosti 3+1. Mám sestru, která byla od r. 1998 vdaná a bydlela v RD s manželem a dětmi. Nyní je již rozvedená, jedna dcera 21 let a druhá 16 let. V květnu 2019 maminka zemřela a v rámci dědického řízení, po domluvě se sestrou, byla na ni polovina z maminčiny poloviny, tedy 1/4 bytu přepsána v katastru nemovitostí. Já tedy vlastním 3/4, sestra 1/4 bytu.V bytě však bydlím pouze já, sestra s přítelem a dětmi u něj. V současné době mi soused nabídl, že by ode mne odkoupil 1 pokoj o velikosti 15 m2. Vzhledem k tomu, že jsme zdědily také dluhy a také vzhledem k tomu, že sestra přistěhování neplánuje, obě s prodejem souhlasíme. Zde se chci zeptat, v jaké výši by byla cena za prodej rozdělena vzhledem k rozdílnému vlastnictví bytu na 3/4, které vlastním já, a 1/4, které vlastní má sestra. Zda je cena rozdělena dle těchto čtvrtin, nebo má sestra nárok na polovinu ceny za prodaný pokoj, či na 1/4 z kupní ceny. A další moje otázka se týká dani z prodeje nemovitosti. Na internetu jsem našla informaci, že z této daně je osvobozen vlastník nemovitosti, který ji má ve vlastnictví minimálně 5 let, nebo zda a v jaké výši by se tato daň platila z naší strany. Současně s tím se týká poslední dotaz, v případě, že by byla daň placena, pak předpokládám dle výše jednotlivých čtvrtin, tedy buď 75/25 %, nebo napůl. Děkuji Vám za odpověď na mé dotazy, vždy jste mi výborně a srozumitelně poradili a jste prostě skvělí. Přeji hezký den a do budoucna jen spokojené klienty.

Prodej bytu a dar

Dobrý den, v létě mi zemřela maminka, byt má nyní 6 majitelů. Já vlastní jednu čtvrtinu, kterou mi maminka darovala v roce 2018. Když se byt prodá, musím platit nějakou daň? A za jakých okolností se jí lze vyhnout? Děkuji

Prodej bytu se zástavním právem

Dobry den, s pritelem jsme si brali pred 2 lety hypoteku na byt v osobnim vlastnictvi. Timto bytem rucime. A chci se zeptat, zda by se dal byt prodat a koupit dum? Dekuji za odpoved.

Vlastním družstevní byt

Dobrý den, mám exekuce a chtěla bych jít do insolvence. Mám družstevní byt, ale ne ve svém vlastnictví. Cena bytu je odhadována na 1 050 000 Kč, mé dluhy se všemi úroky jsou 1 065 000 Kč. Byt má jít do dražby. Chceme ji tímto zastavit. Je nějaká možnost, že v insolvenci o ten byt nepřijdu? Jsem zaměstnaná na dobu neurčitou. Děkuji

Ceny bytů v Česku vyrostly za 5 let o víc než třetinu. Brno překonalo ve zdražování Prahu i Paříž

O víc než 37%. Tak výrazně stouply za posledních 5 let průměrné ceny bytů v České republice. Vyplývá to z aktuálních dat evropského statistického úřadu Eurostat. V rychlosti zdražování nemovitostí Česko dokonce patří mezi špičku Evropské unie. Podle developerů a analytiků sice růst cen letos mírně zpomalí, určitě se však nezastaví.

Horší než Uganda nebo Tádžikistán. Česko je ve vyřízení stavebního povolení mezi nejhoršími

Uganda, Tádžikistán, Moldávie, Kyrgyzstán nebo například Tanzanie. To jsou jen některé státy, ve kterých je vyřízení stavebního povolení jednodušší než v České republice. Podle nedávno zveřejněné zprávy Doing Business 2020 je před Českem hned 156 zemí světa. Naše republika tak patří mezi třicítku nejhorších.

Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.

Výstavba bytů letos zrychlila, přesto jich je pořád málo. Těží z toho investoři

Skoro 5 500 nových bytů v bytových domech začali od začátku roku do konce května stavět developeři v Česku. V porovnání s minulým rokem je to o 60 % víc. Tempo ale začíná zpomalovat a bytů je na trhu stále málo. I proto lidé každý třetí kupují jako investici.Rychlé odkazy

Banky v ČR