Prodej bytu a PENB, Reality

Sjednejte si hypotéku online
27.6.2020 Reality

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je průkaz PENB povinnou součástí kupní smlouvy při prodeji bytové jednotky v bytovém domě. SVJ nemá průkaz zpracován a raději by peníze použilo jinak než na zbytečný průkaz. Může být kupní smlouva neplatná, pokud nebude PENB její přílohou? Moc díky za odpověď.

Dobrý den,

PENB není povinnou součástí kupní smlouvy. Kupujícího musíte informovat o energetické náročnosti prodávané nemovitosti. To můžete učinit buď pomocí PENB nebo doložením účtů za energie za poslední rok (99% prodávajících preferuje druhou možnost, neb na rozdíl od PENB je doložení účtů nic nestojí). Ani účty za energie nemusí být povinnou součástí kupní smlouvy (např. formou přílohy). Stačí pouze prodávajícího o energetické náročnosti bytu informovat.

SVJ nemá povinnost nechat si zpracovat PENB, neboť samotnému společenství PENB k ničemu dobré není (nemá z něj žádný užitek). PENB si případně na svůj náklad musí nechat zhotovit majitel bytové jednotky (SVJ nemůže nést náklady na prodej bytových jednotek vybraných členů společenství).