Banky.cz Bankovní poradna zdarma Hypoteční poradna #14894, V jakém poměru máme nabýt vlastnictví k nemovitosti?

V jakém poměru máme nabýt vlastnictví k nemovitosti?, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, prosím o informaci k partnerské hypotéce. Vlastním pozemek a jsem zatížen hypotékou na byt (podotýkám hypotéka není velká, cca 35% hodnoty bytu). Nicméně jsme se s partnerkou rozhodli, že bychom na pozemku postavili dům. Můj dotaz spočívá v tom, pokud bychom měli společnou hypotéku a já bych bance ručil pozemkem a bytem, u nichž jsem veden jako vlastník (byt je sice zatížen hypotékou, ale byt bych pronajal, hypotéka by byla pokryta a zbylé finanční prostředky z pronájmu by sloužily na pokrytí společné hypotéky na dům), jakým způsobem určit ideální podíl každého z nás na vlastnictví domu? Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

do výpočtu doporučuji zahrnout vstupní vklad (pozemek) a podíl na měsíčních splátkách.

Příklad: Cena RD (stavba a pozemek) 5 mil Kč, cena samotného pozemku 2 mil. Kč, partnerská hypotéka na 3 mil. Kč splácená oběma rovným dílem. Vy byste měl vlastnit 70% (vkládáte hodnotu 3,5 mil. Kč z celkových 5 mil. Kč) a partnerka 30%.