Jak rozdělit peníze za prodej pokoje v bytě a jaká je daň z prodeje nemovitosti?

Sjednejte si hypotéku online
20.12.2019 Reality

Dobrý den, se svou maminkou jsme zakoupily v r. 1992 napůl byt do podílového vlastnictví o velikosti 3+1. Mám sestru, která byla od r. 1998 vdaná a bydlela v RD s manželem a dětmi. Nyní je již rozvedená, jedna dcera 21 let a druhá 16 let. V květnu 2019 maminka zemřela a v rámci dědického řízení, po domluvě se sestrou, byla na ni polovina z maminčiny poloviny, tedy 1/4 bytu přepsána v katastru nemovitostí. Já tedy vlastním 3/4, sestra 1/4 bytu.V bytě však bydlím pouze já, sestra s přítelem a dětmi u něj. V současné době mi soused nabídl, že by ode mne odkoupil 1 pokoj o velikosti 15 m2. Vzhledem k tomu, že jsme zdědily také dluhy a také vzhledem k tomu, že sestra přistěhování neplánuje, obě s prodejem souhlasíme. Zde se chci zeptat, v jaké výši by byla cena za prodej rozdělena vzhledem k rozdílnému vlastnictví bytu na 3/4, které vlastním já, a 1/4, které vlastní má sestra. Zda je cena rozdělena dle těchto čtvrtin, nebo má sestra nárok na polovinu ceny za prodaný pokoj, či na 1/4 z kupní ceny. A další moje otázka se týká dani z prodeje nemovitosti. Na internetu jsem našla informaci, že z této daně je osvobozen vlastník nemovitosti, který ji má ve vlastnictví minimálně 5 let, nebo zda a v jaké výši by se tato daň platila z naší strany. Současně s tím se týká poslední dotaz, v případě, že by byla daň placena, pak předpokládám dle výše jednotlivých čtvrtin, tedy buď 75/25 %, nebo napůl. Děkuji Vám za odpověď na mé dotazy, vždy jste mi výborně a srozumitelně poradili a jste prostě skvělí. Přeji hezký den a do budoucna jen spokojené klienty.

Dobrý den,

neb prodáváte část bytu, který vlastníte se se sestrou dohromady v poměru 25%/75%, bude se i příjem z prodeje dělit mezi Vás v tomto poměru. Daň z prodeje bytu (resp. daň z příjmu ve výši 15% ze zisku) platit nebudete ani jedna, neboť nemovitost vlastníte déle než 5 let a sestře se do této lhůty počítá i doba, po kterou nemovitost vlastnil zůstavitel.