Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #13649, Vypořádání podílového spoluvlastnictví

Jak odložit zrušení spoluvlastnictví a prodej nemovitosti? Rada pro udržení domova a ochranu finančních prostředků

Sjednejte si hypotéku online
26.3.2021 Reality

Dobrý den, jsem většinový spoluvlastník nemovitosti. Nový spoluvlastník nepřispívá na údržbu nemovitosti, vše si hradím sama a pečuji o nemovitost. V rámci vypořádání spoluvlastnického podílu (jelikož se nemůžeme dohodnou jak s nemovitostí naložit) mi hrozí v rámci zrušení spoluvlastnického podílu prodej celé nemovitosti. Chtěla bych požádat soud o odložení Zrušení spoluvlastnictví o dva roky. Chtěla bych v domečku dožít. Na domě mám prozatím bankovní zástavu, do dvou let dojde ke splaceni a zrušení bankovní zástavy. Chtěla bych požádat někoho z rodiny, aby si vzal půjčku a opět můj podíl byl použit jako zástava bance. Tim bych podíl nového vlastníka vyplatila. Prosím o radu, jak mám postupovat. Zda by návrh na odložení zrušení spol. podílu oddálil prodej domu. Protože pokud by došlo k dražbě vydražené nemovitosti, financi by šly zástavnímu věřiteli a já bych neměla na pořízení nového bydlení finanční prostředky. Zda je možné nařídit v tomto případě dražbu, když na podílech vázne bankovní zástava. Předem děkuji za radu.

Dobrý den,

banka Vám na nemovitost mimo zástavy velmi pravděpodobně zapsala též věcné břemeno "zákaz zcizení", které znemožňuje převod nemovitosti. Dokud budete hypotéku řádné splácet, banka nemá důvod Vám úvěr zesplatňovat. I pokud by na nemovitosti zákaz zcizení zapsán nebyl, podíl na nemovitosti se zástavou by byl neprodejný.

Nikdo nemůže být ze zákona nucen setrvávat v podílovém spoluvlastnicví proti své vůli. Proti vypořádání spoluvlastnictví nelze argumentovat "já chci nemovitost vlastnit, dožít v ní, teď nemám peníze na vyplacení, atd.". Prakticky ale bude vaše nemovitost jen těžko prodejná.