Banky.cz Bankovní poradna zdarma Daně #12639, Daň z prodeje nemovitosti

Jak zakomponovat porizeni nove nemovitosti do vypoctu danove povinnosti po prodeji bytu?

25.1.2021 Daně

Dobry den, v roce 2019 jsem koupil byt za 9 mil. Kc pro vlastni bytovou potrebu, byt jsem zrekonstruoval za 450k a v polovine roku 2020 prodal za 12,9 mil. Kc. Na byt jsem mel hypotecni uver 6 mil. Kc, ktery jsem soucasne s prodejem nemovitosti cely uhradil. Nyni resim zdaneni zisku z prodeje nemovitosti. Od prodejni ceny (12,9 mil. Kc) jsem odecetl porizovaci cenu (9 mil. Kc), dan z nabyti nemovitosti (360k), rekonstrukci (450k), uroky z hypoteky z rok 2020 (59k - lze prosim odecist take uroky za rok 2019 pokud jsem je v predchozim danovem priznani nevyuzil?), provize RK z prodej nemovitosti (470k), cimz mi vychazi dan cca 390k. Mam dotaz ohledne osvobozeni od dane v pripade, ze bych jeste do lhuty 1 rok od obdrzeni kupni ceny poridil nemovitost pro vlastni bydleni, pricemz bych ale nepouzil celou castku, ktera mi z prodeje zbyla. Planuji nyni porizeni nemovitosti za cca 2 mil a jde mi o to, jakym zpusobem tyto 2mil zakomponovat do vypoctu danove povinnosti. Dekuji

Dobrý den,

pokud příjem z prodeje nemovitosti použijete na řešení vlastních bytových potřeb do 1 roku od přijetí peněz, budete od placení daně osvobozen. Pro plné osvobození byste tak musel pořídit nemovitost za 12,9 mil. Kč.