Banky.cz Banky.cz Bankovní poradna zdarma Reality #13694, Za kolik mám koupit byt?

Za kolik mám koupit byt?, Reality

LZ

Dobrý den, před nedávnem jsem vám pokládal dotaz ohledně toho, kolik prostředků je potřeba mít naspořeno pro získání hypotéky. Moc děkuji za Vaši radu! Odpověděli jste mi, že pokud člověk nakupuje rozumně (za tržní průměr), tak není problém získat hypotéku na 80 % (minus poplatek RK). Jenomže zorientovat se v tom, co je tržní cena, mi přijde skoro nemožné. Rád bych koupil třípokojový byt v Brně. Na inzertních serverech začínají ceny od 70 tisíc/m2 (to jsou byty, které vyžadují kompletní rekonstrukci), obyvatelné byty od 80 tisíc/m2. A pak je potřeba počítat s tím, že kvůli více zájemcům se ta cena nejspíš ještě o 10 % navýší. Je to pro mě trochu záhada, protože jsem objevil web Atlas cen, kde se na konci minulého roku u podobně velkých bytů zobrazují ceny kolem 55–65 tisíc/m2. Nevím, jak si mám ten rozdíl vysvětlit. Rostou tak rychle ceny, nebo jsou ty údaje tak nespolehlivé? Z toho, jak ty inzeráty rychle mizí, bych usuzoval, že současná tržní cena třípokojových bytů v okrajových čtvrtích je kolem 75 tisíc/m2 (byty k rekonstrukci), resp. 90 tisíc/m2 (obyvatelné byty). Myslíte, že to odhadci bank vidí podobně, tzn. že bych v takových případech dostal 80% hypotéku? Moc děkuji za radu!

Nejlepší hypotéka na jedno kliknutí!

Dobrý den,

nemovitosti zdražují každoročně o 10 a více procent. Cenové mapy vycházejí z dat realizovaných transakcí, tedy je zde určité zpoždění. Každá cenová mapa má trochu jinou metodologii, agreguje jinak velké území, stavy nemovitostí, atd. Je možné, že byt s cenou 60 000 Kč/m2 v roce 2019 dnes může stát i o 10 000 Kč na m2 více. Taktéž může být poněkud ošemetné snažit se koupit byt pro vlastní bydlení za průměrnou tržní cenu (takto bude spíš postupovat investor, který kupuje byt na pronájem). Vy chcete bydlet v takové lokalitě a v takovém bytě, kde se Vám líbí. Co se líbí Vám se však nemusí líbit druhému. Proto se zde hůře pracuje s pojmem "průměrná tržní cena". Spíše budete ochoten si připlatit za něco, co se Vám líbí. Tomu se říká tzv. cena zvláštní obliby. 

Petr JermářBanky.cz

Máte jiný dotaz? Ptejte se

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

Výpočet bonity? Roli hrají příjmy, výdaje i vaše pohlaví

15.9.2021, Hypotéka, Autor: Luboš Gregor

Dá mi banka hypotéku, jakou potřebuji? Nebo odejdu s prázdnou? To jsou otázky, kterou řeší každý žadatel o hypoteční úvěr. O tom, jaká bude odpověď, rozhoduje několik faktorů. A jedním z nejdůležitějších je vaše bonita. Proto vám řekneme, co tento pojem znamená a z čeho výpočet bonity vychází.

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

Uniqa pojišťovna dokončila sloučení s Axou. A je číslem 5 na trhu

13.9.2021, Pojištění, Autor: Jan Klusák

Hotovo, Uniqa pojišťovna už je pátým největším pojistitelem na českém trhu. Rozhodlo o tom spojení s Axa pojišťovnou a Axa životní pojišťovnou. Uniqa díky tomu převzala 800 000 jejich klientů. A svůj tržní podíl navýšila na skoro 8 %.

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

Podnikatelský účet – co vám může přinést, a kdy se bez něj naopak obejdete jako OSVČ i jako firma?

11.9.2021, Běžný účet, Autor: Lenka Rutteová

Stali jste se OSVČ a přemýšlíte, zda budete muset mít podnikatelský účet? Možná si říkáte, že si jej založíte dobrovolně, protože by mohl nabídnout něco zajímavého. Ale co? Případně máte novou firmu a nejste si jistí, kdy přesně musí s.r.o. podnikatelský účet mít a kdy jej legislativa nevyžaduje. V našem článku najdete všechny informace, které ohledně podnikatelských účtů pro začátek potřebujete.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

NL

#15362, Prohlášení poplatníka, Daně, 19.9.2021

Dobrý den, jsem zaměstnaná na DPP a DPČ u dvou různých zaměstnavatelů. Tím ze jsem studentkou jsem na první dohodu podepsala růžové prohlášení, ale u data zúčtovacího období jsem vyplnila pouze 6/2021 (jako za červen 2021). Tak to jsem postupovala i v červenci. V srpnu jsem nastoupila na druhou dohodu, kde jsem s doměním, že růžové prohlášení už mám neplatné, protože jsem ho vždy vyplňovala jen na daný měsíc, podepsala znova a teď se mi sešlo, že ani jedna z dohod mi nestrhla daň z platu. Toto už s jedním ze zaměstnavatelů řeším, ale zajímalo by mě, jak je to tedy s růžovým prohlášením, pokud tam rovnou zapíšu období, měsíc na který jsem chtěla aby platilo, tak je to tedy špatně a platí dokud ho neukončím? Děkuji

Dobrý den, prohlášení poplatníka platí pouze pro měsíce které vyplníte. Pokud jste neměla zaškrtnutý např. srpen a zaměstnavatel Vám přesto za tento měsíc slevu aplikoval, požádejte mzdovou účtárnu o korekci. 

S

#15361, Mohu znovu do insolvence?, Exekuce a insolvence, 19.9.2021

Dobrý den, chci se optat, zda je možné požádat o insolvenci znovu. Kamarádka totiž splatila prvni insolvenci v červenci 2018, pak se rozvedla a byla nucena si sehnat byt, takže si musela vzít nebankovní půjčku a odešla předčasně do důchodu. A teď má jen důchod a potřebovala by ty půjčky dát do insolvence. Celkem dluží 150 000 Kč a výše důchodu je 12 455 Kč.

Dobrý den, jak skončila insolvence v roce 2018? Pokud nebyly uhrazeny všechny přihlášené pohledávky a část dluhů byla prominuta, bude možné o další insolvenci požádat až za 10 let od data ukončení předchozí insolvence (červenec 2028).  Tento dotaz jste dnes do poradny zadala celkem 63x. Pokud byste měla jakékoliv další dotazy, stačí každý dotaz zadat vždy jen jednou (opakovaným zadáním dotazu nedostanete rychlejší ani jakkoliv lepší odpověď). 

J

#15360, Vklad vyšší hotovosti, Běžný účet, 18.9.2021

Dobrý den, babička mi věnovala 600 000 Kč, které měla doma a já bych je chtěla vložit na účet. Jak mám prokázat, kde jsem je vzala, kdyby to banka chtěla vědět?

Dobrý den, limit pro hotovostní transakce je 270 000 Kč již od roku 2004, tedy doporučuji neukládat do banky v jeden den více než tuto částku (a určitě netvrdit, že jste naráz dostala celých 600 000 Kč) - jinak byste si vystavila možné sankci až 0,5 mil. Kč. Přechovávat takto vysokou částku doma není rozumné. Pokud by Vás někdo vykradl či by došlo k živelné události (požár, vytopení vodou), přišla byste o všechno. 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 15 300 přehledně členěných dotazů


Banky v ČR