Stavba RD bez hypotéky, Hypoteční poradna

Sjednejte si hypotéku online

Dobrý den, chceme stavět dům, pozemek máme. Vlastníme byt v osobním vlastnictví. Chceme tento byt prodat a z utržených peněz postavit rodinný dům. Podmínkou je bydlet v tomto bytě po dobu stavby rodinného domu, tzn cca 1 rok. Nechceme hypotéku, ale rádi bychom postupně rozpouštěli hodnotu bytu. Je něco takové možné?

Dobrý den,

možné je všechno, ale musel byste najít kupujícího, který by byl Vaše pravidla ochoten akceptovat. Jsou 2 základní typy kupujících:

1) Ten co byt kupuje pro vlastní bydlení: takovýto kupující potřebuje obvykle bydlet hned, každý měsíc navíc mimo vlastní byt pro něj znamená výdaj na nájmu a/nebo omezení komfortu (např. život ve výrazně menším bytě a v jiné lokalitě než by potřeboval). Málokdo bude ochoten Vám peníze zaplatit nyní s datem předání bytu za rok.

2) Investor, který byt kupuje na následný pronájem: investor nepotřebuje v bytě bydlet a naopak hledá zájemce o bydlení, tedy by nebyl problém Vám byt na rok pronajmout.

Spíše byste tedy hledal investora. Vše by proběhlo tak, že byste byt prodal a následně si ho zpětně od nového majitele pronajal. Jiné právní konstrukce (např. Vámi navrhované postupné čerpání peněz s převodem bytu za rok) nebudou téměř pro nikoho akceptovatelné.

Čím složitější podmínky stanovíte, tím nižší prodejní ceny dosáhnete. Právě proto existuje hypotéka, neboť i při prodeji bytu teď a zpětném nájmu na rok byste na nájemném zaplatil mnohem více než na úrocích za hypotéku (roční nájemné je obvykle cca 5% z tržní hodnoty bytu, úroky z hypoték i méně než 2%). Hypotéku můžete zcela doplatit při výročí fixace, tedy doporučuji si vzít hypotéku s fixací na 1 rok, za rok byt prodat a úvěr bez sankce doplatit.