Banky.cz Články Reality Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

6.9.2019 Reality

Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.

Asi nepřekvapí, že bydlení mimo centrum je levnější. Ani tam ale nemůžete počítat s příliš příznivou cenou. V hlavním městě totiž za metr čtvereční nového bytu zaplatíte průměrně 107 000 korun. V praxi to znamená, že na 60metrový byt vyděláváte přes 10 let.

Výsledek takového zdražování je jednoznačný – vlastní bydlení si může dovolit stále míň lidí.

Developeři proto přišli s řešením, které jim má pomoct, aby prodeje neklesaly. Staví hlavně menší byty. Zatímco loni měl průměrný nový byt typu 2+kk v Praze 56 metrů čtverečních, letos je to o dva metry méně.

Rozměry klesají, cena roste

A pozor, zmenšování se netýká jen nových bytů. Jak upozornily Hospodářské noviny, v Praze klesá i velikost těch starších a zrekonstruovaných. Jsou průměrně o dva metry čtvereční menší, než byly před rekonstrukcí.

Problém je, že spolu se zmenšením rozměrů nepřichází snížení ceny. Právě naopak. Zrekonstruované byty v centru Prahy jsou letos o 8 000 korun na metr čtvereční dražší než loni. A výsledkem jsou právě rekordní ceny, kdy u zrekonstruovaného bytu v Praze 1 zaplatíte za metr čtvereční průměrně 193 000 korun.

Zdražování nahrávají investoři i nedostatek bytů

Jedním z důvodů takového zdražování je velký zájem investorů. Zrekonstruované byty totiž kupují a potom je pronajímají. Jak dlouhodobě, tak krátkodobě prostřednictvím Airbnb a podobných služeb.

Také proto Praha začíná tyto služby regulovat.

Nedá se ale čekat, že to přinese výrazné zlevnění. V hlavním městě je totiž bytů jednoduše málo. A současné tempo výstavby poptávce zdaleka nestačí – je víc než dvakrát pomalejší než přírůstek obyvatel.

Podle dat mobilních operátorů navíc v Praze reálně žije víc lidí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Ty počítají s 1,3 milionu obyvatel. Ve skutečnosti jich ale má být ještě o čtvrt milionu víc. Aby si s takovými počty developeři poradili, museli by každý rok postavit 10 000 nových bytů.

Zdražuje se i v dalších částech republiky

V Praze je sice situace s bydlením nejsložitější, ani jinde ale není zrovna jednoduchá. I v dalších částech České republiky totiž ceny už několik let vytrvale stoupají. Průměrná cena mimopražských bytů je tak v současnosti skoro 60 000 korun za metr čtvereční.

V některých regionech zaplatíte i víc. Například v Jihomoravském kraji se cena za metr čtvereční se pohybuje nad 70 000 korunami. Náklady na pořízení bytu tam dokonce loni rostly dvakrát rychleji než v Praze.

Malé byty chtějí singles i investoři

Stoupajícím cenám odpovídá i rostoucí zájem o malé byty. V celé republice platí, že v současnosti nejpopulárnější dispozice jsou 2+kk a 1+kk.

Lidé totiž na větší bydlení často nemají. A nepomáhají jim ani přísnější podmínky pro získání hypotéky, které platí od loňského podzimu.

Proto jsou malé byty často cílem mladých párů a singles – lidí, kteří žijí sami. Pokud chtějí bydlet ve vlastním, jsou pro ně 1+kk či 2+kk nejlepším řešením, které si můžou dovolit.

Stále častěji je kupují také investoři. Vědí totiž, že je pronajmou mnohem snadněji než velké byty.

Zájem o pronájmy poroste

Přestože jsou podle analytiků ceny bytů na maximu, kvůli vysoké poptávce se zlevnění čekat nedá. Místo toho pravděpodobně poroste zájem o nájemní bydlení. Jednoduše proto, že vzhledem k současným cenám je pro lidi dostupnější.

V Česku přitom zatím příliš populární není. Většina lidí si pořizuje vlastní dům nebo byt a v nájmu žije pouze zhruba 20% domácností.

Současná situace ale naznačuje, že by se tento poměr vlastního a nájemního bydlení mohl brzy změnit. Česká republika by se tak přiblížila k západní Evropě, kde je nájemní bydlení mnohem obvyklejší.Hypoteční kalkulačka

ANKETA k článku Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Plánujete koupi nemovitosti v letošním roce?

Počet odpovědí: 158

KOMENTÁŘE k článku Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitosti se i v dnešní době vyplatí. Na co si dát pozor?

29.8.2022 Reality

O něco horší podmínky, ale stále jisté zhodnocení peněz. Investice do nemovitostí se i v současné době vyplatí. A to přesto, že růst cen realit začíná zpomalovat a úroky u hypoték každý měsíc stoupají. Nyní dosahují dokonce víc než 6 %.

Pozemky dvojnásobně zdražily. Podobně jsou na tom i byty a domy

25.8.2021 Reality

Vysoká poptávka a omezená nabídka. Dva faktory, které tlačí ceny nemovitostí do rekordních výšin. Podle aktuálních výsledků HB Indexu rostly v letošním druhém čtvrtletí ceny pozemků, bytů i domů nejvíc za posledních 10 let.

Jak na zasíťování pozemku: Vodovodní a kanalizační přípojka

30.7.2021 Reality

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést vodu a kanalizaci. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Stavební řízení bude rychlejší. Poslanci schválili nový stavební zákon

28.7.2021 Reality

Rychlejší a bez nutnosti chodit na úřad. Takové má být zanedlouho vyřizování stavebního povolení. Poslanci totiž v polovině července schválili nový stavební zákon, který stanovuje přísnější lhůty na vydání stavebního povolení a počítá i s digitalizací celého řízení. Platit má od července 2023.

Zn.: Hlavně rychle. Přibývá lidí, kteří s prodejem nemovitosti spěchají

30.6.2021 Reality

Nabídnout nemovitost k prodeji a za pár týdnů mít peníze na účtu. To je cíl stále většího množství prodejců. Kvůli koronavirové krizi totiž řadě lidí klesly příjmy a chybí jim peníze na splácení půjček. Rychlý prodej domu či bytu pak vidí jako řešení.

REKLAMA
REKLAMA

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2022, všechna práva vyhrazena