Banky.cz Banky.cz Články Reality Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr
6.9.2019, Reality

Čím dál dražší. A také čím dál menší. Tak vypadají byty na českém trhu. Nejvýrazněji je to vidět v Praze, kde průměrná cena bytů v centru dosahuje skoro 200 000 korun za metr čtvereční.

Asi nepřekvapí, že bydlení mimo centrum je levnější. Ani tam ale nemůžete počítat s příliš příznivou cenou. V hlavním městě totiž za metr čtvereční nového bytu zaplatíte průměrně 107 000 korun. V praxi to znamená, že na 60metrový byt vyděláváte přes 10 let.

Výsledek takového zdražování je jednoznačný – vlastní bydlení si může dovolit stále míň lidí.

Developeři proto přišli s řešením, které jim má pomoct, aby prodeje neklesaly. Staví hlavně menší byty. Zatímco loni měl průměrný nový byt typu 2+kk v Praze 56 metrů čtverečních, letos je to o dva metry méně.

Rozměry klesají, cena roste

A pozor, zmenšování se netýká jen nových bytů. Jak upozornily Hospodářské noviny, v Praze klesá i velikost těch starších a zrekonstruovaných. Jsou průměrně o dva metry čtvereční menší, než byly před rekonstrukcí.

Problém je, že spolu se zmenšením rozměrů nepřichází snížení ceny. Právě naopak. Zrekonstruované byty v centru Prahy jsou letos o 8 000 korun na metr čtvereční dražší než loni. A výsledkem jsou právě rekordní ceny, kdy u zrekonstruovaného bytu v Praze 1 zaplatíte za metr čtvereční průměrně 193 000 korun.

Zdražování nahrávají investoři i nedostatek bytů

Jedním z důvodů takového zdražování je velký zájem investorů. Zrekonstruované byty totiž kupují a potom je pronajímají. Jak dlouhodobě, tak krátkodobě prostřednictvím Airbnb a podobných služeb.

Také proto Praha začíná tyto služby regulovat.

Nedá se ale čekat, že to přinese výrazné zlevnění. V hlavním městě je totiž bytů jednoduše málo. A současné tempo výstavby poptávce zdaleka nestačí – je víc než dvakrát pomalejší než přírůstek obyvatel.

Podle dat mobilních operátorů navíc v Praze reálně žije víc lidí, než kolik uvádějí oficiální statistiky. Ty počítají s 1,3 milionu obyvatel. Ve skutečnosti jich ale má být ještě o čtvrt milionu víc. Aby si s takovými počty developeři poradili, museli by každý rok postavit 10 000 nových bytů.

Zdražuje se i v dalších částech republiky

V Praze je sice situace s bydlením nejsložitější, ani jinde ale není zrovna jednoduchá. I v dalších částech České republiky totiž ceny už několik let vytrvale stoupají. Průměrná cena mimopražských bytů je tak v současnosti skoro 60 000 korun za metr čtvereční.

V některých regionech zaplatíte i víc. Například v Jihomoravském kraji se cena za metr čtvereční se pohybuje nad 70 000 korunami. Náklady na pořízení bytu tam dokonce loni rostly dvakrát rychleji než v Praze.

Malé byty chtějí singles i investoři

Stoupajícím cenám odpovídá i rostoucí zájem o malé byty. V celé republice platí, že v současnosti nejpopulárnější dispozice jsou 2+kk a 1+kk.

Lidé totiž na větší bydlení často nemají. A nepomáhají jim ani přísnější podmínky pro získání hypotéky, které platí od loňského podzimu.

Proto jsou malé byty často cílem mladých párů a singles – lidí, kteří žijí sami. Pokud chtějí bydlet ve vlastním, jsou pro ně 1+kk či 2+kk nejlepším řešením, které si můžou dovolit.

Stále častěji je kupují také investoři. Vědí totiž, že je pronajmou mnohem snadněji než velké byty.

Zájem o pronájmy poroste

Přestože jsou podle analytiků ceny bytů na maximu, kvůli vysoké poptávce se zlevnění čekat nedá. Místo toho pravděpodobně poroste zájem o nájemní bydlení. Jednoduše proto, že vzhledem k současným cenám je pro lidi dostupnější.

V Česku přitom zatím příliš populární není. Většina lidí si pořizuje vlastní dům nebo byt a v nájmu žije pouze zhruba 20% domácností.

Současná situace ale naznačuje, že by se tento poměr vlastního a nájemního bydlení mohl brzy změnit. Česká republika by se tak přiblížila k západní Evropě, kde je nájemní bydlení mnohem obvyklejší.

ANKETA k článku "Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr"

Plánujete koupi nemovitosti v letošním roce?
Počet odpovědí: 158

KOMENTÁŘE k článku Cena bytů dál roste. V centru Prahy se pohybuje i kolem 200 000 korun za metr

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

Investice do nemovitostí dostupné pro každého? Pomůžou startupy

11.11.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Stabilní, bezpečné a přinášející poměrně vysoké zhodnocení. Takové jsou investice do nemovitostí. Výzkumy ukazují, že dlouhodobě přinášejí druhý nejvyšší zisk hned po akciích.

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

Jak na zasíťování pozemku: Elektrická přípojka

29.10.2020, Reality, Autor: Petr Jermář

Koupili jste si nezasíťovaný pozemek pro stavbu RD a nyní Vás čeká budování přípojek? Poradíme, jak k pozemku přivést elektřinu, vodu, kanalizaci a plyn. Krok po kroku od projektové dokumentace, přes územní souhlas až po realizaci a předání stavby.

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

Do jakých nemovitostí investovat? Podívejte se, jaké 3 varianty vás nikdy nezklamou

2.7.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup nemovitosti je jeden z nejspolehlivějších způsobů zhodnocení peněz. Dlouhodobě se totiž jejich výnos pohybuje mezi 4 až 6 %. Víte ale, do jakých nemovitostí investovat, aby se vám to opravdu vyplatilo? Variant je několik.

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

Na co si dát pozor při koupi domu? 3 oblasti, na které se musíte zaměřit

25.6.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Nákup domu je pro většinu lidí zásadní investice, ke které se odhodlají jednou za život. Přesto při ní často dělají zbytečné chyby, které je pak mohou stát statisíce korun navíc. Podívejte se proto, na co si dát při koupi domu pozor.

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

Pokles cen nemovitostí? Raději na něj nespoléhejte

6.4.2020, Reality, Autor: Marek Hadač

Raketové zdražování bytů a domů, které Česko zažívá už několik let, je u konce. Místo toho přijde propad. Tvrdí to někteří odborníci a novináři. Podle většiny analytiků ale situace zdaleka tak jednoduchá není. Očekávají maximálně krátkodobé ochlazení, po kterém ceny zase stoupnou.Banky v ČR