Banky.cz Články Reality Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr
5.5.2021 Reality

Mít vlastní chatu nebo chalupu a kdykoliv si užívat klid v přírodě. O něčem takovém sní v stále víc lidí. Potvrzují to data realitních kanceláří i inzertních serverů. Za poslední rok totiž výrazně stoupla poptávka po rekreačních nemovitostech. A spolu s tím také jejich cena – někde jsou až o 30 % dražší než před rokem.

Stejně jako ostatní nemovitosti, také chaty a chalupy zdražují už několik let. Poslední měsíce ale byly extrémní. Cena mnohdy vyskočila i o statisíce korun.

Důvod je jasný – protikoronavirová opatření.

Lidem chybí volný prostor

Kvůli koronavirové epidemii omezila řada firem svůj provoz a ve spoustě společností lidé ve velkém využívají home office – tedy práci z domu.

Pro lidi, kteří žijí v panelákových bytech, je přitom dlouhodobá práce z domu dost náročná. Většinu času nyní tráví jen v bytě a chybí jim možnost odpočinout si na čerstvém vzduchu a přitom si užívat soukromí.

Právě takovou možnost jim přitom nabízí chaty a chalupy.

Chcete chatu? Musíte si připlatit

Větší poptávku po chatách a chalupách potvrzují realitní kanceláře a inzertní servery. Podle některých z nich vzrostl zájem o tyto nemovitosti až o 30 %.

Naopak klesá počet chat a chalup, které jejich majitelé nabízejí k prodeji. Například největší český realitní server Sreality.cz hlásil začátkem roku propad nabídek o polovinu. V následujících měsících navíc počet nových nabídek dál klesal.

Znamená to, že o každou chatu nebo chalupu se hlásí i desítky zájemců. Pro prodávající je tak snadné najít kupce. A to i na nemovitosti, které by ještě před rokem jen těžko prodávali.

Navíc můžou získat víc peněz.

Pokud má totiž o nemovitost zájem víc lidí, inzerenti je často nechávají licitovat. A chatu či chalupu pak prodají tomu, kdo nabídne nejvíc.

Za chatu zaplatíte jako za byt v Praze

Pro kupce už současná situace tak výhodná není. Nákup vysněné chaty nebo chalupy se může prodražit víc, než čekají.

Nejlepší hypotéka online

V průměru přitom cena rekreačních nemovitostí za poslední rok stoupla o 15 %. Vyplývá to z dat, která zveřejnila ČSOB.

V některých oblastech vyskočily ceny ještě víc. Až o výše zmíněných 30 %.

Prim přitom hrají Krkonoše a Šumava, kde ceny rostou přes 100 000 korun za metr čtvereční. V některých případech se blíží dokonce 120 000 korun.

Za nemovitost v těchto horách tak zaplatíte podobnou částku jako za byt v Praze.

Zájem je hlavně o hory a střední Čechy

Vysoká poptávka (a tedy i vysoké ceny) panuje také v dalších českých a moravských horách. Zejména v:

  • Jizerských horách,
  • Beskydech
  • a v poslední době také v Krušných horách.

Velký zájem je ale také o chaty a chalupy v širším okolí Prahy. Například poblíž přehrad Orlík a Slapy.

Pro sebe i na pronájem

I vzhledem k rostoucí ceně lidé často počítají s tím, že koupenou chatu budou mít nejen pro sebe, ale že ji budou také pronajímat. Umožní jim to na nemovitosti zároveň vydělávat. A případně rychleji splatit půjčku, kterou k nákupu použili.

Řada lidí totiž využívá i při nákupu chaty či chalupy hypotéku. Díky ní na vysněnou nemovitost snadněji dosáhnou.

Důležité přitom je správně vybírat. Sazby u jednotlivých poskytovatelů se výrazně liší a špatná volba vás může stát i desetitisíce korun navíc.

Proto se vyplatí vždy nejdřív porovnat nabídky pomocí hypoteční kalkulačky. Jednoduše tak najdete nejvýhodnější hypotéky, které odpovídají vašim možnostem i požadavkům.

Pozor na terén i místní nařízení

Nejlepší hypotéka online

Větší problém než peníze, je ale už zmíněná nízká nabídka. Vzhledem k současné situaci a proticovidovým opatřením si chatu či chalupu nechávají i lidé, kteří by jinak uvažovali o prodeji.

V řadě míst je navíc výstavba nových rekreačních nemovitostí komplikovaná. Ať už kvůli terénu nebo kvůli místním regulacím.

V nejžádanějších lokalitách je tak na prodej jen minimum nemovitostí. A pokud hledáte chatu nebo chalupu v konkrétní obci, můžete na ni čekat i několik let. Proto se lidé často snaží jít nové nemovitosti naproti a sami ve vybraných lokalitách vylepují nebo roznášejí letáky s poptávkou.

Ne vždy to ale pomůže.

Hledejte méně známé lokality

Pokud tedy chcete mít vlastní chatu co nejdřív, dost možná vám nezbude než ustoupit ze svých požadavků na lokalitu. A hledat nemovitosti v místech, která zatím nové chataře a chalupáře tolik nelákala.

Patří mezi ně například:

  • Český ráj,
  • Brdy,
  • okolí Železné rudy
  • nebo některá místa v severních Čechách.

Chaty a chalupy tam koupíte i o desítky procent levněji než například v Krkonoších, na Šumavě nebo v Jizerských horách.

ANKETA k článku Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Uvažujete o koupi chaty na hypotéku?

Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat

Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

Ceny nájmů v Česku opět rostou: Kde najdete nejlevnější bydlení?

4.9.2024 Reality

Hledáte nájemní bydlení? Trh s pronájmy v Česku zažívá další vlnu zdražování. V článku se dozvíte, kde najdete nejlevnější nájmy, jaké jsou aktuální ceny ve velkých městech, a proč zase rostou. Prozradíme trendy v nájemním bydlení a na co si dát pozor při hledání pronájmu.

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

Vývoj cen nemovitostí v ČR v letech 2020 až 2024

27.8.2024 Reality

Ať už plánujete kupovat nebo stavět dům, rozhodně se vám bude hodit mít přehled o vývoji cen nemovitostí na nemovitostním trhu. Připravili jsme si pro vás přehledné shrnutí toho, jak se ceny nemovitostí vyvíjely v letech 2020 až 2024.

Bydlení v ČR: Drahý luxus nebo investiční příležitost? Analyzujeme trh a možnosti

Bydlení v ČR: Drahý luxus nebo investiční příležitost? Analyzujeme trh a možnosti

25.8.2024 Reality

Bydlení v Česku má pověst luxusu, který si stále méně lidí může dovolit, spíše než dostupné nutnosti. Ceny bytů a domů výrazně vzrostly, což z bydlení činí finanční zátěž pro mnoho domácností. Některé české rodiny platí až 26 % svého rozpočtu pouze na bydlení.

ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků

ČNB je připravena krotit hypoteční trh vázáním půjček na příjem dlužníků

30.7.2024 Reality

Česká národní banka zvažuje opětovné zavedení příjmových limitů pro hypoteční úvěry, pokud by roční růst cen nemovitostí výrazně překročil pět procent. Limity by se týkaly měsíčního příjmu žadatele o hypotéku a jeho celkového zadlužení, tedy DSTI a DTI.

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

Pokles indexu IDB: Co to znamená pro trh s nemovitostmi?

19.7.2024 Reality

Nedostupnost bytů na hypoteční úvěr od března 2020 na úrovni celého Česka vzrostla zhruba o 112 procent. Tento výrazný nárůst má značný dopad na trh s nemovitostmi a vyvolává otázky o budoucím vývoji. V posledních několika týdnech ale klesá, pokles je teď nejvýraznější za posledních 6 měsíců.

Z naší bankovní poradny

Rozdělení bytového domu na bytové jednotky a založení SVJ

3.6.2024 Reality
Dobrý den, mám po otci podíl v bytovém činžovním domě. Podílové vlastnictví je tam už řadu let, protože byly nějaké spory mezi nájemníky a nebyla vůle vytvořit SVJ. Aktuálně je dům v havarijním stavu a je potřeba ho rekonstruovat, zateplit apod. Pro získání dotace i úvěru nám bylo doporučeno založení SVJ. Někdo tvrdí, že to není potřeba, ale firma, která by měla mít rekonstrukci na starost, to považuje za nutné. Co všechno s touto změnou souvisí? Jde mi zejména o vypořádání případných dluhů, aktuální přeměření bytových jednotek apod. Chtěli bychom před ostatní předstoupit s jasným a právně podloženým postupem. Děkuji moc za odpověď. Dobrý den, důrazně doporučuji bytový dům rozdělit na samostatné bytové jednotky a založit SVJ nezávisle na tom, zdali toto po vás někdo požaduje či nikoliv. Je to především v zájmu všech stávajících podílových vlastníků bytového domu. Podílové vlastnictví bytových domů je reliktem minulosti, má mnoho nevýhod a rizik, nemá žádné výhody. Naopak rozdělení domu na bytové jednotky a založení SVJ má samé výhody. Každý budeme vlastníkem svého bytu, nebudou Vás ohrožovat dluhy ostatních atd.Co všechno s touto změnou souvisí? Rozdělení BD na bytové jednotky se řeší přes Prohlášení vlastníků podaného na katastr. Doporučuji vyhledat odbornou právní pomoc. Právník Vám za úplatu pomůže s Prohlášení vlastníků i se založením SVJ.  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Mohu nařídit budoucímu vlastníkovi povinnost bydlet v kupované nemovitosti?

2.6.2024 Reality
Dobrý den, rozděluji dům se sousedkou tzv. prohlášením vlastníka pro katastr. Ona bude chtít svou polovinu prodat. Mohu se nějak bránit, např. věcným břemenem v prohlášení vlastníka, že budoucí majitel tam bude muset bydlet? (podmínka v prohlášení) Bojím se, že budoucí majitel tam může nastěhovat někoho, s kým nebude k vydržení a společné soužití tím bude narušeno. Děkuji za odpověď. Dobrý den, budoucímu vlastníkovi nemovitosti nemůžete nařizovat, aby v nemovitosti bydlel. Taktéž mu nelze zakazovat pronájem ani jakékoliv jiné jednání (bezúplatné poskytnutí bydlení třetí osobě, návštěvy atd.). Takovéto omezování práv není přípustné, nelze jej zapsat do prohlášení vlastníků ani jako věcné břemeno k nemovitosti. Vždy existuje riziko, že si se sousedem nesednete. S tím bohužel nic nenaděláte.Rozdělení nemovitosti na samostatné jednotky vřele doporučuji. Každý pak budeme majitelem svého bytu. Setrvání v podílovém vlastnictví by pro Vás bylo výrazně rizikovější. Sousedka by se mohla rozhodnout bydlet ve Vašem bytě a Vy byste s tím nic nenadělala (nebo by k Vám rovnou mohla nastěhovat cizí osobu). Navíc není možné nikoho proti jeho vůli držet v podílovém vlastnictví. Sousedka by svůj podíl mohla kdykoliv prodat nebo požádat soud o prodej celé nemovitosti (i Vašeho bytu).  ZOBRAZIT CELÝ DOTAZ A ODPOVĚĎ

Pojmy ve slovníku

100% Hypotéka

Půjčka, která pokryje celou koupi. Taková je 100% hypotéka. LTV této hypotéky je 100 %, což znamená, že vám banka půjčí peníze na celou odhadní cenu nemovitosti, kterou ručíte. Díky 100% hypotéce tak získáte dost peněz na nákup domu či bytu nebo například na výstavbu. Zároveň ale musíte počítat s vyšším úrokem než u menších půjček. Pro banky je totiž úvěr bez spoluúčasti klienta rizikovější, a proto jsou jeho podmínky přísnější. V současnosti navíc čeští poskytovatelé 100% hypotéky neposkytují. Česká národní banka totiž v roce 2016 zpřísnila podmínky pro získání hypotéky a jejich součástí bylo také ukončení 100% hypoték. Banky tak nabízí maximálně 90% hypotéky. Pouze u 5 % objemu poskytnutých půjček smí být LTV vyšší než 90 %. Přesto existuje možnost, jak pomocí půjčky na bydlení získat dost peněz na úhradu celé kupní ceny nemovitosti. V podstatě tedy můžete dosáhnout na 100% hypotéku. Jak na to? Musíte ručit více nemovitostmi. Kromě kupovaného bytu či domu to může být například nemovitost rodičů. Samozřejmě ale platí, že majitel této nemovitosti musí s ručením souhlasit. Díky ručení více nemovitostmi se zvýší hodnota zástavy. I při 90% či menším LTV tak získáte peníze na nákup vybraného domu či bytu. Banky navíc obvykle umožňují druhou nemovitost z hypotéky vyvázat, jakmile splatíte potřebnou část úvěru. Dál tedy ručíte pouze kupovaným domem či bytem. Další možností je dofinancovat hypotéku dalším úvěrem. Například úvěrem ze stavebního spoření. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

90% Hypotéka

Až 90 procent z ceny nemovitosti, kterou ručíte. Přesně tolik si můžete půjčit na hypoteční úvěr. Abyste ale 90% hypotéku dostali, musíte splnit několik požadavků. Jsou to zejména základní podmínky pro získání hypotéky – tedy například: věk,příjemči bonita.Oproti nižším půjčkám ale musíte u 90% hypotéky počítat s méně výhodnými podmínkami. Protože má hypotéka pokrýt 90 procent z ceny nemovitosti, je pro banku riskantnější než menší úvěry. A proto poskytovatelé toto riziko obvykle kompenzují vyšším úrokem. Pro většinu lidí je přitom 90% hypotéka nejvyšší možná. Podle pokynů České národní banky mohou poskytovatelé víc peněz půjčit jen v 5 procentech případů. Potřebujete tak mít naspořeno alespoň 10 procent z kupní ceny. V praxi to vypadá tak, že u bytu za 3 000 000 korun získáte maximálně 2 700 000 korun. Zbytek doplatíte vy. Pokud si chcete pomocí hypotéky půjčit víc než 90 procent z ceny domu či bytu, musíte ručit více nemovitostmi. V takovém případě stoupne hodnota zástavy, ze které se půjčka počítá. Výhodou je, že se tím pádem můžete dostat na nižší LTV (obvykle do 80 %) a získáte tak nižší úrok než u 90% hypotéky. Pokud jste například původně ručili bytem za 2 500 000 korun a nyní k němu přidáte další byt ve stejné ceně, stoupne hodnota zástavy na 5 000 000 korun. U hypotéky na zmíněných 2 500 000 tak bude LTV 50 %. ZOBRAZIT CELÝ VÝZNAM

Srovnáváme hypotéky od

© Banky.cz 2024, všechna práva vyhrazena