Banky.cz Články Reality Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

5.5.2021, Reality

Mít vlastní chatu nebo chalupu a kdykoliv si užívat klid v přírodě. O něčem takovém sní v stále víc lidí. Potvrzují to data realitních kanceláří i inzertních serverů. Za poslední rok totiž výrazně stoupla poptávka po rekreačních nemovitostech. A spolu s tím také jejich cena – někde jsou až o 30 % dražší než před rokem.

Stejně jako ostatní nemovitosti, také chaty a chalupy zdražují už několik let. Poslední měsíce ale byly extrémní. Cena mnohdy vyskočila i o statisíce korun.

Důvod je jasný – protikoronavirová opatření.

Lidem chybí volný prostor

Kvůli koronavirové epidemii omezila řada firem svůj provoz a ve spoustě společností lidé ve velkém využívají home office – tedy práci z domu.

Pro lidi, kteří žijí v panelákových bytech, je přitom dlouhodobá práce z domu dost náročná. Většinu času nyní tráví jen v bytě a chybí jim možnost odpočinout si na čerstvém vzduchu a přitom si užívat soukromí.

Právě takovou možnost jim přitom nabízí chaty a chalupy.

Chcete chatu? Musíte si připlatit

Větší poptávku po chatách a chalupách potvrzují realitní kanceláře a inzertní servery. Podle některých z nich vzrostl zájem o tyto nemovitosti až o 30 %.

Naopak klesá počet chat a chalup, které jejich majitelé nabízejí k prodeji. Například největší český realitní server Sreality.cz hlásil začátkem roku propad nabídek o polovinu. V následujících měsících navíc počet nových nabídek dál klesal.

Znamená to, že o každou chatu nebo chalupu se hlásí i desítky zájemců. Pro prodávající je tak snadné najít kupce. A to i na nemovitosti, které by ještě před rokem jen těžko prodávali.

Navíc můžou získat víc peněz.

Pokud má totiž o nemovitost zájem víc lidí, inzerenti je často nechávají licitovat. A chatu či chalupu pak prodají tomu, kdo nabídne nejvíc.

Za chatu zaplatíte jako za byt v Praze

Pro kupce už současná situace tak výhodná není. Nákup vysněné chaty nebo chalupy se může prodražit víc, než čekají.

V průměru přitom cena rekreačních nemovitostí za poslední rok stoupla o 15 %. Vyplývá to z dat, která zveřejnila ČSOB.

V některých oblastech vyskočily ceny ještě víc. Až o výše zmíněných 30 %.

Prim přitom hrají Krkonoše a Šumava, kde ceny rostou přes 100 000 korun za metr čtvereční. V některých případech se blíží dokonce 120 000 korun.

Za nemovitost v těchto horách tak zaplatíte podobnou částku jako za byt v Praze.

Zájem je hlavně o hory a střední Čechy

Vysoká poptávka (a tedy i vysoké ceny) panuje také v dalších českých a moravských horách. Zejména v:

  • Jizerských horách,
  • Beskydech
  • a v poslední době také v Krušných horách.

Velký zájem je ale také o chaty a chalupy v širším okolí Prahy. Například poblíž přehrad Orlík a Slapy.

Pro sebe i na pronájem

I vzhledem k rostoucí ceně lidé často počítají s tím, že koupenou chatu budou mít nejen pro sebe, ale že ji budou také pronajímat. Umožní jim to na nemovitosti zároveň vydělávat. A případně rychleji splatit půjčku, kterou k nákupu použili.

Řada lidí totiž využívá i při nákupu chaty či chalupy hypotéku. Díky ní na vysněnou nemovitost snadněji dosáhnou.

Důležité přitom je správně vybírat. Sazby u jednotlivých poskytovatelů se výrazně liší a špatná volba vás může stát i desetitisíce korun navíc.

Proto se vyplatí vždy nejdřív porovnat nabídky pomocí hypoteční kalkulačky. Jednoduše tak najdete nejvýhodnější hypotéky, které odpovídají vašim možnostem i požadavkům.

Pozor na terén i místní nařízení

Větší problém než peníze, je ale už zmíněná nízká nabídka. Vzhledem k současné situaci a proticovidovým opatřením si chatu či chalupu nechávají i lidé, kteří by jinak uvažovali o prodeji.

V řadě míst je navíc výstavba nových rekreačních nemovitostí komplikovaná. Ať už kvůli terénu nebo kvůli místním regulacím.

V nejžádanějších lokalitách je tak na prodej jen minimum nemovitostí. A pokud hledáte chatu nebo chalupu v konkrétní obci, můžete na ni čekat i několik let. Proto se lidé často snaží jít nové nemovitosti naproti a sami ve vybraných lokalitách vylepují nebo roznášejí letáky s poptávkou.

Ne vždy to ale pomůže.

Hledejte méně známé lokality

Pokud tedy chcete mít vlastní chatu co nejdřív, dost možná vám nezbude než ustoupit ze svých požadavků na lokalitu. A hledat nemovitosti v místech, která zatím nové chataře a chalupáře tolik nelákala.

Patří mezi ně například:

  • Český ráj,
  • Brdy,
  • okolí Železné rudy
  • nebo některá místa v severních Čechách.

Chaty a chalupy tam koupíte i o desítky procent levněji než například v Krkonoších, na Šumavě nebo v Jizerských horách.

ANKETA k článku Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr"

Uvažujete o koupi chaty na hypotéku?
Počet odpovědí: 103

KOMENTÁŘE k článku Chaty a chalupy prudce zdražují. Zaplatíte i víc než 100 000 korun za metr

Zatím nejsou přidány žádné komentáře. Podělte se s námi o Váš názor.

Přidejte nový komentář

Mohlo by vás zajímat